Očkováním proti rakovině

Každých 20 hodin umírá jedna česká žena na rakovinu děložního čípku

Vědci a lékaři prokázali přímou souvislost mezi virovou nákazou lidským papilomavirem (HPV) a rozvojem rakoviny děložního čípku. Známe-li příčinu nemoci, můžeme jí předcházet očkováním. Účinnost vakcíny je 95 až 98procentní a vhodný věk pro očkování je 9 až 45 let.

Rakovina děložního čípku je po rakovině prsu druhým nejčastějším nádorovým onemocnění, na které umírají ženy po celém světě. Ve světě ročně onemocní tímto typem rakoviny 493 tisíc žen, z toho 270 tisíc zemře. Každé dvě minuty tedy zemře na rakovinu děložního čípku jedna žena. V České republice je každoročně diagnostikováno asi 1000 nových případů a přibližně 400 žen na toto onemocnění ročně umírá, uvedla před novináři doktorka Miriam Schejbalová z očkovacího centra. Upozornila také, že ačkoli se o rizicích hovoří především v souvislosti se ženami, HPV infekce napadá různá místa také na mužském těle.

HPV může způsobit různá rakovinná onemocnění: rakovinu pochvy, zevních rodidel, penisu, konečníku, nebo »jen« genitální bradavice, které jsou však vysoce infekční a recidivují (týkají se mužů i žen). HPV je snadno přenosný, nejčastěji cestou pohlavního styku. »Proto jsou rizikovými skupinami všechny sexuálně aktivní ženy a též muži,« zdůraznila Schejbalová. »Ostatně, 80 % žen ve věku do 40 let se s HPV infekcí setká,« doplnila s tím, že kondom před přenosem infekce chrání jen částečně.

Jaké jsou typy

Podle doktorky Schejbalové existuje na 200 typů papilomavirů, 40 postihuje oblast pohlavního ústrojí, 15 je onkogenních. HPV je přítomen v 99,7 % vzorků rakoviny děložního čípku - tento typ rakoviny je prvním, kde byla prokazatelně určena příčina. »Známe-li příčinu, umíme nemoci předcházet,« vysvětlila lékařka. A prevencí je očkování a také pravidelné lékařské prohlídky. »Očkovací látky chrání před nejzákeřnějšími typy nádorových virů, které způsobují nádory s nejhorší prognózou,« vysvětlila.

Jednou za rok k ženskému lékaři

Protože přednádorový stav v případě rakoviny děložního čípku trvá i 20 let, případný náběh nemoci lze zachytit. Většina infekcí HPV odezní (až 80 %), ale zbylých 20 % je nebezpečných, které se mohou »zvrtnout«. Proto jsou nezbytné prohlídky u ženského lékaře, a to v četnosti jedenkrát ročně. Tím je nemoc zachytitelná a léčitelná! Kofaktory (napomáhajícími faktory) vzniku rakoviny děložního čípku je brzké zahájení pohlavního života, kouření, více než tři porody a střídaní sexuálních partnerů.

Očkování

Ochranou před nemocí je očkování, které je ideální aplikovat mladým dívkám, a také chlapcům, ještě před zahájením jejich sexuálního života. Mnohé pojišťovny motivují své klientky tím, že na očkování připlácejí. Podle informací z Očkovacího centra Avenier to mají do konce roku 2011 ve svém programu VZP, OZP, Vojenská zdravotní pojišťovna, Metal Aliance, Revírní bratrská pojišťovna, Zdravotní pojišťovna MV ČR a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Podrobnosti o příspěvku nutno čerpat přímo u pojišťoven.

22. 8. 2011  (mh)