Hojda: Takzvané úspory se na stavu české ekonomiky v budoucnosti vymstí.

Stavebnictví padá, vláda mu nepomůže

Snižování státních investic a trvající slabá aktivita soukromého sektoru způsobily, že se tuzemské stavebnictví ocitlo na sestupné spirále. Na Fóru českého stavebnictví to včera řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Z trhu zmizela řada menších a středních firem, stavbaři končí na úřadech práce.

»Stavebnictví je vždy závislé na tom, jaký je vývoj ekonomiky, jaká je poptávka v soukromé sféře, jaká je poptávka státu. Stát má největší poptávku v dopravní infrastruktuře. Jenže na ni i na evropské peníze v podstatě rezignoval, což je pro stavebnictví dost velký průšvih. To, co vládnoucí trojkoalice připravuje, v podstatě umrtvilo i poptávku v soukromém sektoru, ve výstavbě bytů, v investicích do soukromé sféry. Je to obrovský problém. Bohužel musím konstatovat, že za tuto politiku může současná koalice a monetární politika, kterou dělají. Čili takzvané úspory se na stavu české ekonomiky v budoucnosti vymstí,« řekl Haló novinám poslanec Pavel Hojda, stínový ministr dopravy, průmyslu a obchodu KSČM.

Vláda si myje ruce

Představitele stavebních firem příliš nepotěšil premiér Petr Nečas (ODS). »Rád bych přinášel jen dobré zprávy, ale v současné situaci to bohužel není možné,« prohlásil alibisticky s odkazem na turbulence v evropské ekonomice. Navíc je podle Nečase nutné počítat s tím, že v unijním rozpočtovém období 2014-2020 bude Evropská unie rozdělovat prostřednictvím strukturálních fondů méně peněz než nyní. To omezí i dosavadní státní investice. Už letošní investice do dopravní infrastruktury budou proti rozpočtovému výhledu z roku 2010 nižší asi o 35 %.

Tuzemské stavebnictví se potýká s dlouhodobým propadem a nedostatkem zakázek. Výkon odvětví v roce 2011 podle Českého statistického úřadu klesl o 3,1 %. Průměrný počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci se loni meziročně snížil o 5,9 %.

***

»Stavební fórum se pořádá každoročně. Tentokrát Svaz podnikatelů ve stavebnictví pozval pana premiéra a očekával od něj, že poví něco ohledně věcí, které máme s vládou projednat na tripartitě příští pátek. Osobně si myslím, že museli být zklamáni, zjistil jsem, že premiér Nečas neřekl vůbec nic. Jen slíbil, že nechce v žádném případě podnikatelům zvyšovat daně,« řekl včera Haló novinám předseda Odborového svazu Stavba Stanislav Antoniv.

»Ve vystoupení prezidenta svazu pana Matyáše jasně zaznělo, že stavebnictví je v nejhlubší krizi v novodobé historii, která se projevuje nezaměstnaností a dál roztáčí spirálu toho, že vláda nedokáže využít multiplikační efekt. Podnikatelé ve stavebnictví věří, že vláda změní svůj přístup a nějaké prorůstové opatření připraví. Premiér ale nic takového ani náhodou nenaznačil. Já osobně jsem z vystoupení pana premiéra na stavebním fóru zklamán.«

Ministerské pohádky

Premiérův postoj nijak nezabránil resortním ministrům, aby přišli s nápady z říše pohádek. Například ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) navrhl, že by se z programů Evropské unie financujících např. vzdělávání mohlo 20 až 30 mld. Kč přesunout do projektů na výstavbu infrastruktury.

V příštích 14 dnech se podle něho mají v ČR objevit úředníci Evropské komise (EK), s nimiž mají tuzemští ministři přesun peněz projednat. Kuba chce pro ČR pro přesun peněz mezi operačními programy získat podobnou výjimku jako Řecko. »Schválení tohoto přesunu ale bude velice obtížné, protože nejsme Řecko,« oponoval ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV).

***

Svůj plán na pomoc churavějícímu českému stavebnictví představil také ministr dopravy Pavel Dobeš (VV): »Chceme na poradě ekonomických ministrů otevřít téma staveb za 29 mld. korun, na které stát uzavřel smlouvy v minulých letech a které můžeme začít hned stavět.« Tyto stavby, na které nyní nejsou peníze, by stát podle Dobeše postupně splácel až v příštích letech, a to jen z národních zdrojů. Z čeho, když se Kalouskovo pero už rozmáchlo k dalším škrtům, však neřekl.

(ng)

**************

Na této straně 1 si ještě můžete přečíst o Podivné demokracii v podání strany Věci veřejné a o tom, že polské potraviny zakázány nebudou. To vše se dozvíte buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

**************

7. 3. 2012  (ng)