Reklama


Archiv článků

Nad letošními vyznamenáními

V letošním vyznamenávání jsem zaznamenal značný posun. Ani ne tak v projevu prezidenta Zemana, který byl jako vždy oproštěn čtení z papíru a brilantně český, ale pokud jde o výběr vyznamenaných. Sice s řadou míst prezidentova projevu jsem souhlas vyjádřit nemohl, ale byl to jeho přístup vycházející z jeho osobní zkušenosti z let kolem roku šedesát osm. Ztráta stranické legitimace v následných pohovorech se ho beze sporu osobně dotkla a vlastně limitovala jeho budoucí ambice. A to se nezapomíná.

Publicistika / 30. 10. 2014 / Václav ŠENKÝŘ
Kulhající republika

Česká republika si zanedlouho připomene čtvrtstoletí od zvratu, který skoncoval s monopolem moci Komunistické strany Československa, ale také ukončil období československé cesty k socialismu. Tehdejší vedení KSČ předalo moc, jak se brzy ukázalo, těm, kdo usilovali o restauraci kapitalismu a kdo, pokud jde o majetkové restituce šlechty a katolické církve nebo o rozbití Československa, pošlapali i republikánské tradice masarykovské první republiky a popřeli česko-slovenskou vzájemnost.

Publicistika / 30. 10. 2014 / Miroslav GREBENÍČEK
Ať přátelství s Čínou vydrží Redakční sloupek

Prezident Zeman byl tento týden na oficiální návštěvě čínského prezidenta. Tedy v zemi, která má v současnosti jednoznačně nejsilnější ekonomiky světa.

Publicistika / 30. 10. 2014 / Radovan RYBÁK
Čerstvé potraviny žádný dovoz nenahradí

Rád bych napravil obelhávání nás všech v oblasti, která je mi nejbližší. Je na čase vrátit se k čerstvým a kvalitním potravinám. Čerstvá pro mě nikdy nebudou rajčata, okurky, květák či jiná zelenina ze Španělska a podobných zemí. Čerstvá zelenina je ta, kterou dostaneme domů do 24 hodin od sklizně. To je ta jediná čerstvá zelenina.

Publicistika / 30. 10. 2014 / František ČUBA
V tuzemsku chybí sklady na brambory

Brambor se v České republice urodilo asi o čtvrtinu více než vloni, zemědělské podniky by jich měly sklidit kolem 660 tisíc tun. Farmáři je prodávají se ztrátou, za kilogram brambor dostávají jen dvě koruny až 2,50 Kč. Někteří pěstitelé prý část produkce raději sypou do bioplynových stanic, prohlásil předseda Ústředního bramborářského svazu ČR Miloslav Chlan.

Ekonomika / 30. 10. 2014 / redakční zpráva
Církev je díky restitucím aktivně politická K věci

Církevní představitelé, kteří by měli být ze zásady apolitičtí, se neustále zabývají politikou. Vzpomeňme si na to, jak kardinál Duka pár dní před volbami do Poslanecké sněmovny v Českém rozhlase křičel, že se »vracíme pod rudé prapory se srpem a kladivem«. Museli ho dokonce vypnout, protože porušil pravidla volebního vysílání. Posléze se vydal navštívit hrob Václava Havla, od jehož ideálů se údajně vzdalujeme.

Publicistika / 30. 10. 2014 / Pavel JANEČEK
Průmysl je český sotva z poloviny

»Český« průmysl je skutečně český jen z asi 40 až 50 procent. Klíčový je vliv Německa a Spojených států. V časopise Statistika & My to uvedl Český statistický úřad. Podniky pod zahraniční kontrolou hrají nejvýznamnější roli v automobilovém průmyslu, naopak v českých rukou je nejvíce výroba nábytku.

Ekonomika / 30. 10. 2014 / (zr)
Kazaši se představili komunistům

Serikzhan Alikhanov a Islambek Raimov, ekonomičtí radové Velvyslanectví Republiky Kazachstán v ČR, navštívili minulý týden další z besed Klubu mezinárodní politiky při ÚV KSČM. A svou návštěvu vzali velmi vážně. Přinesli s sebou členům Klubu řadu propagačních materiálů a ještě promítli 10minutový krátký dokument o své rozvíjející se zemi + nabídli prezentaci základních ekonomických ukazatelů současné Republiky Kazachstán.

Ze světa / 30. 10. 2014 / Roman JANOUCH
Jak se u nás nezaměstnanost šplhala k rekordním výšinám

Na úřadech práce v České republice bylo loni podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) evidováno historicky nejvíce uchazečů o zaměstnání, v průměru téměř 600 tisíc. Počet volných míst byl zároveň druhý nejnižší.

Ekonomika / 30. 10. 2014 / (ici)
Pěstujeme zelené stěny I.

V zahradě i kolem stavení je mnoho míst, která bychom rádi zakryli, zastínili či - například ploty - nechali zarůst něčím pokud možno neprůhledným, a přitom nepřišli o prostor. Ozelenit můžeme nakonec i samotnou stavbu. Řešení nabízejí popínavé dřeviny.

Haló rady / 30. 10. 2014 / Jiří NUSSBERGER
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
Reklama

Audio
28. 10. 2014
Jindřich Mann
Get Adobe Flash player
Klub pražských spisovatelů debatoval s kameramanem a filmovým režisérem Jindřichem Mannem. Více ve zvukovém záznamu.

Autor: Petr Burda

13. 10. 2014
Lenka Procházková
Get Adobe Flash player
Spisovatelka Lenka Procházková hovořila koncem týdne v Praze na tiskové konferenci s názvem Pražský Majdan a čeští antifašisté. Více v záznamu.

Autor: Radovan Rybák

Další nahrávky >>
Články e-mailem
Pokud chcete každý den od pondělí do soboty dostávat přehled aktuálních článků, vepište do políčka Vaši e-mailovou adresu a stiskněte tlačítko Odeslat.

Literatura-Umění-Kultra
Aktuální zprávy
Nakladatelství Futura
Reklama
Podrobné hledání
--
Nakladatelství Futura Elektronické vydání