Led uvěznil vědce

Ruská loď se 74 australskými a dalšími vědci, turisty a členy posádky na palubě zůstává od Štědrého dne uvězněna mezi ledovými krami v oblasti Antarktidy. K uvázlému plavidlu se však v pátek již blížil čínský ledoborec Sněžný drak, který je jedním ze tří ledoborců, jež byly vyslány na pomoc.

Ruská loď Akademik Šokalskij se vydala na výzkumnou expedici do Antarktidy, v úterý ale vichřice natlačila rozehnat ledové kry kolem plavidla a to od té doby není schopno pohybu. Potopení lodi nehrozí a také zásoby potravin jsou zatím pro všechny postižené dostatečné, napsala agentura AP.

Ledoborci Sněžný drak se povedlo dostat se do vzdálenosti pouhých 20 kilometrů od zamrzlé lodi. Čekal ho ale nejtěžší úkol, a sice překonat ledový příkrov obklopující plavidlo, jež se podle agentury Reuters nachází asi 2800 kilometrů jižně od města Hobart v australském státě Tasmánie. Sněžný drak může přivolat na pomoc ještě francouzský ledoborec L'Astrolabe a australský ledoborec Aurora Australis.

Vědecký tým Australasijské antarktické expedice, která odrazila od břehů Nového Zélandu 28. listopadu, má v úmyslu zopakovat sto let starou cestu legendárního australského výzkumníka Douglase Mawsona. Členové aktuální expedice provádějí obdobná měření a studie jako Mawsonova výprava, aby zjistili, jak se antarktické prostředí v průběhu uplynulého století změnilo. Pokud se podaří plavidlo z ledového zajetí vysvobodit, chce posádka v cestě pokračovat.

(čtk)

27. 12. 2013  (čtk)