Přímá volba ohrožena? Ne, ale zpoždění je možné

Česká republika by mohla zůstat kvůli nejasnostem kolem pravidel přímé volby a možným sporům nějaký čas bez prezidenta. Bylo by to mrzuté, ostudné, ale nic by se nestalo.

V pořadu Otázky Václava Moravce to včera řekla bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu, senátorka Eliška Wagnerová. Ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych a vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) tvrdí, že vše se dá zvládnout, i kdyby se kandidáti, vypadlí ze hry (Bobošíková, Dlouhý, Okamura), obrátili na Nejvyšší správní soud.

Henych řekl, že všechny postupy kontroly ministerstvo vnitra dokladuje a s podpisy na peticích rozhodně nikdo nemanipuloval. Podle něj je možné se z první přímé volby poučit a »nastavit mantinely«. K tomu by mohlo přispět i rozhodnutí soudu. NSS o případných stížnostech vyřazených rozhodne do 13. prosince.

Podle Wagnerové prováděcí zákon k volbě prezidenta republiky není napsaný dobře, není jasný a zřetelný, rozhodně však není možné přijmout nelogický výklad, ke kterému nyní dochází.


Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik v reakci pro náš list připomněl, že komunisté pro přímou volbu nehlasovali právě pro zjevné nedostatky v návrhu zákona a možnost problémů. Současná situace jim dala za pravdu. »Nebyli jsme vyslyšeni a nyní nás média dávají do jednoho pytle s těmi, kteří možné problémy bagatelizovali,« sdělil.

Vnitro posuzovalo dva vzorky podpisů na peticích. Od všech odevzdaných odečetlo součet procentuálních podílů neplatných hlasů. Někteří právníci považují tento postup za špatný. Za logičtější by považovali zprůměrování chyb. I podle Wagnerové zákon umožňuje nelogický výklad, což vede k absurdním výsledkům. Při jiném výkladu výpočtu by všichni z trojice vyřazeni nebyli. Připomněla, že na podání stížnosti k Ústavnímu soudu (až po vyřízení stížnosti podané NSS) mají vyřazení kandidáti 60 dní, tedy čas do poloviny února. A ústavní soudci nemají lhůtu, do níž musí rozhodnout.

Poslanec Boris Šťastný (ODS) chce požádat vládu, aby připravila právní normu, která by ČR vrátila k parlamentní volbě hlavy státu. Zabývat by se tím měla i sněmovna. Peake to považuje za absurdní. Wagnerová takový návrh označila za »přitažený za vlasy«. Musela by se kvůli tomu měnit Ústava. Ani Kováčik si neumí představit, že by se právo, které už jednou dostali občané, vracelo zákonodárcům.

(ku)


Na této stránce 2 si kromě jiného můžete přečíst:

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

26. 11. 2012  (ku)