Miloš Zeman a Jiří Dienstbier přišli požádat KSČM o podporu

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Jiří Dienstbier představili včera svůj program a názory na jednotlivé otázky Výkonnému výboru ÚV KSČM.

Oba kandidáti se shodují v tom, že pokud dostane politická strana, včetně komunistické, důvěru občanů, má právo se podílet na správě země, uvedl předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.

Zeman podle informací Haló novin úvodem svého vystoupení poděkoval za podporu poslanců KSČM při volbě prezidenta v roce 2003. Prezident by podle něj měl vytvářet neutrální pole pro rovnoprávný a všestranný duel politických stran. Pokud jím bude zvolen, bude se prý pravidelně účastnit jednání vlády a vystupovat před parlamentem.

[o]

Z obsahových otázek vyzdvihl boj proti korupci. »Hovoří se o něm často, ale je to jen kosmetické žvanění,« řekl. Podle něj je nutno především uzákonit majetková přiznání a možnost zabavení korupcí nabytého majetku. Dále označil českou ekonomiku za hluboce podinvestovanou a zdůraznil, že investice vytvářejí nová pracovní místa. Zeman chce také změnit volební zákon s cílem zvýšit vliv občanů. Preferenční hranice by se podle něj měla snížit z pěti na tři procenta a zvětšit by se měl počet volebních krajů, aby občané mohli lépe poznat kandidáty.

Zdanění příjmů by, jak Zeman uvedl, mělo být progresivní, nižší sazba DPH by se měla vrátit na 10 %, naopak více by zdanil luxusní zboží. Řešení prostředků na důchody nevidí v druhém pilíři, ale ve zvýšení sociálního pojištění.

V zahraniční politice Zeman preferuje boj proti terorismu. Sám se označil za eurofederalistu a jako takový je prý největším nepřítelem evropského »superstátu«. Vyjádřil se rovněž k postoji své tehdejší vlády k bombardování Jugoslávie v roce 1999. Zdůraznil, že vláda ČR byla poslední, která s tím souhlasila. »Zoufale jsme do poslední chvíle hledali spojence,« řekl s tím, že jeho kabinet nakonec souhlasil výměnou za příslib, že budou bombardovány jen vojenské objekty. Ten však nebyl dodržen, přiznal Zeman a dodal, že ale vždy veřejně odmítal uznání nezávislosti Kosova.

Důraz na sociální rozměr politiky

Dienstbier ve svém vystoupení akcentoval sociální rozměr své politiky. Veřejné služby podle něj musí být dostupné všem. Ve zdravotnictví považuje za nepřijatelnou existenci chudinské péče a péče pro bohaté. Pro všechny stejně dostupné musí být i vzdělání, uvedl a upozornil, jak nákladné je již dnes studium na vysokých školách.

Také on se vyslovil proti druhému pilíři penzijního zabezpečení a pro zachování průběžného systému financování důchodů. Spolu s tím by měla prostředky pro stát podle něj zajistit spravedlivější daňová soustava.

Dienstbierovým programovým cílem je pak vyšší kvalita demokracie. »Formálně demokratickou společnost máme, ale vliv ekonomických skupin je silně znát,« řekl kandidát na prezidenta. Podle něj je třeba dát lidem nejen pocit, ale hlavně možnost podílet se na rozhodování. Zmínil například nutnost uzákonění obecného referenda.


V zahraniční politice Dienstbier zastává podle svých slov nenásilná řešení diplomatickými cestami. V Evropské unii by, jak řekl, měla ČR prosazovat sociální dimenzi, tedy i podporu ekonomiky, tvorbu pracovních míst a daňovou harmonizaci. Pro zemi by ale podle něj bylo nevýhodné zůstat v Evropě mimo hlavní proud. »Neměli bychom proto opouštět euroatlantické struktury,« uvedl dále.

Dienstbier se také charakterizoval jako odpůrce tzv. opoziční smlouvy. Zvláště na centrální úrovni je podle něj nepřijatelná. »Je to o technologii moci, vytrácejí se hodnoty,« uvedl. »Bylo by selháním, pokud bychom po příštích parlamentních volbách nevyužili případné parlamentní většiny,« řekl dále s tím, že by to považoval dokonce za zločin. O takzvaném bohumínském usnesení prý hovoří jako »o mrtvém dokumentu«, který vznikl v konkrétní historické době a který již dnes nikdo ani pořádně nezná.

Za podporu Dienstbiera lobboval otevřeným dopisem předsedovi ÚV KSČM také šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. »K obsahu dopisu chci na základě názoru výkonného výboru vyvolat jednání mezi politickými grémii obou stran,« řekl Haló novinám Filip. Na otázku, koho komunisté podpoří, pak uvedl: »Máme na to týden, v sobotu 8. prosince na zasedání ÚV KSČM předložíme návrh, jak dál.«

Výkonný výbor včera také mimo jiné projednal vyhodnocení voleb, dvě stanoviska k politické situaci (zveřejňujeme na jiném místě), podporu rozvoje nájemného a samosprávného bydlení, přístup KSČM k boji proti korupci a působení v rámci Spojenectví Práce a Solidarity.

(ici)


Na titulní straně si ještě můžete přečíst:

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

1. 12. 2012  (ici)