Chudobou ohrožené Ostravsko, ale i svět

Na Ostravsku v posledních letech přibývá rodin ohrožených chudobou. Pobytové služby Charity Ostrava i Armády spásy vyhledává stále více matek s dětmi.

Lidé si navíc tíživou životní situaci často nechtějí připustit a do péče sociálních pracovníků se tak v mnoha případech dostávají vysoce zadluženi a až ve chvíli, kdy jim lze jen velmi obtížně pomoci. Novinářům to ve středu řekli zástupci neziskových organizací a dalších institucí, které na problematiku chudoby tento týden upozorňují v krajském městě cyklem akcí v rámci Dnů proti chudobě. Dnešek, 17. říjen, je totiž celosvětovým Dnem za odstranění chudoby, který se každoročně stává připomínkou boje o přežití lidí žijících pod hranicí chudoby.

»Nejohroženější jsou osamělí rodiče a rodiny se třemi a více dětmi. Podle statistik jsou nejčastějšími příčinami vyhledávání pobytových služeb ztráta zaměstnání, zadluženost a život v nájemním bydlení, často v komerční ubytovně,« řekl oblastní ředitel Armády spásy Tomáš Surovka.

Podle něj do azylových domů přicházejí noví lidé, kteří doposud sociální služby nevyužili. »Jsou to maminky s dětmi, ale i jednotlivci, kteří dosud v tomto systému nebyli. Lidé nejsou schopni udržet si stávající bydlení a nemají na zaplacení běžných výdajů,« podotkl Surovka. Tyto klienty se navíc často nedaří zařadit zpět do běžného života. »Oni do toho systému spadnou a už v něm zůstanou,« podotkl Surovka.

Podle sociologa Jana Kellera z Ostravské univerzity se nyní v Evropě pod hranici chudoby propadá už více než 10 % lidí. »Jsou to domácnosti, které se snažily hospodařit zodpovědně a najednou přišla buď neočekávaná nemoc, rozvod nebo ztráta práce a všechno to korunovala krize od roku 2008, kdy se ten proces zrychlil,« podotkl Keller. Podle něj tak většina domácností, která v evropském měřítku spadla do chudoby v posledních pěti až deseti letech, není finančně negramotná, ale nedokáže se vyrovnat například se selháváním trhu práce.

Nepodmíněný základní příjem

Podle současných údajů OSN žije 1,2 mld. lidí pod hranicí extrémní chudoby. Nejedná se jen o problém rozvojových zemí, ale také vyspělých zemí EU. Jak bylo uvedeno, v Unii pracuje asi 880 tisíc novodobých otroků!

Iniciativa evropských občanů za nepodmíněný základní příjem proto připomněla rizika dalšího prohlubování rozdílů mezi bohatými a chudými. Minimální příjem, který by odstranil tato rizika, by měl být dle iniciativy garantován všem občanům. Aby mohla být zahájena o tom vážná diskuse v orgánech EU, sbírá iniciativa v těchto týdnech podpisy pod evropskou petici. Dnes, ve čtvrtek, na pražském Jungmannově náměstí postaví svůj informační stánek, jak nám sdělil tiskový mluvčí iniciativy Tomáš Haimann.

Ostravské Dny proti chudobě vyvrcholí dnes od 15 do 17 hodin happeningem na Masarykově náměstí. Prezentovat se budou neziskové organizace, rozdávat se bude polévka a lidé mohou trvanlivými potravinami rovněž přispět do sbírky potravinové pomoci.

(rad, mh)

16. 10. 2013  (rad, mh)