Zatímco Netanjahu děkoval, protestovalo se proti němu

»Staroměstský« protest

Za český hlas proti povýšení Palestiny na pozorovatelský stát OSN, jediný odmítající hlas ze všech členských států EU, přijel dnes poděkovat českému protějšku izraelský premiér Benjamin Netanjahu. V Praze se zdržel jen pár hodin na cestě za německou kancléřkou.

Na společné tiskové konferenci oba premiéři nešetřili vzájemnými obdivnými slovy a komplimenty. Daří se rozvíjet spolupráci, např. ve vědě a výzkumu, podtrhl Petr Nečas (ODS) a připomněl, že Stát Izrael je pro ČR pátým největším obchodním partnerem z mimoevropských zemí.

»Mohu navázat na přátelství, které den ode dne zesiluje. Jsem hrdý, že mohu být v Praze,« nechal se slyšet Netanjahu a doplnil, že prý hrdým na krok české diplomacie by mohl být i T. G. Masaryk.


Nečas zopakoval, že budoucností je existence dvou států, židovského i palestinského, a »toho lze dosáhnout jen dvojstranným jednáním«. Vyzval obě strany, aby se zdržely jednostranných kroků, a vyjádřil naději, že tato jednání budou obnovena. Pokud jde o konflikt, »ČR podporuje právo Izraele na obranu«.

Na upozornění, že dodržování lidských práv (deklarovaných coby hlavní osa zahraniční politiky Nečasovy vlády) je nezbytnost, ze strany českého premiéra směrem k izraelskému pravděpodobně nedošlo, jak ostatně očekával europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM). »S takovou linií se totiž rozhodně neslučuje budování nových osad na okupovaných územích, ani jakékoli plány na další anexe,« sdělil našemu listu  s tím, že mezi přáteli by se měly říkat i nepříjemné věci (celý komentář na zítřejší str. 5).

Zastávat se silnějších není odvaha

Zatímco premiéři jednali ve Strakově akademii, na Staroměstském náměstí v Praze se hodinu po poledni sešla demonstrace proti dlouhodobě neúnosné zahraniční politice ČR vůči Státu Izrael.

Akci svolal Palestinský klub a Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě. »Na jedné straně vláda adoruje lidská práva, z druhé strany souhlasí s jejich porušováním Izraelci,« uvedl na úvod Zdeněk Jehlička, představitel této iniciativy.

Připomněl, jaké kroky pomsty od Izraele či USA následovaly po přijetí Palestiny do UNESCO či minulý týden do řad pozorovatelských států OSN. »Je přece absurdní, aby ten, kdo je okupován, jednal s okupantem (v dvojstranných jednáních),« uvedl.

[o]

I další řečníci odsoudili počínání Izraele ve vztahu ke svému blízkovýchodnímu sousedovi. Pavel Čižinský z ProAlt podotkl, že zastávat se silnějších není odvaha a že Izrael s mírem nespěchá. Podle Jany Ridvanové z Iniciativy za spravedlivý mír je »teror, okupace a genocida v Gaze ukázkou konzistentní izraelské politiky«.

Ridvanová také provedla malý historický exkurz do dějin palestinsko-izraelských vztahů a tak poukázala na to, že Izrael nikdy neměl zájem o skutečné mírové uspořádání svých vztahů s Palestinci. »Tzv. mírový proces je jen americká hra,« zdůraznila.

Slova vystupujících podpořili i občané, což doložil např. transparent s heslem »29. listopad 2012 – černý den české národní hrdosti«. Lékař Jamal Fattah, jenž dlouhá léta žije v naší zemi, upozornil, že to, co se děje na okupovaných územích, je mnohem horší než někdejší jihoafrický apartheid.

Paní Alena, kterou Haló noviny zastihly v emotivní diskusi s mladou obhájkyní politiky Izraele, neskrývala své rozhořčení: »Stydím se za postoj ČR!« Demonstrace se zúčastnil i Jan Kavan, někdejší ministr zahraničí ČSSD a současný mluvčí SPaS, či místopředseda SZ Matěj Stropnický.

(mh)

FOTO - Haló noviny/Vlastimil HLOUPÝ


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

5. 12. 2012  (mh)