Zadlužený stát vymýšlí církevní restituce

PRAHA - Po posledním jednání vládní komise pro narovnání vztahu mezi státem a církvemi uvedl její předseda, ministr kultury Jiří Besser (TOP 09), že »majetkové řešení by se mělo státního rozpočtu dotknout co nejméně«.

Podle Bessera by stát měl církvím vrátit hlavně nemovitý majetek, ovšem bez finančních kompenzací se restituce patrně neobejdou. Měly by prý být připraveny do roku 2012. »Rozšíření naturálních restitucí komise definuje jako maximální vydatelné množství,« citoval Besser z unesení komise. Do jejího příštího zasedání mají Besser a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) připravit ocenění tohoto maximálního naturálního plnění. Pak se bude rozhodovat o poměru mezi vydaným majetkem a penězi. Besser uvedl, že variant je nyní několik. Jednou z nich by mohla být i maximální míra majetku s tím, že peníze budou vyplaceny v případech, kdyby navrácení nebylo z nějakého důvodu možné. »Těch proměnných v tom řešení je stále ještě hodně,« upozornil Besser. »Konečný návrh řešení však ještě neexistuje.«

Koaliční strana Věci veřejné před zasedáním komise dávala najevo, že chce jen restituce ve formě navracení polí, lesů a dalších nemovitostí, nikoli finanční odškodnění. Podle Bessera bude člen komise Marek Benda (ODS) zjišťovat, jak by bylo možné vrátit polnosti a další nemovitosti, jež nejsou v držení státu. »Budeme se snažit dohodnout takové podmínky, aby skutečně křivda byla napravena a státní rozpočty ČR utrpěly do budoucna co nejméně,« zdůraznil ministr Besser. Očekává, že konečný návrh by měl být hotov do konce května nebo do půlky června.

Dřívější návrh Topolánkovy vlády z roku 2008 uváděl výši restitucí okolo 270 miliard korun, aniž byly vzaty v úvahu příjmy církví od státu.

7. 5. 2011  (the)