Rozhovor Haló novin s Miroslavem Prokešem, hlavním organizátorem celoevropské konference »Pryč s nenávistí«

Aktivně proti neonacismu a populismu

V den 95. výročí vzniku samostatného Československa jste se zúčastnil bleskové demonstrace na pražském Staroměstském náměstí. Co bylo jejím účelem a cílem?

[o]

Účastníci konference »Pryč s nenávistí« spontánně vyjádřili solidaritu nejen s ostravskými Romy, proti nimž v tu chvíli směřoval pochod DSSS, ale se všemi lidmi v Evropě, proti nimž pravicoví politici vyvolávají a zneužívají nenávist ostatních obyvatel.

Kdo se této akce zúčastnil a proč se konala v Praze, a ne v Ostravě?

Když na konferenci zazněla informace mladé aktivistky Ivanky »Mariposy« Čonkové, co se chystá, rozhodli se účastníci zrušit plánovaný program a vystoupit v Ostravě proti hnědému nebezpečí. To se však nedalo technicky zajistit, takže svůj program jen přerušili a svou solidaritu vyjádřili na místě, které symbolizuje jak náboženskou a národnostní nenávist (poprava 27 českých pánů), tak sociální, resp. třídní (poprava husitského kněze Jana Želivského).

To asi není pouze problém České republiky…

Anticiganismus dovedený až k vraždám se projevuje v celé střední a východní Evropě, němečtí neonacisté zase vraždí turecké přistěhovalce, pravicový populismus a ultranacionalismus mohutní od Portugalska po Rusko, kde jsou pro změnu terčem Kavkazané. Napomáhají tomu i rádoby vtipné, ale zcela nepravdivé bonmoty jako »Každý muslim není terorista, ale každý terorista je muslim« nebo hojně šířené nepravdy, kolik berou »nepřizpůsobiví« ze státního rozpočtu. Ve skutečnosti to je 0,34 %, zatímco neromská korupce nám z něho ubírá odhadem cca 15 %.

Síť UNITED chystá na sobotu 9. listopadu velkou celoevropskou kampaň. Proč 9. listopadu, asi není třeba vysvětlovat, ale podrobnosti k akci by se hodily…

Hlavním mottem letošního Dne proti fašizmu a antisemitizmu je »No Hate«, tedy »Žádnou nenávist!«. Jde vlastně o kampaň Rady Evropy proti nejrůznějším formám projevů nenávisti nejen v ulicích a v médiích, ale také na internetu či Facebooku. Kterákoli místní či národní organizace nebo iniciativa může k 9. listopadu zorganizovat libovolnou akci a zdarma si k ní objednat propagační materiály z ústředí UNITED for Intercultural Action (Postbus NL-1000 AK Amsterdam, Nizozemí) nebo přes jeho web www.unitedagainstracism.org. O takové akci se pak ze souhrnu vydaného na přelomu roku dozví přes deset tisíc organizací, úřadů i jednotlivců po celé Evropě.

Co Miroslav Prokeš soudí o tvrzení, že demonstrace vandasovců, k nimž se přidávají slušní občané, jsou  jen vyjádřením touhy po větším pocitu bezpečnosti? Čtěte úterní tištěné Haló noviny.

Zbyšek KUPSKÝ

5. 11. 2013  Zbyšek KUPSKÝ