Nová Nikolajka – staré problémy

Likvidace zeleně, nadměrná výška budov, nespokojenost občanů s postojem zastupitelstva, k tomu doba výstavby každý den od rána do večera včetně svátků – vše kvůli výstavbě dalších činžovních domů, jichž je v Praze polo/prázdných již řada. To je případ nové výstavby v Praze 5 na Nikolajce, kvůli níž v pondělí večer před místem výstavby demonstrovalo skoro 80 lidí.

Případ se vleče od r. 2008, kdy na Praze 5 starostoval Milan Jančík (ODS), za něhož se rozběhlo několik developerských projektů, které občané kritizovali. I na Nikolajce místní v rámci územního a stavebního řízení sice protestovali, leč marně, společnost Central Group všechna povolení pro svůj projekt Nová Nikolajka získala. Dle oponentů ale chybí vyjádření památkářů, ač jde o památkovou zónu. Občané vyčítají úřadům, že povolení vydaly, aniž by vyslyšeli námitky. Úřad MČ se dle nich brání, že nemůže nic dělat, neboť pozemek není jeho, občané oponují, že ale oni ano - že zastupitelé jsou ve funkcích za ně, nikoli za pozemky. Před několika dny developer nechal vykácet stromy a keře na ploše asi 4000 m2, údajně jich bylo okolo čtyř set.

K protestujícím promluvili zástupci občanských iniciativ z Prahy 5, např. Za 5, Přátelé Malvazinek a další. Připomněli boj, jeho formy, délku, nasazení a náklady, který vedli občané proti zastavění podobného zeleného území Na pláni, kde zatím byla veřejnost úspěšná (Prý se však asi chystá druhé dějství boje o tamní zeleň, resp. její využití. MČ zvažuje vytvoření komise, kam by přizvala i dva zástupce občanských sdružení, ti však nechtějí být stafáží, nýbrž chtějí rovnocenné postavení.) Pro protesty vidí vhodné období – za necelý rok budou komunální volby, takže by politici mohli být náchylní více občanům vyhovět.

Povzbuzení občané z Nikolajky se na místě začali domlouvat, že by vystoupili ve čtvrtek 19. prosince na nejbližším zasedání Zastupitelstva MČ Praha 5 a že by od 12 hodin, tj. hodinu před jeho zahájením, uspořádali před radnicí na Arbesově náměstí protest. Doufají, že pokud by výstavba nebyla zastavana, mohla by se alespoň výška domů (mají šest nadzemních a dvě podzemní podlaží) o dvě nadzemní podlaží snížit, aby se přiblížila vedlejším objektům, a aby pracovní doba byla ohleduplnější k okolobydlícím.

(pka)

10. 12. 2013  (pka)