Tip na výlet

Křivoklát

Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským.

Křivoklát byl několikrát těžce poškozen požárem. Stal se obávaným vězením a jeho význam prudce poklesl. Romantismus 19. století a zejména majitelé hradu Fürstenberkové, kteří hrad drželi až do roku 1929, přivedli hrad k záchraně jeho restaurováním. Nádherná hradní kaple, královský a rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovna obsahující na 52 tisíc svazků, bohaté fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulé vězení a mučírny s mučicími nástroji, monumentální velká věž s loveckými sbírkami a výhledem do okolí, příjemná procházka po hradbách, věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem, hejtmanství s příležitostnými výstavami, to vše a ještě mnohem více je hrad Křivoklát, národní kulturní památka.

Nachází se v okrese Rakovník asi 50 km západně od Prahy a je dostupný po silnici i vlakem. Otevřen je celoročně, v období od 1. května do 31. října denně kromě pondělí. Při návštěvě hradu Křivoklát lze absolvovat až tři prohlídkové okruhy s průvodcem, doporučuje se také vydat se na jeden ze čtyř vycházkových okruhů kolem hradu v délce tří až osmi kilometrů. Podrobné informace na www.krivoklat.cz.

(vhk)
FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND

1. 5. 2014  (vhk)