V ukrajinské vládě sedí třetina fašistů

Časy se mění... Ano, časy se mění. To zpíval v době mého mládí Bob Dylan. Jenže ony se mění někdy i k horšímu. Dění kolem mezinárodního práva to ukazuje jasně a poměry na evropské politické scéně také. Pamatuji si, že když kancléř Schüssel vzal Haiderovy Svobodné do rakouské vlády, EU se proti tomu bouřila. Sankce byly bezzubé, pan kancléř nakonec i předsedal EU, ale distance alespoň zazněla.

[o]

V ukrajinské vládě sedí třetina fašistů, kontrolují i silové resorty, Andrej Porubij, zodpovědný za tragické střílení 20. února, je tajemníkem Rady pro bezpečnost a obranu. A zakladatel strany Svoboda Oleh Ťahnybok vyzval Ukrajince, aby pozdvihli zbraně proti »ruským sviním, Němcům a židovským sviním«. To nikomu nevadí? S těmito individui se mají evropští politici bratříčkovat. Jistě: je tu precedens: Hashim Thaci, který byl v seznamu teroristů, pak se s ním objímala Madeleine Albrightová a nyní je kosovským premiérem. Není divu, že vznikl vtip, že by paní Albrightová měla změnit jméno. Místo Madeleine by bylo jen Mad (šílená) a místo Albright (všejasná) Halfbright (polojasná). Ale stačí se podívat na to, které dvě americké političky kontrolují kosovský telekom, aby bylo jasné, že peníze nesmrdí.

Onen výrok Ťahnyboka, který média z velké části tají, vmetl do tváře Angely Merkelové parlamentní předák Die Linke Gregor Gysi. Vyzval ke spolupráci Západu a Ruska, aby se skutečně řešila ukrajinská krize. Mluvil o možné federalizaci Ukrajiny (viz mé dřívější články) a zdůraznil, že ani mezinárodní právo, ani ukrajinskou ústavu nelze brát účelově podle toho, co se hodí. Při sesazení Janukovyče porušení ústavy nevadilo, při krymském referendu porušení ukrajinské ústavy bylo překážkou. Gysi promluvil jako špatné svědomí německé politiky…

Miloslav RANSDORF, europoslanec a kandidát pro volby do Evropského parlamentu za KSČM

25. 3. 2014  Miloslav RANSDORF