Obama do Ruska nepojede

Dlouho očekávaná návštěva staronového amerického prezidenta Baracka Obamy v Rusku se nejspíše neuskuteční, protože Spojené státy prezidentovu cestu podmiňují průlomem ve sporu o protiraketovou obranu a další omezení strategických zbraní.

Uvedl to včera ruský list Kommersant s odvoláním na své zdroje ve Washingtonu. Obama tak nejspíše do Ruska zavítá až na zářijový summit skupiny G20 v Petrohradu.

Mluvčí ruského prezidenta v reakci potvrdil, že Obama skutečně má platné pozvání s otevřeným datem příjezdu, ale zatím návštěva není na pořadu dne. »Hlavně spléháme na plodnou práci v G20, včetně summitu v Petrohradu,« řekl Dmitrij Peskov podle agentury ITAR-TASS.

»K dnešnímu dni je samostatná návštěva Obamy v Moskvě krajně nepravděpodobná,« řekl Kommersantu nejmenovaný zdroj z americké diplomacie.

Moskva by si podle listu přála Obamu vidět už v červnu či červenci; ruský prezident Vladimir Putin poslal svému protějšku pozvání již vloni. Ale »USA usilují o další snížení ruského jaderného potenciálu, řeč je vedena o strategických jaderných hlavicích na nosičích či o taktických jaderných zbraních, u nichž má Moskva převahu,« uvedl v listu penzionovaný generál Jevgenij Bužinskij. »Ale doufat v pokrok v těchto otázkách bez kompromisů v protiraketové obraně, která nejvíce Moskvu dráždí, by nebylo seriózní,« dodal.


Podle generála by Moskvu uspokojilo politické prohlášení, že protiraketová obrana nebude zaměřena proti Rusku, jakož i nerozmístění protiraketových střel v Polsku a v oblasti Baltu. Ale proti ústupkům Rusům se už stavějí Obamovi odpůrci v Kongresu.

Washington se nicméně prý snaží dostat vztahy s Moskvou ze slepé uličky: viceprezident Joe Biden bude dnes nebo zítra jednat s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem v Mnichově a tento měsíc vyšle šéf Bílého domu za Putinem svého poradce pro národní bezpečnost Toma Donilona.

Server newsru.com poznamenal, že Obama má teď příležitost »pomstít se« Putinovi, který vloni po svém zvolení zrušil cestu do USA na summit G8. Formálně se omluvil sestavováním nové vlády, spekulovalo se však, že se Putin urazil za nemístnou americkou kritiku ruských prezidentských voleb.

(rj, čtk)


Z dalších článků zahraničního zpravodajství na straně 7 si můžete např. přečíst:

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

2. 2. 2013  (rj, čtk)