Archiv článků

O co jde ve Venezuele

O co jde ve Venezuele? Netradičně mne na poslaneckém dnu navštívil jeden mladý člověk a položil mi otázku, kterou jsem zvolil jako titulek tohoto článku. Mám štěstí, že jsem měl několik rozhovorů s lidmi, kteří se situací v Jižní Americe zabývají a kteří mi před více než 10 lety pomáhali zakládat Česko-Venezuelskou obchodní komoru. O situaci se tedy mohu rozdělit i s dalšími čtenáři.

Publicistika / 19. 8. 2019 / Vojtěch FILIP
Pirátské lži

Tlak na přepisování dějin v podání Pirátů nezná mezí. Snůšky lží, jimiž tyto politické rychlokvašky provázejí odstraněním desky ze Staroměstské radnice, kterou v roce 1946 odhalil tehdejší prezident Edvard Beneš a jejíž text vyjadřuje vděčnost Rudé armádě za osvobození Prahy, jsou plivnutím do tváře všem, kdo bojovali za mír a pokládali své životy za naši svobodu. Nejde jen o to, že pražský primátor Zdeněk Hřib, poslanec Jan Lipavský a další prokazují naprostou neznalost dějin, to je jejich ostuda a zároveň ostuda třicetiletého vymývání mozků nejen na školách. Ale jsou na politických pozicích, kdy jejich rozhodování a vyjádření mají konkrétní dopady. Hloupé žvásty jako například, že Praha se osvobodila sama, a to 8. května, že na desce jsou historické nepřesnosti, a proto musí být odstraněna, dokazují, že jsou to nevyzrálé loutky plnící zadání těch, kdo by nejraději rozhodující úlohu Rudé armády na porážce německého nacismu zcela vymazali z paměti národů. Přidali se k falzifikátorům historie, kteří léta usilovali o odstranění pomníku maršála Koněva na Praze 6, a když se to nepodařilo, umístili na něj alespoň dehonestující doplňkovou desku. Připojili se k těm, kdo se snaží o přejmenování Koněvovy ulice na Praze 3.

Publicistika / 19. 8. 2019 / Marta Semelová
Houpací křeslo

Oranžová nám trochu bledne. Uzavřená smlouva je patrně pro místopředsedu Šmardu jen pamflet. Kritika, i když účelově obarvená na koaličního partnera, je denním chlebem adepta na ministra kultury. Zamést si před vlastním prahem zapomíná. Když mne někde nechtějí, netlačím se tam, byť by to bylo křeslo ministra. To vytoužené Šmardovo je notně houpací. Vzdát se ho asi však nechce, chce být ministrem za každou cenu. Jaký dopad má tato komedie na ČSSD jej příliš netrápí. Jenže nejde jen o něj, handrkování bohužel dopadá na všechny. Vládní půtky vytváří dojem nestability doma i v zahraničí a toto rozhodně nikdo nechce. Žít se dá i bez ministerského křesla, nemyslíte?

Publicistika / 19. 8. 2019 / Miloslava VOSTRÁ
Dukla ve šlágru porazila Zbrojovku, zvítězil i Žižkov

Fotbalisté Dukly Praha zvítězili ve šlágru 5. kola druhé ligy nad Brnem 2:1. Jediný sestupující z minulé sezony nejvyšší soutěže si připsal třetí výhru v novém ročníku a posunul se na čtvrté místo tabulky. Zbrojovka už počtvrté v sezoně ztratila body a po první porážce je až osmá. O skóre třetí je po bezbrankové remíze v souboji nováčků s Vyšehradem Líšeň.

Sport / 19. 8. 2019 / (zr)
Nahlédnout do historie znamená chápat souvislosti Rozhovor Haló novin s Miroslavou Moučkovou, spisovatelkou a novinářkou

Čteme rádi vaše příběhy, promiňte mi to pojmenování, z »hradů a zámků«, někteří naši čtenáři prý jezdívají podle nich. Je v nich kus české historie a nebojím se říci i vlastenectví. Proto začnu zdaleka: Co pro vás znamená vlastenectví?

Rozhovory / 19. 8. 2019 / Jaroslav KOJZAR
Prý šlo o »státní terorismus«

Ve čtvrtek se Česká televize vrátila k zadrženému tankeru v Gibraltaru, jenž plul pod íránskou vlajkou a mířil údajně do Sýrie. Poprvé jsme mohli však slyšet, že vlastně původci dalších událostí, které následovaly, byli Britové a ne Íránci. Ti jen v odpovědi zase zadrželi anglickou loď v Hormúzském průlivu. Před několika týdny jsme mohli slyšet slova o opačném průběhu akce. První podle našeho prvního média byli tehdy jmenováni Íránci, druzí, jak bylo naznačeno, teprve Angličané. Dnes je už všechno jinak. Ve čtvrtek jsme se totiž dozvěděli, že íránský tanker byl propuštěn. Dozvěděli jsme se také, že byl původně zadržen proto, že vezl ropu do Sýrie, tedy Asádovi, a to se nesmí, protože na ni platí embargo Evropské unie. Ropa prý, jak se najednou zjistilo, ač se neví, proč s takovým zpožděním, směřovala jinam, než kam se původně tvrdilo. Kam to bylo? Nevíme. A ani to není důležité. Prostě dalo by se říci »vlk se nažral a koza zůstala celá«. Britové totiž pochopili, že Íránci jsou schopni adekvátně odpovědět a to ve stylu »oko za oko, zub za zub«, když – znáte to – »ty mé tetě, já tvé tetě«. Ale aby nějak svět byl obalamucen a ti, kteří spor začali, se mohli cítit jeho vítězi, kdežto na těch druhých ulpěla všechna vina, dozvěděli jsme se, že britská akce bylo jen plnění rozhodnutí EU a pokus zabránit jeho porušení ze strany Íránu, kdežto - pokud jde o Íránce, šlo »o státní terorismus«. Opravdu, to nám jeden »panák« z britské strany s vážnou tváří sdělil přes mikrofon. Ani se nezačervenal, když obvinění vyslovil, ostatně nebylo by to pod nánosem makeupu vidět.

Publicistika / 19. 8. 2019 / Jaroslav KOJZAR
Přísnější pravidla

Po letošní tragické sezoně, kdy na svazích Mount Everestu zahynulo nebo se pohřešuje celkem jedenáct horolezců, stanovily nepálské úřady přísnější pravidla pro zájemce o zdolání nejvyšší hory světa.

Ze světa / 19. 8. 2019 / (čtk)
Jordánsko se bojí židovského nátlaku

V Jordánsku zastavili přípravy na natáčení filmu o podvodu s ukradenou památkou. Mělo v něm jít o prodej kamene s hebrejským nápisem nalezeným ve skalním městě Petra.

Ze světa / 19. 8. 2019 / (čtk)
Zelenskyj má zatím na výběr

Okolní svět se sice rychle vzpamatoval ze »šoku« způsobeného vítězstvím komika, herce a dabéra Volodymyra Oleksandrovyče Zelenského v prezidentských volbách na Ukrajině, ale mnozí považují jeho další kroky za sérii eskapád. Vždyť již v den své inaugurace rozpustil parlament a vymínil si, že na úřadech nebudou viset jeho portréty. Měsíc poté rozhodl o přestěhování prezidentské kanceláře do bývalého muzea Vladimíra Iljiče Lenina a snížil počet aut v prezidentské koloně.

Publicistika / 19. 8. 2019 / Roman ROUN
Je nakládání s popílky ze spaloven pod kontrolou?

Pohyb popílků ze spaloven a nakládání s nimi by měly být podle organizace Arnika sledovány, aby neskončily v nevhodných zařízeních. Za riskantní ekologové považují i použití popílku jako stavebního materiálu.

Zpravodajství / 19. 8. 2019 / (jad)
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14

Reklamační linky pro předplatilele

Upozorňujeme předplatitele Haló novin, že reklamace na nedodávku či chyby v doručení, je potřeba hlásit neprodleně na bezplatnou linku České pošty 800 300 302, nebo na linku 222 897 320, která je placená dle tarifu u vašeho operátora. Nelze přijmout reklamaci starší 15 pracovních dnů ode dne vydání Haló novin, kterých se reklamace týká.

Reklama

Audio
Obsah se připravuje
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.