Které nemoci nejvíce ohrožují mládež?

Každý věk má »své« nemoci. I mladí jsou – v důsledku svého životního stylu - náchylní k některým onemocněním. Přinášíme přehled deseti nejrozšířenějších.

Mononukleóza (nemoc z líbání)

Právě takové přízvisko nese tato nepříjemná nemoc. Přenáší se slinami a může ohrozit právě ty, kteří intenzivně prožívají své první lásky. Pozor, nemoc se může přenášet i přes kontaminovanou sklenku či cigaretu. »Mononukleóza se projevu bolestmi v krku, horečkou, únavou a zvětšením krčních uzlin,« vysvětluje Miriam Schejbalová, lékařka Očkovacího centra. Očkování proti této nemoci dosud neexistuje.

Žloutenka A (nemoc špinavých rukou) a B

Žloutenka může dohnat ty, kteří často cestují a žijí společenským životem. To jsou právě mladí. »Áčko« vyžaduje nemocniční léčbu, dlouhou rekonvalescenci a zákaz sportování či pobývání na slunci. Pro mladé lidi tedy velký »pech«. »Béčko« může přejít do chronické podoby. Nejlepší prevencí je očkování. Samozřejmostí je hygiena a vyhýbání se promiskuitnímu sexuálnímu chování.

Papilomavirus (HPV)

Lidský papilomavirus je velmi nakažlivý. Může způsobit »jen« genitální bradavice nebo rakovinu konečníku, u žen rakovinu děložního čípku, pochvy či zevních rodidel, u mužů rakovinu penisu. Proti těmto závažným nemocem však existuje očkování – jedná se o první rakovinné onemocnění, kde je znám prokazatelný původce. Proto je prevencí (kromě pravidelných prohlídek u ženského lékaře) očkování.

Klíšťová encefalitida

»To je infekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány a může skončit trvalými následky či dokonce úmrtím,« varuje doktorka Schejbalová. Infikovaná klíšťata, která nemoc přenášejí, se vyskytují od jara do podzimu nejen ve volné přírodě, ale i v městských parcích, a i ve vyšších nadmořských výškách. Prevencí je očkování.

Poruchy příjmu potravy

Je to paradox doby. Ačkoli v mnoha částech světa umírají lidé hlady, některé mladé dívky (ale též mladí muži) v jiné části světa podléhají kultu štíhlosti. Mohou si tak »vypěstovat« poruchu příjmu potravy - mentální anorexii nebo bulimii. Příčinou jsou nejen špatné stravovací návyky z rodiny, ale může to být i šikana, výsměch vrstevníků či vliv reklamy. Prevencí je zdravý životní styl a rozumné stravování.

Sexuálně přenosné choroby

Podle odhadů WHO roste počet sexuálně přenášených chorob. Klasické venerické choroby jako syfilis a kapavka přenechávají místo infekcím chlamydiovým a virovým. Navíc nositelé těchto onemocnění nemusí jevit příznaky. Prevencí je vyhýbání se promiskuitnímu chování, používání ochrany.

Meningokok

Nepatří mezi nečastější onemocnění, ovšem až 10 % případů může skončit úmrtím. Meningokok se přenáší kýchnutím, líbáním nebo pitím z lahve od nosiče nákazy. Útočí rychle – během několika hodin může být mladý člověk (dítě) ohrožen na životě. Prevencí je zdravý životní styl, správná výživa a očkování.

Závislosti

Právě děti a mládež jsou nejnáchylnější ke vzniku závislosti na alkoholu, cigaretách či drogách. Mezi závislosti patří i sociálně patologické jevy jako hráčství na automatech (gamblerství), ale i fascinace počítačem, čemuž propadají zejména teenageři. Prevencí je smysluplné trávení volného času, prosazování kvalitních životních hodnot a zájem rodičů o své potomky.

Opary a herpes viry

Pokud se objeví na rtech opar, znamená to pro mladého člověka pohromu. Může však postihnout i tváře a intimní partie. K nákaze dochází při líbání, kontaktu s infikovanou kůží, používáním společných předmětů s nositelem infekce. Opary propukají při oslabení organismu. Nejjistější je na opar aplikovat antivirový přípravek či hojivou náplast. Prevencí je nevystavování organismu zbytečné zátěži.

Akné

Provází snad každého mladistvého a může způsobovat mnohá traumata. Vždyť kdo by nechtěl právě v období navazování blízkých vztahů s vrstevníky vypadat co nejlépe? Akné je nejčastější onemocnění kůže v období puberty. Týká se nejen obličeje, ale i části hrudi a zad. Vzniká v důsledku uzavření vývodů mazových žláz, což způsobí jejich zanícení. U většiny lidí vymizí bez následků. Prevencí je hygiena, čištění pleti a zdravý životní styl.

15. 9. 2011  (mh)