Zdeněk Troška dostal pivo Břevnovský benedikt

Populární režisér Zdeněk Troška obdržel v Břevnovském klášterním pivovaru pivo Břevnovský benedikt. Pivovar je partnerem slavnostního křtu Troškova nejnovějšího filmu Babovřesky 2.

Troška v Babovřeskách 2 rozvíjí příběh z jihočeské vesničky, kam nyní přijíždějí na návštěvu ke svému spoluhráči hokejisté. Využijí toho místní babky a narafičí jim do cesty své vnučky. Objevuje se kontrolor z »kraje« netušící, co bude muset řešit. Nad vším bdí mladý farář jménem Šoustal.

»Dvojku« začal Troška točit loni v květnu. K Janě Synkové, Veronice Žilkové, Lucii Vondráčkové, Pavlu Kikinčukovi, Janu Dolanskému a Lukáši Langmajerovi obsadil například Martina Stropnického, Michala Pavlatu a Miriam Kantorkovou. Na plátně se objeví i Holašovice známé ze seznamu UNESCO.

Břevnovský pivovar

Historie břevnovského pivovaru je neoddělitelně spjata s historií kláštera. Ten byl založen  sv. Vojtěchem a knížetem Boleslavem II. v roce 993 a brzy po jeho vzniku, jako součást  hospodářského zázemí, vznikl i pivovar.  Pivovar pak  fungoval s několika přestávkami až do roku 1889, kdy byl uzavřen.

[o]

Na tuto dlouhou tradici navazuje nově vybudovaný  Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha. Pivovar vymysleli, postavili a vlastní 4 sládci s více než 30 letou praxí. Pivovar  je umístěn v krásném barokním objektu bývalých stájí, moderní zařízení pivovaru je převážně české výroby. Kapacita pivovaru je 3000 hl piva ročně. Pivovar je možné  si  prohlédnout v rámci exkurze, nebo při nákupu piva. V reprezentační místnosti se provádí školení sládků z celého světa.

V pivovaru se vyrábí vedle klasické světlé dvanáctky řada dalších druhů piva, některé pravidelně, některé příležitostně. Vybraná speciální piva jsou určena i pro  archivaci. Pivo se plní do KEG sudů různé velikosti, do skleněných patentních lahví, PET lahví a do party soudků.  Klášterní piva se prodávají pod značkou Břevnovský Benedict.

(kar)

1. 3. 2014  (kar)