Reklama


Archiv článků

Havel navždy aneb kim-ir-senizace Václava Havla?

Ze všech kandidátů na eurokomisaře mne nejvíce zaujal projev nizozemského politika Timmermanse, který apeloval na racionalismus a odpovědnost. Vyslovil se, že současný systém evropské integrace nemůže vydržet a pokud se do tří let výrazně nezmění, začne se rozkládat.

Evropa zleva / 19. 12. 2014 / Miloslav RANSDORF
Stejně nemají žádný vliv

Tak jsme se od českého experta Romancova večer ve středu z vysílání České televize dozvěděli, že »Rusko nemá svobodná média«. Nebyl první, kdo vyslovil tuto větu před kamerami. Unikátní bylo, že tento muž se pokládá za odborníka na Rusko. Připomněl jsem si v té souvislosti, že právě v Rusku existuje opoziční, tedy alespoň podle euroamerického chápání, svobodná televize Dožď, jež tvrdě před několika týdny tlačila českého exprezidenta Klause k odsouzení současné ruské politiky. Neuspěla, ale stále vysílá, nikdo nezatknul její redaktory.

Publicistika / 19. 12. 2014 / Jaroslav KOJZAR
Sbohem, Ukrajino Redakční sloupek

Tak Ukrajina se nám pomalu ale jistě dostává tam, před čím dlouhodobě nezávislí odborníci varovali. Tedy na pokraj bankrotu. Dokonce i vrcholní evropští představitelé už tento fakt nemohou dále zamlčovat. Zhruba sedmnáct miliard dolarů, které totiž nyní občanskou válkou zmítaný stát potřebuje, se prostě jen tak mávnutím ruky přejít nedá. A Západ nejenže tyto prostředky nemá, on je ani není příliš ochotný vydat. Vždyť to, co by neskončilo za nehty oligarchům a co by nespolkla válečná mašinérie stále více se fašizujícího torza ukrajinského státu, by spadlo do kasičky Ruska, jakožto největšího ukrajinského věřitele. Tedy do té kasičky, kterou se Západ snaží všemi možnými prostředky vyčerpat. Jako lepší varianta se tak jeví řízený bankrot, ale i zde by si Rusko ukouslo víc, než by se Západu líbilo.

Publicistika / 19. 12. 2014 / Tomáš CINKA
Dřív než později

Potřebujeme mít vyzbrojenou armádu, dokonale vycvičenou, a osvobodíme Krym, vrátíme ho pod jurisdikci Ukrajiny -tak velkohubě před médii vystoupil počátkem týdne velící ukrajinský generál. Mladý na to, aby věděl, co je válka, méně znalý, aby věděl, že Krym nebyl, kromě Chruščovova gesta, nikdy součástí Ukrajiny. To gesto tehdy vyvolalo demonstrace místních Rusů - podotýkám většinových, Ukrajinců tam tehdy bylo pomálu - a byli dokonce mrtví. Tehdy jsme v zájmu Sovětské svazu, v zájmu Chruščova, o tom nepsali a nepsala o tom zřejmě ani západní média. Chruščov byl tehdy v módě. Proč ho kritizovat?

Publicistika / 19. 12. 2014 / Milan ŠPÁS
Pohled sociologa: Užívání antidepresiv roste

Podle posledních statistických dat se ukazuje, že užívání tlumících léků nebo léků na zlepšení nálady v naší společnosti roste. Podobné výzkumy se pořádají i v zahraničí. Podle statistik, které vede ministerstvo zdravotnictví, bere antidepresiva přes 700 tisíc lidí. To jsou registrovaní pacienti. Nejvyšší nárůst konzumentů těchto přípravků jsou mladí lidé do 25 let a to je alarmující číslo. Nejsem sice odborníkem na oblast lékařství, ale za nárůstem užívání těchto léků mohou i sociální aspekty současné společnosti. Jak je vlastně možné, že vývoj společnosti ve které máme podle řady teoretiků všechno, ovlivňuje užívání těchto přípravků?

Publicistika / 19. 12. 2014 / Jan KLÁN
Projektová příprava dál zaostává Mezi vyhlášenými a zadanými veřejnými zakázkami je propastný rozdíl

Výběrových řízení na projektovou činnost v lednu až říjnu letošního roku v porovnání s tím loňským přibylo. A více než dvojnásobně (o 116,6 procenta) stoupl také objem plánovaných investovaných prostředků (na 2,7 miliardy korun). Výběr konkrétních projektových firem pro realizaci je ale o více než polovinu pomalejší, než například ve stavebnictví. Projektanti zatím získali 22 % letos vypsaných soutěží. U stavbařů je toto číslo o 14 procentních bodů vyšší. V minulosti tolik opomíjená projektová příprava tak opět zaostává.

Ekonomika / 19. 12. 2014 / (red)
Penze na důstojné stáří nestačí

Vyměřený starobní důchod je zpravidla jiný než obvyklé příjmy, ale to neznamená, že důchodci jsou zvláštní skupinou, i když se tak někteří chovají. Průměrný důchod je něco málo přes deset tisíc korun a skutečností je, že manželé s těmito příjmy jsou hodnoceni jako finančně stabilní. To ale platí, jsou-li relativně zdraví, a nemají přehnané nároky, případně mají nějaké ty úspory. Tato kategorie občanů je pod tvrdým tlakem »zlatokopů«, kteří neustále něco nabízejí, prodávají, pojišťují. Za příslib zázračných léků a procedur jsou ohlupováni a často podléhají laciným pobídkám.

Publicistika / 19. 12. 2014 / Pavel JANEČEK
Přej a bude ti přáno…

Blíží se Štědrý den a moje sváteční úvaha začíná vzpomínkou na babičku, která mi opakovaně jako malému klukovi vštěpovala zásadu uvedenou v titulku a kterou převzala z nějaké české filmové pohádky, které tak ráda navštěvovala v místním kině. V životě jsem si mnohokrát ověřil, jak je tato zásada pravdivá.

Píšete nám / 19. 12. 2014 / Oldřich SUCHORADSKÝ
Moc a zájmy vicepremiéra Babiše

Jak jsme již ve čtvrtek informovali, společnost Uniles ze skupiny Agrofert ministra financí a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) byla nejúspěšnější v miliardovém tendru státního podniku Lesy České republiky na lesnické práce a prodej dřeva od roku 2015. Při této příležitosti určitě stojí za to zrekapitulovat si, co vše už má tento podnikavý ministr v naší republice pod palcem.

Ekonomika / 19. 12. 2014 / (ici)
»Máme, co jsme chtěli...«

Slovy v titulku reagoval na velmi hubené výsledky světové konference o klimatických změnách v Limě indický ministr životního prostředí. Že by Indové chtěli klimatickou katastrofu, která i je zničí? Nechce se věřit. I světová konference o klimatických změnách v Limě skončila mlhavým usnesením, že klimatické změny jsou velký problém a že je s nimi třeba něco dělat. Podle očekávání. Těžko tomu mohlo být jinak, když všichni velcí hráči přiletěli do Limy se více méně nedohodnout o svém podílu na snižování emisí skleníkových plynů (GHG), protože není nad jejich sobectví.

Ekonomika / 19. 12. 2014 / Jan ZEMAN
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
Reklama

Audio
18. 12. 2014
Zdeněk Jehlička
Get Adobe Flash player
Před Ministerstvem zahraničních věcí ČR se dnes konal happening u příležitosti návštěvy izraelského ministra zahraničí Avigdora Liebermana v Praze. Situaci před ministerstvem zahraničí, v jehož zázemí se dnes konala konference s názvem Zahraniční politika lidských práv pro 21. století, okomentoval aktivista Zdeněk Jehlička z iniciativy Ne naším jménem! -Za spravedlivý mír na Blízkém východě.

Autor: Radovan Rybák

16. 12. 2014
Zdeněk Štefek
Get Adobe Flash player
Radní pro oblast kultury a památkové péče Středočeského kraje Zdeněk Štefek (KSČM) hodnotil dnes v Praze rok 2014. Více ve zvukovém záznamu.

Autor: Radovan Rybák

Další nahrávky >>
Články e-mailem
Pokud chcete každý den od pondělí do soboty dostávat přehled aktuálních článků, vepište do políčka Vaši e-mailovou adresu a stiskněte tlačítko Odeslat.

Literatura-Umění-Kultra
Aktuální zprávy
Nakladatelství Futura
Reklama
Podrobné hledání
--
Nakladatelství Futura Elektronické vydání