Jourová na dobré cestě

Všechny čtyři zainteresované výbory Evropského parlamentu souhlasí s působením české zástupkyně Věry Jourové ve funkci komisařky Evropské unie pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví. Novinářům to řekl předseda právního výboru europarlamentu, lidovec Pavel Svoboda.

Rozhodnutí padlo na úterním jednání zástupců právního výboru, výborů pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a pro práva žen.

Nebyly předneseny žádné návrhy na změnu komisařčina portfolia, o kterém ale bylo řečeno, že je nesmírně široké. Na rozsah témat, které má Jourová řešit, upozorňovali někteří poslanci už při jejím slyšení, které se ve výborech uskutečnilo minulý týden.

Podle Dity Charanzové z hnutí ANO a evropské frakce ALDE, tedy politického uskupení samotné české kandidátky, se prokázalo, že Jourová má pro výkon funkce znalosti i schopnosti.

Europoslankyně za ČSSD, součásti frakce S&D, Olga Sehnalová, zdůraznila, že sociální demokraté Jourovou podrželi. Z rozhodnutí pro Jourovou se raduje také europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná. »Jsem ráda, že získala důvěru a že zákulisní hry některých politických frakcí nezvítězily,« řekla ČTK.

Politický útok?

Za politický útok označil šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó pondělní rozhodnutí výboru pro kulturu Evropského parlamentu, který nesouhlasil, aby maďarský kandidát Tibor Navracsics odpovídal v příští Evropské komisi za agendu týkající se oblasti vzdělávání, mládeže a občanství. Szijjártó to včera řekl novinářům po schůzce se slovenským kolegou Miroslavem Lajčákem v Bratislavě, kam zavítal na první zahraniční návštěvu ve funkci ministra. Maďaři od původního kandidáta neustoupí.

Výbor Evropského parlamentu hlasováním sice rozhodl, že Navracsics může v příští Evropské komisi působit, ale zároveň odmítl, aby v unijní exekutivě řídil oblast vzdělávání, mládeže a občanství.

Navracsics měl problémy už při slyšeních před poslanci europarlamentu minulý týden. V odpovědích se podle agentur opatrně distancoval od kontroverzní (ultra)pravicové vlády premiéra Viktora Orbána. Například uvedl, že v demokratické společnosti má svoboda a pluralita médií klíčový význam, čemuž podle něj (diplomaticky řečeno) Orbánova vláda v některých případech nevěnovala zaslouženou pozornost...

(rj, čtk)

7. 10. 2014  (rj, čtk)