Tisíce volných pracovních míst?

Tisíce volných pracovních míst. Široká nabídka na trhu práce. Touto informací doplnila 10. února TV Nova reportáž o vysoké nezaměstnanosti v České republice. Připomínám, že počet lidí bez práce v prvním měsíci roku 2014 dosáhl hrozivého čísla 629 274! A to je jen část skutečného stavu - protože jak víme, zdaleka všichni lidé bez práce podchyceni nejsou...

Zohlednit kvalitu nabídek

Netvrdím, že by zpráva o počtu volných pracovních pozicí byla lživá. Ale je dosti zavádějící. Vytváří dojem, že se lidem nechce dělat a vyhýbají se práci. Což samozřejmě ve většině případů není pravda. Možná bychom měli zohlednit kvalitu pracovních nabídek.

V Televizních novinách této soukromé stanice byly zveřejněny také druhy pracovního zařazení. Jmenovitě jsou volná místa nejčastěji na pozicích obchodní zástupce, uklízečka, strážný. To lze ověřit i na největších internetových pracovních portálech. A je to pravda.

Práce je, ale...

Ale... už vám nikdo neřekne, že nabízený plat uklízečky nebo strážného v bezpečnostní službě je zhruba 55 Kč hrubého na hodinu. Již nikdo není tak sdílný, aby dodal informaci o nutném počtu odpracovaných hodin za měsíc v těchto pozicích.

A co se práce obchodního zástupce týče, tak v některých společnostech jde o skutečně prestižní post. Pozice inzerované v tisku i na webových stránkách však skrývají většinou podomní, nebo pouliční prodej služeb operátorů a dodavatelů energií.

Mozaika zoufalství

Tím skvělá nabídka práce v ČR až na výjimky v podstatě končí. Obraz hojnosti a skvělé vyhlídky žadatelů o práci se poněkud mění na mozaiku zoufalství. A nepomůže ani cestování za prací do jiných částí republiky. Všude je totiž situace velmi obdobná. Dnes už pomalu můžeme říct, že včetně Prahy...

Radovan BAZGER, www.bazger.eu

13. 2. 2014  Radovan BAZGER