Archiv článků

K »Palachově výročí« trochu jinak

»Mezi dvěma tisíci účastníky mítinku možná nebyl, ale možná byl i někdo informovaný o skupině studentů, odhodlaných vyslovit svůj nesouhlas s posrpnovým vývojem způsobem u nás v Evropě neobvyklým: sebevraždou upálením. Široká veřejnost byla konsternována, když nazítří 16. ledna se takto obětoval student Filozofické fakulty Jan Palach. Stalo se to u sochy sv. Václava odpoledne. V zanechaném dopise Palach sdělil, že sebeupálením vyjadřuje protest proti beznaději národa a chce probudit lid této země. Žádá zrušit cenzuru a zakázat šíření tiskoviny Zprávy. Nestane-li se tak do pěti dnů či nedojde-li k časově neomezené stávce, vzplanou další pochodně…

Téma / 17. 1. 2019 / (kz)
Přírodní živly si vybíraly oddechový čas

Rok 2018 byl z pohledu škod způsobených přírodními živly výrazně klidnější než předchozí roky, protože Česká republika se nepotýkala s žádnou plošnou ničivou kalamitou. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami. Nejvíce škod podle nich loni způsobila vichřice, kvůli suchému počasí výrazně ubylo povodní a záplav.

Ekonomika / 17. 1. 2019 / (ici)
Evropa bezpečná!

Pomalu se rozbíhá rok, ve kterém budeme v květnu spolurozhodovat o složení Evropského parlamentu. Kandidáti KSČM budou především hájit zájmy našich občanů i České republiky. Každý z nich má šanci uspět v této politické soutěži, ať už je na prvním či x-tém místě.

Publicistika / 17. 1. 2019 / Miloslava VOSTRÁ
Historický debakl a poprava brexitu

Kritika na adresu britské premiérky Theresy Mayové a její dohody o brexitu, volání po vypsání nového referenda i po nalezení parlamentního kompromisu. Takové ohlasy zaznívají od zástupců různých britských politických stran po odmítnutí brexitové dohody v dolní komoře parlamentu.

Ze světa / 17. 1. 2019 / Roman JANOUCH
Komu slouží BIS?

Třicet let posloucháme, že do škol politika nepatří, a třicet let jsme svědky permanentních politických útoků na objektivnost a nestrannost výuky. Literatura, dějepis, respektive společenské vědy vůbec jsou lákavým terčem, na který se zaměřují soudobí političtí kazatelé morálky a jediní pravověrní vykladači historie. ÚSTR, ministerstvo školství, vnitra a další resorty, pražský magistrát, Konfederace politických vězňů, společnost Člověk v tísni a různé neziskovky placené bůhví kým vymýšlejí všemožné projekty na zadání za miliony korun, jen aby zahladily pravdu. Pravdu o tom, jak se tady za socialismu žilo, o tom, co všechno zde bylo vybudováno, jak se společnost dokázala postarat o člověka.

Publicistika / 17. 1. 2019 / Marta SEMELOVÁ
Různá jména a Palachův týden 1989

Je neděle 15. ledna roku 1989. Na Václavském náměstí mají být položeny květiny u sochy svatého Václava. Jedná se o pietní akt k připomínce upálení Jana Palacha před 20 lety. Bezpečnostní složky jsou v plné pohotovosti, protože je jasné, že toto výročí zneužije a využije tehdejší disent ke svolání protestů proti vládnoucí KSČ. Zatímco v neděli se jednalo o přetahovanou s bezpečnostními složkami, tak dny následující zasévají sémě velkých problémů. Bylo evidentní, že tehdejší systém zažívá svůj kolaps. Veřejnost byla nespokojena s cestou přestavby a demokratizace. To vše vyústilo v tzv. Palachův týden, který odstartovala právě ona osudná neděle před 30 lety. Nemá význam dnes říkat, co by kdyby. Je nutné na ony události nahlížet střízlivýma očima.

Publicistika / 17. 1. 2019 / Jan KLÁN
Všechny varianty jsou otevřené, říká Konečná

Čeští politici nejsou úterním odmítnutím dohody o odchodu Británie z EU překvapeni, ale ztracené příležitosti litují. Šance na odchod s dohodou se podle řady z nich snížily a hrozba tzv. tvrdého brexitu je reálnější. Politici i řada institucí už se na tuto variantu intenzivně připravují.

Zpravodajství / 17. 1. 2019 / (ste)
Co přináší návrh na povinný 3. pilíř důchodového systému?

KSČM nikdy nepočítala s tím, že by 3. pilíř důchodového systému byl pro zaměstnance povinný. Odpovídat proto v situaci, kdy nejsou na stole konkrétní parametry, je jen mediální hra. Paní ministryně práce totiž tvrdí, že dá tento námět k posouzení nové důchodové komisi, ale že s tímto řešením ona sama nesouhlasí. A od pana premiéra jsme již zvyklí na to, že napřed něco vystřelí, a pak, dle následných reakcí, své představy upřesňuje. Co tedy s tímto návrhem?

Publicistika / 17. 1. 2019 / Miroslav OPÁLKA
První příznak skomírající vesnice? Rozpad fotbalového klubu

K životu na venkově dlouhá léta patřily tři věci - obchůdek, hospoda a místní fotbalový klub. Fotbalové hřiště s aktivním klubem poskytuje prostor pro rozvoj dětí a mládeže, setkávání nad pivem a budování zdravého lokálního patriotismu. To zní jako něco, co by bylo vhodné zachovat, že?

Publicistika / 17. 1. 2019 / Andrej BÓNA
Velké varování a velká šance

Byly Vánoce, Silvestr, Nový rok, obchody řadu dnů před nimi praskaly ve švech. Přezásobenost i potravinářským zbožím s omezenou dobou trvanlivosti byla zjevná, pulty se prohýbaly. Ne všechno se prodalo. Pokud jde o oděvy, boty, ledničky a hračky, snad se ještě prodají, byť třeba ve výprodejích. Nezkazí se totiž. Pokud jde o potraviny, je to jiné. V době, kdy leckde na světě lidé ještě umírají hladem. Také v nedělním televizním zpravodajství, v první neděli po »Třech králích«, jsme mohli vidět děti, které umírají hlady na jiném kontinentu, než je Evropa. Převézt »zbytky« potravin tam, třeba do Afriky, ale i jinam, se nevyplatí, nelze ani při těchto příležitostech omezit nadvýrobu, protože kapitál by nevydělal, není možné ani snížit ceny zboží, neboť přece jde o dividendy a nakonec i o platy »dělníků«, protože kdyby se oni v zemích, kde vládne »demokracie«, vzbouřili, mohlo by to znamenat i konec dividend. A snížení cen by navíc znamenalo méně výnosů. Stačí si vzpomenout na ruský Říjen, proto takové zděšení i z francouzských »žlutých vest«.

Publicistika / 17. 1. 2019 / Jaroslav KOJZAR
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13

Reklamační linky pro předplatilele

Upozorňujeme předplatitele Haló novin, že reklamace na nedodávku či chyby v doručení, je potřeba hlásit neprodleně na bezplatnou linku České pošty 800 300 302, nebo na linku 222 897 320, která je placená dle tarifu u vašeho operátora. Nelze přijmout reklamaci starší 15 pracovních dnů ode dne vydání Haló novin, kterých se reklamace týká.

Reklama

Audio
5. 6. 2018
Miloslava Vostrá
Get Adobe Flash player
Poslankyně a předsedkyně Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny ČR Miloslava Vostrá (KSČM) hovořila v úterý odpoledne v Praze na semináři s názvem Budoucnost značek. Více v záznamu.

Autor: Radovan RYBÁK

31. 5. 2018
Pavel Kohout
Get Adobe Flash player
Spisovatel Pavel Kohout hovořil ve středu odpoledne v Praze, a to v rámci křtu jeho knihy s názvem To byl můj život? V záznamu hovoří také Kohoutova dcera Tereza Boučková. Více ve zvukovém záznamu.

Autor: Radovan RYBÁK

30. 5. 2018
Dominik Duka
Get Adobe Flash player
Vztah křesťanství a islámu (Bible a Koránu) u nás a v Evropě, takové bylo téma semináře, který se uskutečnil ve středu v Evropském domě v Praze. Na akci hovořil mimo jiné arcibiskup pražský Dominik kardinál Duka. Více v záznamu.

Autor: Radovan RYBÁK

29. 5. 2018
Tiskovka KSČM
Get Adobe Flash player
V úterý odpoledne se v Praze uskutečnila tisková konference KSČM, na které hovořil předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik a poslanci Stanislav Grospič a Hana Aulická Jírovcová. Více v záznamu.

Autor: Radovan RYBÁK

Další nahrávky >>
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.