Jihoosetské klanové rozmíšky

Ředitel moskevského Mezinárodního centra politické expertizy Jevgenij Minčenko zveřejnil v listu Izvestija rozbor situace v Jižní Osetii.

Začátkem minulého týdne tam soud zrušil výsledky prezidentských voleb. Alla Džiojevová, která se tím ocitla v prohrané pozici, se v dalších dnech snažila dostat do ulic své stoupence. Zhruba tisíc, v některých chvílích i dva tisíce lidí denně demonstrovaly v centru hlavního města Cchinvali.

»Podcenila soud,« uvádí Minčenko. »Vůbec se k němu nedostavila a nechala tak konkurentovi Anatoliji Bibilovovi volné pole. Pro něj nebylo obtížné doložit soudu hromadu zjevných případů ovlivňování voličů a volebních komisí táborem Džiojevové. Kdyby v soudu přišla, mohla se bránit a asi i doložit stejné ovlivňování protistranou. Ale nedostavila se.«

* * *

Minčenko vysvětlil, že Jižní Osetii ovládají dva klany – dosluhujícího prezidenta Eduarda Kokojtyho (některá média používají jméno Kokojev) a bratrů Tedejevových. Vedoucí pozici v něm zastává Dzambolat Tedejev, trenér ruské reprezentace v zápase.

Klany se dříve přátelily, v roce 2001 se k moci dostaly spolu, prezidentem se stal Kokojty. Svorně se dělily o ruské peníze. Od odtržení Jižní Osetie od Gruzie počátkem devadesátých let území závisí na ruské pomoci. Dobrý a stálý zdroj příjmů pro klany.

Ještě lepší však pro jeden klan. Kokojty využil svého velení nad policií, klan Tedejevů postupně vytlačil. Neobešlo se to bez ozbrojených srážek, jeden ze tří bratrů Tedejevů při nich byl zabit.

* * *

Moskvě samozřejmě neuniklo, že její podpora končí na soukromém prezidentském kontě a vystoupila s ultimátem. Kokojty nebude kandidovat v listopadových volbách, je třeba najít kandidáta, který »prokazatelně nic neukradl«.

A takový člověk se našel – Anatolij Bibilov. Třeba je opravdu poctivý, krást ale nemohl prostě proto, že nepatřil k žádnému klanu. Kokojty proti němu postavil do voleb několik svých stoupenců, všichni propadli. Tedejevové byli úspěšnější. Nejprve chtěl kandidovat sám Dzambolat, soud ho k volbám nepustil, v minulosti byl odsouzen.

Tak »vyhrabal« Džiojevovou, ta má také kriminální škraloup, přesto ji do voleb prosadil. Džiojevová, bývalá ministryně, prodávala ruské kvóty na vzdělání. Rusko zdarma přidělovalo učební místa na ruských vysokých školách, Džiojevová si z toho udělala byznys.

Minčenko uvádí, že byla pravomocně odsouzena, do vězení ještě nenastoupila. Proč ji soud pustil k volbám, není známo.

Situaci komplikuje krevní msta. Pokud by se Džiojevová dostala do prezidentského úřadu, Kokojtymu a členům jeho klanu by šlo o život, zabili jednoho z Tedejevů.

Pokud jde o ovlivňování voleb, celá...........

 

Celý článek naleznete buď v tištěné podobě na stáncích, nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

(jo)

6. 12. 2011  (jo)