Sedmnáct let prohlubování přátelství s VSR

Nejstarší a největší občanské sdružení přátel Vietnamu a Vietnamců v České republice, Česko-vietnamská společnost (ČVS), o víkendu v Praze bilancovala na své 18. valné hromadě. »Všichni lidé byli stvořeni jako sobě rovní. Toto Ho Či Minovo heslo je i mottem naší organizace,« uvedl předseda společnosti Marcel Winter.

Organizace pomáhá Vietnamcům, u nás žijícím a pracujícím, v integraci do společnosti a prohlubuje přátelství i hospodářskou spolupráci České republiky a Vietnamské socialistické republiky. »Pomáhá naprosté většině slušných Vietnamců, například tím, že otevřeně bojuje proti vietnamské narkomafii,« podtrhl předseda s tím, že Vietnamec rozhodně není jen trhovec.

Mnohaletá práce ČVS přináší plody. Osm let prosazovala, aby byli Vietnamci v ČR uznáni za národnostní menšinu, což se loni naplnilo, řekl Winter. Počet legálně zdravotně pojištěných Vietnamců a Vietnamek v ČR se díky spolupráci s Pojišťovnou VZP, a. s., podařilo zvýšit ze sedmi procent na jednasedmdesát. »Chceme při nemocech, úrazech a nutných lékařských ošetřeních uchránit Vietnamce žijící v ČR od finančních problémů, a zejména od podvodných zdravotních pojištění, jež nekryjí náklady na léčení,« uvedl dále a informoval, že s Pojišťovnou VZP, kolektivním členem ČVS, byla zahájena další osvětová akce zaměřená na vietnamskou komunitu.

ČVS se zastává Vietnamců i tehdy, kdy jiní mlčí. Takto byly například na základě trestního oznámení zrušeny webové stránky, které veřejně hanobily všechny Vietnamce, ale i další v ČR žijící cizince. Cíle bylo dosaženo, stránky byly zrušeny, podotkl Winter.

Boj proti narkomafii

ČVS se stala hlavním organizátorem a realizátorem osvětového projektu Stop drogám, zaměřeného na vietnamskou komunitu v našich příhraničních oblastech, čímž vyhlásila boj proti vietnamské narkomafii v ČR. »Vietnamská narkomafie nepočítala s tím, že by na základě anonymních hlášení sami Vietnamci sdělovali policii nelegální pěstírny marihuany, výrobny drog apod. Policie ČR již jedenáct případů uzavřela, viníci jsou stíháni,« sdělil Winter. ČVS připravila pro českou vládu návrh třinácti opatření, jak s narkomafií bojovat. Za tyto aktivity obdržela děkovný dopis premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Organizace se i v letošním roce ve spolupráci se Svazem Vietnamců v ČR spolupodílela na společenských, kulturních a sportovních akcích, jako bylo finále Miss Vietnam v ČR, tenisový turnaj aj.

Pozdrav na valné hromadě předali členům ČVS zástupci vietnamské komunity, mezi nimi rada-vyslanec Velvyslanectví VSR v Praze Vu Van Minh a předseda Svazu Vietnamců v ČR Hoang Dinh Thang. Podle jeho slov zde žijící Vietnamci založili již 28 pobočných svazů, například svaz vietnamských žen či svaz vietnamských studentů.

Příští rok bude pro česko-vietnamské vztahy významný, oslavíme 65. výročí navázání diplomatických styků, připomněl v diskusi Jaromír Dudák z ministerstva průmyslu a obchodu. Rozvoji ekonomické a obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi přispívají smíšené česko-vietnamské obchodní komise, z nichž další se konala letos v Hanoji za účasti ministra Jana Mládka (ČSSD).

ČVS má kolem stovky individuálních členů a 21 kolektivních členů. Jejím hlavním partnerem v České republice je Svaz Vietnamců v ČR a ve Vietnamu Společnost vietnamsko-českého přátelství.

(mh)

16. 12. 2014  (mh)