Na konci roku nezapomeňte zkontrolovat stavební spoření

Před koncem roku se na nás valí celá řada povinností. Kdo by to neznal - napéct cukroví, koupit dárky, provést generální úklid a vyzdobit dům vánoční dekorací. S blížícími se svátky se tlak stupňuje, a tak se není čemu divit, že řadu povinností můžeme i přehlédnout. V takovém shonu se nám totiž může lehce stát, že někteří z nás zapomenou na pravidelný každoroční vklad na účet u stavební spořitelny.

Malá chybička může ale přinést fatální důsledky - pokud totiž jen jedinkrát zapomenete vložit na vaše konto stavebního spoření minimální roční částku 20 000 Kč nutnou k získání státní podpory, celé vaše dosavadní spoření může přijít na zmar. Přitom šestiletá státní podpora dosahuje až 12 000 Kč, o které můžete přijít jen proto, že jste si neudělali čas a nezkontrolovali stav vašeho účtu.

»Takovému karambolu lze naštěstí předcházet pravidelným spořením například v podobě trvalého měsíčního příkazu. Výhodou je, že lépe rozložíte rodinné výdaje, a tak se vám jistě nestane, že budete stát před obchodem s vánoční nabídkou s prázdnou peněženkou. Navíc je tento způsob spoření nejvýhodnější,« doplňuje Rostislav Trávníček,ředitel komunikace Českomoravské stavební spořitelny.

Další možností je i »předplacení« si stavebního spoření na celé šestileté období a celkovou sumu jednorázově vložit na účet stavební spořitelny. Tento způsob si však nemůže dovolit každý a navíc tím lidé nezískají tak výhodné úročení.

Doporučení: Rozhodně si nezapomeňte před koncem roku udělat do diáře vykřičník a připsat k němu heslo »kontrola stavebka«. Určitě se vám to vyplatí. Pokud byste si navíc nebyli jisti svým zůstatkem na účtu a nechtěli platit víc, než je nutné, můžete se kdykoli informovat u operátora ČMSS nebo se podívat na internetové stránky mojeLiska.cz. Pokud znáte své identifikační údaje a číslo smlouvy, můžete se zaregistrovat a zůstatek svého účtu pak kontrolovat kdykoliv. Další možností je osobní návštěva pobočky.

(km)

 

29. 12. 2013  (km)