Češi: Demokracie u nás koroduje!

Prudce poklesla spokojenost se stavem demokracie v České republice. Zjistil to průzkum agentury STEM. Spokojena je jen zhruba čtvrtina obyvatel, nejméně v dosavadní historii státu.

Ještě o rok dříve přitom bylo s fungováním demokracie v ČR spokojeno 38 procent lidí. Během jediného roku důvěra v demokratičnost režimu klesla o celých 12 procentních bodů, na 26 %.

STEM sleduje spokojenost se stavem demokracie již téměř dvacet let. V roce 1996 středisko zaznamenalo růst spokojenosti na 60 % a následný propad v roce 1997 na 40 %. Na této úrovni se s občasnými výkyvy směrem dolů udržovala až do prosince roku 2010. Na konci loňského roku se však spokojenost s fungováním demokracie opět výrazně snížila, a to o celých 12 p. b. na současných 26 %.

Velmi nízká je nyní rovněž důvěra Čechů ve vedoucí představitele státu. Pouze 30 % dotázaných v průzkumu uvedlo, že podle nich vysocí státní činitelé zachovávají při svém rozhodování demokratické postupy. Představuje to meziroční propad o 11 p. b.

Průzkum provedla společnost STEM na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1. až 9. prosince 2011. Zúčastnilo se ho přes 1200 lidí.

(ste)

**************

Na této straně 1 si ještě můžete přečíst, že »Církve štěpí vládu, hrozí její pád«. Ale když ani sedm dobro- i nedobrovolně odstoupivších ministrů ji nepoložilo... Další začarovaný kruh: »Nezaměstnanost prudce vzrostla«. Své vyjádření poskytli Haló novinám poslanci Stanislav Grospič, předseda Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska a místopředseda ÚV KSČM, a místopředseda stínové vlády KSČM pro sociální politiku Miroslav Opálka. Íránský prezident »Ahmadínežád ve Venezuele«, první to zastávce na návštěvě latinskoamerických zemích. O tom všem buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

**************

10. 1. 2012  (ste)