Rozhovor Haló novin s šéforganizátorem ACORN International Wadem Rathkem

Okupace Wall Street nás naplňuje nadějí

 V sídle KSČM v ulici Politických vězňů v Praze se sešli představitelé českých občanských iniciativ s šéforganizátorem ACORN International Wadem Rathkem, který přiletěl s mírným zpožděním z Říma, kde pomáhal založit italskou organizaci ACORN. Cílem ACORN je být něčím jako odbory místních komunit a pomáhat řešit problémy obyvatel, uvedl Rathke. Organizace vznikla v USA pro boj proti vietnamské válce a získala okolo půl milionu členů.

 

Vysvětlete, prosím, co je ACORN?

ACORN je zkratka pro Asociaci pro komunitní reformy nyní. Vznikli jsme jako výraz občanského odporu proti vietnamské válce a postupně se stali jakýmisi odbory místních komunit, zvláště pro ty s nízkými a středními příjmy. Během let jsme získali přes půl milionu členů, kteří řeší své místní problémy přímou akcí. Začínali jsme u jednoduchých kampaní ohledně nefunkčních kanalizací ve městech, volně pobíhajících psů i špatných postupů městských správ. Jak jsme rostli, mohli jsme pomáhat řešit i větší kauzy, jako třeba podporu bydlení.

Jakým způsobem?

Dosáhli jsme přijetí zákona o reinvesticích do komunit a banky musely začít vykazovat strukturu hypoték, zda při jejich poskytování nediskriminují nějaké menšiny, ať už na základě pohlaví, rasy či nízkého příjmu. Podařilo se nám od 70. let minulého století takto postavit tři miliony bytů pro chudé, a pravice nás nakonec začala obviňovat z rozpoutání hypoteční krize a následné finanční krize. To však absolutně není pravda, neboť máme údaje z bank, že naopak ty hypotéky, za které jsme bojovali, patří k těm lépe spláceným, a krizi zavinily úplně jiné okolnosti - spekulace s tzv. subprime hypotékami prodávanými v »balíčcích«. Kvůli tomu nyní lidé přicházejí o bydlení i práci.

Dobře placená práce chybí i v ČR, co s tím?

Spolupracujeme s odbory a vytváříme společný tlak na růst mezd. Máme například projekt Živý plat rozvinutý v Ohiu, Michiganu a dalších městech, kde se v rámci volebních programů ptáme kandidátů jednotlivých stran, o kolik se v případě jejich vítězství zvedne minimální mzda oproti současné minimální mzdě, konkrétně o kolik dolarů. Na Floridě se nám nakonec pomocí referenda podařilo změnit zákon a 300 000 pracovníků z toho vytěžilo vyšší plat.

Jak reagují celostátní politici na vaše iniciativy?

Vyhráli jsme stovky kampaní a podařilo se nám zvýšit platy o miliardy dolarů. Ptali jsme se proto i Johna Kerryho, když kandidoval proti Georgi Bushovi mladšímu v prezidentských volbách, jak on podpoří růst mezd. Nechtěl se k ničemu zavázat, i když právě na Floridě jsme v té době měli 60procentní podporu pro naše požadavky. Nepodařilo se nám však toho blázna přesvědčit, naši podporu nedostal, a tak nakonec o několik hlasů v tomto klíčovém státě prohrál a my jsme dostali Bushe jako prezidenta.

Co říkáte na současné akce, jako okupace Wall Street a podobné?

Tyto aktivity amerických spoluobčanů nás naplňují opravdovou nadějí na lepší budoucnost a všude je plně podporujeme a zapojujeme se do nich.

Milan ROKYTKA

12. 10. 2011  Milan ROKYTKA