Archiv článků

NZP dalším krokem k spravedlivější společnosti?

Česká část Iniciativy evropských občanů »Zaveďme nepodmíněný základní příjem« a Institut české levice uspořádaly ve čtvrtek v Praze tiskovou konferenci a seminář k problematice této novinky. V září totiž zahajuje roční evropská kampaň, jejímž cílem je vysvětlovat smysl tohoto zamýšleného základního příjmu bez podmínek pro každého občana.

Zpravodajství / 19. 9. 2020 / (mh)
Dalších pět zrádců?

Izrael vyjednává o normalizaci vztahů s dalšími pěti arabskými a muslimskými zeměmi. Podle palestinského ministra pro sociální záležitosti Ahmada Madždaláního jsou to Omán, Súdán, Komory, Džibuti a Mauritánie. Madždalání to řekl ve čtvrtečním rozhovoru s izraelskou rozhlasovou stanicí KAN.

Ze světa / 19. 9. 2020 / (rj)
Výběr dodavatele pro 5G a právní stát

Česká republika by měla dodavatele technologií pro mobilní sítě 5G posuzovat na základě technických kritérií při zachování mimořádné možnosti státu vyloučit dodavatelskou firmu na základě politického rozhodnutí. Rizikovost dodavatelů by měli primárně hodnotit operátoři, kteří jsou za bezpečnost sítí zodpovědní, a nikoliv stát.

Ekonomika / 19. 9. 2020 / (ici)
Rozdílný přístup

Dovolte, abych alespoň malou připomínkou opět nahnal strach všem zastáncům neoliberálních teorií a vysloužil si lživá obvinění od těch, kteří se bojí pravdy. Protože já se na rozdíl od mých kritiků před nikým nehrbím a na zakázku nepíšu pamflety, které uveřejňují napravo nakloněná média. Tento týden jsem četl článek o tom, že Čína snižuje věk odchodu do důchodu. Od příštího roku budou v ČLR odcházet do důchodu muži ve věku 55 let a ženy ve věku 50 let. Kromě toho budou moci čínští důchodci jednou ročně, na základě voucheru, bezplatně navštívit jednu z patnácti zahraničních destinací. Navíc bude země pozitivně motivovat ty, kteří se rozhodnou i po odchodu do důchodu pracovat.

Publicistika / 19. 9. 2020 / Vojtěch FILIP
Země bývalé NDR bojují za Nord Stream 2

Šéfové vlád východoněmeckých spolkových zemí nechtějí kvůli případu údajné otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného pozastavit projekt německo-ruského plynovodu Nord Stream 2.

Ze světa / 19. 9. 2020 / (rj)
Drzost spojená se ztrátou paměti ODS a TOP 09 nemá obdoby

Při nedávné sněmovní debatě v souvislosti s hrozivým nárůstem počtu nakažených COVID-19 se zástupci pravicové opozice tradičně důrazně opřeli do současné vlády. Tentokrát i kvůli nedostatečné kapacitě hygienických stanic. Ty mají na starosti nejen každodenní epidemiologická šetření, trasování kontaktů nakažených, dozor nad dodržováním pravidel, ale i sledování výskytu dalších infekčních chorob. Během posledních měsíců se tak pracovníci hygieny stali velmi důležitým článkem v boji proti koronaviru. Tím se zvýraznily problémy, kterým systém hygienických stanic čelí po destrukčním působení polistopadových vlád. V minulosti patřili českoslovenští epidemiologové ke světové špičce a ještě po roce 1998 se obor rozvíjel.

Publicistika / 19. 9. 2020 / Soňa MARKOVÁ
Cesta životem s COVID-19

Trochu, či spíše velmi, se to nepovedlo. Je těch trapasů nad míru. Obrat v hodnocení nastal, chyby při rozvolňování uznal i premiér. Kde je však schován skutečný zodpovědný představitel? Ministr zdravotnictví bezesporu díl odpovědnosti má, ale kritika po něm přímo sklouzává.

Publicistika / 19. 9. 2020 / Pavel KOVÁČIK
Zákon má omezit odběry vody za sucha

O opatřeních v době sucha by mohly v budoucnu rozhodovat komise obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím vládní novela vodního zákona, kterou hlasy všech přítomných poslanců schválila Sněmovna.

Zpravodajství / 19. 9. 2020 / (jad)
Doba je velmi turbulentní a neočekávaná

Všichni jsme věděli, že nás v letošním roce čekají krajské a senátní volby. Bylo určitě hodně času na práci ve prospěch občanů, řešení jejich problémů a požadavků. Myslím, že KSČM a její kandidáti udělali maximum pro to, aby prosadili na vládní úrovní s pomocí našich poslanců co největší počet bodů z volebního programu. Proto nevidím důvod pro pesimistické řeči, které se občas vyrojí. Prosadili jsme zvýšení důchodů, podpořili 5000 Kč navíc pro seniory, které mají alespoň částečně vyrovnat zvyšování nákladů na jejich běžný život. Došlo k podpoře rodin s dětmi, hendikepovaných i zvýšení minimální mzdy. Zvýšení platů ve zdravotnictví a školství jsou také dílčí záměry našeho programu, které se podařilo prosadit. Myslím, že je to po mnoha letech velký úspěch, který se daří i díky podmínkám odsouhlaseným v rámci tolerance vlády.

Publicistika / 19. 9. 2020 / Emil PERNICA
Nedobré inspirace

Když kdosi nasprejoval na sochu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše na Loretánském náměstí v Praze slova »rasista« a »masový vrah«, přemýšlela jsem, proč se tak stalo. Že jsou posledních 30 let často ničeny památníky Rudé armády, že zlí lidé opakovaně potřísnili pražskou sochu osvoboditele od fašismu a pokořitele hitlerovského Berlína maršála Koněva, jsem si vysvětlovala tak, že rusofobie a nenávist zejména ke všemu sovětskému slaví hody. Proč ale náš prezident, prezident opěvované první republiky, hlava zahraničního protifašistického odboje?

Publicistika / 19. 9. 2020 / Monika HOŘENÍ
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15

Reklamační linky pro předplatilele

Upozorňujeme předplatitele Haló novin, že reklamace na nedodávku či chyby v doručení, je potřeba hlásit neprodleně na bezplatnou linku České pošty 800 300 302, nebo na linku 222 897 320, která je placená dle tarifu u vašeho operátora. Nelze přijmout reklamaci starší 15 pracovních dnů ode dne vydání Haló novin, kterých se reklamace týká.

Reklama

Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.