Jisté je, že se máme na co těšit

Informace, jež se rychlostí blesku šíří na internetu, jsou vskutku poučné. Neměly by zapadnout. A nemyslím názor Jiřího Vyvadila na to, že »Havlův svět se rozpadá. Proto tolik hysterie kolem Zemana«. Vskutku, jak všechno najednou do sebe zapadá: Nejsem také často spokojen se Zemanovými postoji, použil bych jiný slovník v Hovorech z Lán, atd., ale ta jednosměrná ulice směřující k odstranění našeho prezidenta mi vadí.

[o]

Nejde ovšem jen o něho, jde o změnu celého systému, jenž by odpovídal přáním nejen havlovců, ale především Spojených států, pod jejichž ochrannou rukou se všechno, co oni činí, děje. Že přeháním? Stačí si opět nalistovat příslušné informace, které jsou dokonce přístupné komukoli. Na jednom ze serverů byl »zavěšen« rozhovor s jakýmsi Adamem Vopičkou, jenž údajně patřil mezi organizátory »akce Albertov 2014«. Ten prozradil (»chodím tam na kávu…«, tedy na americké velvyslanectví), že vše «začalo brigádou u skartovačky v roce 2004, kdy jsem likvidoval schválená víza socdemáků a komunistů…« Ale, vraťme se na samý začátek onoho rozhovoru. Reportér se zeptal, zda si je vědom, že se »nejednalo o demonstraci českého národa proti hlavě státu, nýbrž demonstraci organizovanou americkým velvyslanectvím?« Prý v první chvíli byl šokován a pak se s tím smířil. Dostal krabici z US Ambassy a začal jednat. Jde o krabici, v níž byly červené karty rozdávané později na demonstraci a která byla dokonce fotograficky zdokumentována. A ony dvojjazyčné transparenty? Prý »já osobně jsem bojoval za češtinu, ale dohoda s Amíky zněla jasně. 120 USD (???) za každou červenou kartu a 5000 USD (???) za transparent s překladem…« Nechce se věřit, že ona upřímnost je pravdivá, anebo že by šlo o cílený podvrh, jenž má znevážit kritiky americké ambasády? Ale někteří lidé už si prý mohou dovolovat všechno, i prozradit na sebe, co zatajeno má být.

Souběžně další ze serverů informoval o článku amerického listu The Washington Post, podle nějž se český prezident stal mluvčím Kremlu. List také okamžitě zadokumentoval dění v Praze při akci Albertov. Prý šlo o vyjádření vůle českých občanů. Ni slovo o angažovanosti americké ambasády. Jen zvýraznění tamních výkřiků: »Nechceme být ruskou kolonií« s komentáři, jak se naše vlast «odchyluje od Havlovy agendy lidských práv a boří program na podporu transformací jiných diktatur«.

Přátelé mi říkají: Příprava na další barevnou revoluci. Jen nevím, který scénář naši američtí přátelé už promysleli. Zda ten nekrvavý ve stylu happeningů, anebo krvavý ve stylu »mejdan«. Jisté je, že se zřejmě máme na co těšit.

Jaroslav KOJZAR

28. 11. 2014  Jaroslav KOJZAR