Dárky

Nemám na mysli dárky a dárečky, které souvisí s blížícími se Vánocemi, na které se těší zejména děti. Mám na mysli dárky, které si nadělují dospělí. V poslední době je vysoce »aktuální« zvyšování platů zákonodárců, jejichž projednání bylo o několik dnů odloženo, ale k jejich nastolení by mělo v nejbližších dnech do Poslanecké sněmovny dojít. Proč bylo odloženo? Exministr financí M. Kalousek to odůvodnil slovy: »…myslím, že by nebylo vhodné, aby to veřejnost pochopila jako odměna za listopad 1989, raději to o nějaký den odložme.«

Sekundantem pro zvyšování platů zákonodárců se stal znovuzvolený místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Rovněž cituji jeho důvod pro zvýšení platů, a to v průměru o 8100 Kč měsíčně: »…v západních demokraciích mají státotvorci nesrovnatelně vyšší platy, než je tomu u nás i přes navrhované zvýšení minimálně o 14 %.« Tak to je k dárkům vyvolených.

V sobotu 22. listopadu vyzývaly televizní stanice, včetně veřejnoprávní ČT, občany naší republiky k účasti na potravinové pomoci chudým. Byli najmutí maskoti, kteří rozdávali v super a hypermarketech letáky zvoucí k účasti na uvedené akce pro chudé, kterých je v naší zemi většina, z nichž mnozí žijí a přežívají pod hranicí chudoby, a to »díky« polistopadovým vládám »po sametu«, včetně té současné.

Výzvou k pomoci chudým se papaláši domáhají dárků a dárečků pro tu uliční lůzu, jak nás sami nazývají. Právě ti osvícení zákonodárci, jejichž počínání světí církevní preláti. Takže vy, kteří jste dostali na počátku roku 2014 dáreček v podobě 35 až 45 Kč k důchodům, těšte se spolu se mnou na to, že si budeme moci vyzvednout buďto osobně nebo přes sociální sítě prošlé špagety, možná i nějakou paštiku a, nedej bože, třeba i masovou flaksu z dovozu ze zemí EU. Až se k vám dostane, poděkujte Kalouskům, Sobotkům a všem těm, kteří nás těmito milodary chtějí obohatit.

Jiří POKORNÝ, Beroun

28. 11. 2014  Jiří POKORNÝ