Reklama


Archiv článků

Zemřel bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker

Ve věku 94 let zemřel bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker. S odvoláním na jeho příbuzné o tom dnes informovala agentura DPA.

Ze světa / 31. 1. 2015 / (čtk)
Serena Williamsová vyhrála pošesté Australian Open

Světová tenisová jednička Serena Williamsová vyhrála pošesté Australian Open a získala devatenáctý grandslamový titul. Američanka dnes ve finále v Melbourne porazila Rusku Marii Šarapovovou 6:3 a 7:6.

Sport / 31. 1. 2015 / (čtk)
Jaroslav Svěcený: Nejsem sobecký kariérista!

»Víte, já jsem rád, že mám rodinu a děti, určitě nevyznávám styl života sobeckého kariéristy,« prozradil nám v rámci následujícího rozhovoru jeden z nejvýznamnějších současných českých houslistů Jaroslav Svěcený, jehož koncertní turné a festivalová vystoupení dosud obsáhla USA, Kanadu, Mexiko, Brazílii, celou Evropu, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Indii, Thajsko, Filipíny atd. Natočil 44 CD s díly světových a českých autorů; obdržel za ně mnoho zlatých a platinových desek. I přes všechny tyto úspěchy zůstal svůj a chová se mnohem příjemněji než kdejaká bulvární rychlokvaška.

Bonus / 31. 1. 2015 / Robert SLADKÝ
Dohled nad exekutory se zvýší

Poslanci se snaží najít průsečík návrhů, týkajících se exekucí. V ČR jde o palčivý problém. Hledají širokou shodu, kterou by zpracovali do komplexního návrhu. Do jedné, možná dvou novel.

Zpravodajství / 31. 1. 2015 / (ku)
Jde nám o zachování systému parlamentní republiky Rozhovor Haló novin s poslancem Stanislavem Grospičem (KSČM), místopředsedou sněmovního ústavně-právního výboru

Sněmovní podvýbor pro Ústavu má smělé plány. Předseda Jeroným Tejc (ČSSD) po jeho nedávném jednání sdělil, že politické strany se chtějí na změnách Ústavy shodnout do konce března. V létě má pak konkrétní návrh dostat sněmovna, která by ho mohla schválit do konce roku. Není to přece jen uspěchané? Mělo by jít o komplexnější změnu…

Rozhovory / 31. 1. 2015 / Marie KUDRNOVSKÁ
Nekašlete na chřipku! BABSKÉ RADY

Chřipka je pořádný prevít! Její podceňování může přivodit nejednu vážnou zdravotní komplikaci. Každý rok se v lednu snaží chřipka prosadit na úkor jiných nemocí, i letos je to nejinak. Kýchajících a kašlajících lidí potkáváme stále více, někteří z nich nedbají na okolí a »prskají« kolem sebe. Těžko se jim bránit. Hrají si na nepostradatelné a proto i s horečkami se cpou do dopravních prostředků, kde svoji chorobu »jen tak«, mimochodem, dál šíří.

Bonus / 31. 1. 2015 / Jiří JANOUŠKOVEC
Osobnosti u sklenky kvalitního vína

Vína z Francie, Kalifornie, Argentiny, Austrálie nebo z Moravy lze sehnat v každé vinotéce. Ale kosovské víno až donedávna v naší zemi sehnat nešlo. A to i přesto, že se jedná o velmi kvalitní a chuťově vytříbená vína. O kvalitách kosovského vína z vinice Stone Vineyards and Winery se do nové vinotéky v Dejvické ulici přišly přesvědčit i známé osobnosti ze světa showbyznysu.

Bonus / 31. 1. 2015 / (maš)
Závažná sdělení REDAKČNÍ SLOUPEK

Byla to náhoda, či znamení (ovšem na nadpřirozeno nevěřím), ale doslova v předvečer vzpomínkových akcí u příležitosti osvobození nacistického koncentračního tábora Osvětim Rudou armádou rozhodl soud, že vydání osmnácti projevů Adolfa Hitlera v jednom brněnském nakladatelství není trestným činem. S názory majitele nakladatelství zásadně nesouhlasím a toho, co se rodí v jeho hlavě, se dosti děsím. O tom, s kým máme tu čest, svědčí například jeho neskrývaný smích při zmínce o jím prezentovaném obalu jakýchsi bonbonů Hitlerky (coby provokativní obdobě populárních Hašlerek, jež se nazývají podle písničkáře a českého vlastence Karla Hašlera, fašisty brutálně umučeného v Mauthausenu).

Publicistika / 31. 1. 2015 / Monika HOŘENÍ
Jen nesmíme mlčet

V poslední době se mi zdá, že někteří polští politici se museli zbláznit. Ve své nenávisti ke všemu ruskému překrucují podle potřeby dějiny a dokonce datum skončení druhé světové války, datum vítězství chtějí změnit na připomínky jejího začátku, které údajně je spojeno s gdaňským výběžkem Westerplatte, kde byli zmasakrováni »jako první« na světě polští vojáci. I další vymyšlenosti se dostávají z Varšavy do světa a svět… Co dělá svět? Mlčí. Skutečně je normální, když sedmdesáté výročí konce války zaměníme za »první výstřely«? To bychom museli šest let připsat a vůbec by pak nešlo o »kulaté výročí«. Jen »oslavy« by se přesunuly z Moskvy na polské baltické pobřeží, což je jistě také cíl.

Publicistika / 31. 1. 2015 / Jaroslav KOJZAR
Český Metuzalém zkrotil medvěda TOULKY

Na nejvýše položený hrad v Pojizeří vede lesní odbočka, kterou lze snadno minout. I když na silnici z Jilemnice do Rokytnice je malý ukazatel, kam zahnout, i ten většina řidičů přehlédne. Název Nístějka totiž málokdo zná. Asi je to tím, že hrad na skalním bradle, obtékaném Jizerou a Vysockým potokem, zanikl nedlouho po svém vzniku a zůstaly po něm jen malé zbytky věže a hradního paláce, který stával až za dalším příkopem vyhloubeným ve skále. Napřed snad plnila Nístějka strážní funkci, pak tu sídlili i její majitelé. Podivné jméno podle badatelů možná získala podle velké kachlové pece, která se společně s podlažími zřítila při požáru paláce v 15. století. Ve staré češtině zněl název pro pec právě niestějka. Nebo pojmenování sídla inspirovaly sklářské pece, o nichž se dochovaly zmínky z roku 1376? Každopádně malý a dnes již téměř neznámý hrad byl patrně postaven někdy v polovině 14. století.

Téma / 31. 1. 2015 / Miroslava MOUČKOVÁ
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
Reklama
Reklama

Audio
7. 1. 2015
Jan Saudek
Get Adobe Flash player
Světoznámý fotograf Jan Saudek hovořil v Praze nejenom o novém filmu režisérky Ireny Pavláskové s názvem Fotograf, který byl natočen volně dle Saudkova životního příběhu, ale i o krutosti kapitalismu. Více ve zvukovém záznamu.

Autor: Radovan Rybák

6. 1. 2015
Vernisáž
Get Adobe Flash player
Filozof Richard Knot hovořil v Praze na vernisáži výstavy fotografa Romana Blaška, která se jmenuje Kontrasty Ukrajiny ve fotografiích. Více ve zvukovém záznamu.

Autor: Radovan Rybák

Další nahrávky >>
Články e-mailem
Pokud chcete každý den od pondělí do soboty dostávat přehled aktuálních článků, vepište do políčka Vaši e-mailovou adresu a stiskněte tlačítko Odeslat.

Literatura-Umění-Kultra
Aktuální zprávy
Reklama
Podrobné hledání
--
Nakladatelství Futura Elektronické vydání Nakladatelství Futura