Archiv článků

Vir zika má v Kolumbii už přes 5000 těhotných žen

V Kolumbii bylo nakaženo virem zika více než 5000 těhotných žen. Informovala o tom v sobotu kolumbijská vláda. Vir, který se rychle šíří zeměmi Latinské Ameriky, přitom zabraňuje vývinu mozku u ještě nenarozených dětí. Nejpostiženějšími zeměmi jsou právě Kolumbie a Brazílie. Světová zdravotnická organizace (WHO) v sobotu kromě toho varovala, že Guillain-Barrého syndrom (GBS), neurologická porucha přičítaná rovněž viru zika, je na vzestupu v Brazílii, Kolumbii, Salvadoru, Surinamu a Venezuele.

Ze světa / 13. 2. 2016 / (čtk)
Američané moc dobře vědí, co si mohou dovolit Rozhovor Haló novin s armádním generálem Miroslavem Vackem, posledním ministrem národní obrany ČSSR

Stává se vám, že vás někdo z bývalých či současných vojáků pozná, zavede s vámi řeč a sdělí svůj názor třeba i na vývoj v armádě?

Rozhovory / 13. 2. 2016 / Monika HOŘENÍ
Ministr Dienstbier o ženách ve vedení firem

V dozorčích radách 250 firem s největším obratem v Česku ženám loni připadlo 13 % křesel. Dvě pětiny finančních institucí naopak neměly ve svých statutárních orgánech ženu žádnou. V představenstvech akciových společností tvořily ženy pětinu členů, ve společnostech s ručením omezeným pětinu jednatelů. Vyplývá to z výsledků průzkumu platformy Byznys pro společnost.

Ženy a společnost / 13. 2. 2016 / (čtk)
Zázračné »meducíny«…

Pokud máte doma staré kalendáře, ty klasické, mající desítky stran, u každého měsíce spoustu rad co, jak a kdy dělat, pak vězte, že v nich lze najít dosti moudra. Babičky i jejich maminky z nich s láskou čerpaly leccos, ale vždy s rozvahou a příslovečnou opatrností. Prostě – podle vlastních zkušeností. Některé rady totiž byly »všelijaké«. Přesto některé meducíny (jak říkaly babičky) měly a mají leccos do sebe…

Bonus / 13. 2. 2016 / (jan)
Česko stárne. Na konci loňska zde žilo 604 stoletých a starších lidí

V Česku na konci loňska žilo 604 stoletých a starších lidí – 526 žen a 78 mužů. Nejstaršími obyvatelkami republiky jsou dvě ženy, které mají v dokladech rok narození 1907. Nejstarší muž se narodil v roce 1909. Informovala o tom mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Zpravodajství / 13. 2. 2016 / (red)
ECB má kvůli terorismu omezit používání 500eurové bankovky

Ministři financí zemí Evropské unie v sobotu vyzvali Evropskou centrální banku (ECB), aby zvážila možnosti, jak omezit dostupnost pětiseteurových bankovek. Plán je součástí snahy bojovat proti financování terorismu. Banka by také měla uvažovat o tom, jak zavést strop na platby v hotovosti, aby se zamezilo financování teroristických organizací. Informovala o tom agentura Reuters.

Ekonomika / 13. 2. 2016 / (čtk)
Umění zasluhuje kritičnost i pochvaly K nominacím na Ceny Thálie

V uplynulých dnech byly zveřejněny výsledky celoročního snažení profesně zkušených porotců, kteří sbírali své poznatky k navržení nominací na »Ceny Thálie«. Kandidáti na ocenění reprezentují mnohé scény z celé republiky. S některými jmény se proto běžný milovník umění možná setkává poprvé. Pro znalce jde o rozšíření povědomí o veškeré naší současné jevištní nabídce.

Kultura / 13. 2. 2016 / Tomáš HEJZLAR
Dva dny ztracený vlak

Kontejnerový vlak, který byl vypraven z ukrajinského přístavu Iljičevsk, se koncem ledna ztratil. Hledali ho dva dny.

Ze světa / 13. 2. 2016 / (pe)
Dar, kterým manželka opovrhla

Maminka má vždycky pravdu. Tímto moudrem se ale nakonec Humprecht Jan Černín neřídil. Jakkoli ho s matkou Zuzanou Homutovou z Harasova poutal hluboký vztah úcty a lásky. Jenže neodolal vábení líbezné tváře. Nenamluvil si bohatou nevěstu z Čech, ale zakoukal se do Diany Marie Hippolyty di Gazoldo, která měla bohatší jméno než jmění. Nezámožná dvorní dáma manželky císaře Ferdinanda III. však byla ve své době pokládána za nejkrásnější ženu světa. Navíc nehrozilo, že se kvůli ní rozhoří nějaká nová trojská válka, když si ji odvede do své domoviny. Opravdu našel štěstí v náruči manželky, jejíž bledá pleť, důkaz vznešenosti, a vznosná chůze okouzlovaly zástupy mladíků, kteří se motali na císařském dvoře?

Téma / 13. 2. 2016 / Miroslava MOUČKOVÁ
Neoblíbení, ale odolní švábi se stali inspirací vědců

Američtí vědci představili prototyp robota, který má usnadnit záchranu zasypaných osob po katastrofách. Jako inspirace jim posloužili švábi. Vědci si všimli, že šváb dokáže zploštit své tělo až na čtvrtinu běžné velikosti a přitom se stále pohybuje neuvěřitelně rychle.

Ze světa / 13. 2. 2016 / (čtk)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
Reklama

Audio
12. 2. 2016
Kateřina Bohac Linares
Get Adobe Flash player
V Latin Art Gallery v Praze se ve čtvrtek večer uskutečnila vernisáž výstavy venezuelského umění s názvem Nové horizonty. Majitelka galerie Kateřina Bohac Linares hovořila nejenom o zmíněné výstavě. Více v záznamu.

Autor: Radovan Rybák

Další nahrávky >>
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.