Hlavní události ve světové ekonomice 2014

Leden

3. - Oznámeno, že prodej aut v Německu loni poprvé od roku 2010 klesl pod tři miliony kusů. Prodej automobilů na americkém trhu vzrostl o 7,6 % na zhruba 15,6 mil. vozů.

[o]

9. - Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO): Světové ceny potravin v roce 2013 klesly v průměru o 1,6 %.

10. - Čínská vláda oznámila, že Čína v roce 2013 z hlediska zahraničního obchodu předstihla USA a dostala se do čela.

16. - Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) oznámilo, že prodej nových osobních automobilů v EU se v roce 2013 propadl o 1,7 % na 11,85 mil. vozů.

20. - Čína oznámila, že čínská ekonomika v uplynulém roce vzrostla nejpomaleji za čtrnáct let - o 7,7 %.

- Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën, oznámila, že v roce 2013 se propadla téměř o 5 % na 2,82 mil. vozů kvůli poklesu evropské poptávky na dvacetileté minimum.

23. - Japonská automobilka Toyota oznámila, že v roce 2013 uhájila postavení největšího světového prodejce automobilů. Prodej zvýšila o 2 % na 9,98 mil. vozů.

28. - Druhá největší americká automobilka Ford oznámila, že v roce 2013 její čistý zisk stoupl o více než čtvrtinu na 7,2 mld. USD. Tržby se zvýšily o 10 % na 147 mld. USD.

30. - Americký Google oznámil, že prodá teprve nedávno koupeného výrobce mobilních telefonů Motorola čínské společnosti Lenovo za 2,9 mld. USD (58,5 mld. Kč).

 

Únor

3. - Ekonomka Janet Yellenová se složením přísahy oficiálně stala první ženou v čele americké centrální banky (Fed).

10. – Google se stal podle tržní hodnoty druhým největším podnikem v USA. Předstihl tak ropnou firmu Exxon Mobil. Jedničkou zůstal Apple.

13. - V USA zahájila provoz největší solárně-termální elektrárna.

14. - Eurostat oznámil, že ekonomika eurozóny v roce 2013 vykázala pokles o 0,4 %. Ekonomika celé EU o 0,1 % vzrostla.

18. - Světová rada pro zlato oznámila, že poptávka po zlatě v roce 2013 klesla o 15 % na čtyřleté minimum.

21. - Největší evropská automobilka Volkswagen, do které spadá Škoda Auto, oznámila, že jí v roce 2013 vzrostl provozní zisk o 1,5 % na rekordních 11,7 mld. eur (320,3 mld. Kč). Dodávky aut se zvýšily o 4,9 % na 9,73 mil. vozů a byly rekordní.

24. - Britská banka HSBC, podle tržní hodnoty největší banka v Evropě, oznámila, že jí v roce 2013 vzrostl čistý zisk o 15 % na 16,2 mld. USD (asi 322,3 mld. Kč).

26. - Americké úřady uvedly, že americké banky vykázaly v roce 2013 rekordní zisk 154,7 mld. USD (3,1 bil. Kč).

28. - Panamská vláda se dohodla s konsorciem stavebních firem vedených španělskou společností Sacyr na pokračování dostavby nové části Panamského průplavu.

 

Březen

3. - Titul evropského auta roku získal Peugeot 308. Česká Škoda Octavia skončila na šestém místě.

13. - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pozastavila všechny aktivity spojené s procesem přijímání Ruska za člena a oznámila, že posílí spolupráci s Ukrajinou.

18. - Řecko dospělo s EU a MMF k dohodě, která této zadlužené zemi umožní čerpat další část finanční pomoci.

27. - MMF se dohodl s Ukrajinou na poskytnutí záložního úvěru v objemu 14 až 18 mld. USD (279 až 359 mld. Kč).

 

Duben

6. - Nigérie se stala největší ekonomikou Afriky. Loni její HDP dosáhl 510 mld. USD (10,2 bil. Kč) a přeskočila tak JAR.

16. - Finská společnost Nokia dokončila prodej své divize výroby mobilních telefonů americkému Microsoftu za 5,44 mld. eur (149,4 mld. Kč).

 

Květen

7. - Španělská ropná a plynárenská skupina Repsol prodala podíl 11,86 % v argentinské energetické společnosti YPF firmě Morgan Stanley za 900 mil. eur (24,7 mld. Kč). Po 15 letech tak opustila Argentinu.

8. - Oznámeno, že zisk japonské Toyoty se v uplynulém fiskálním roce téměř zdvojnásobil na rekordních 1,82 bil. jenů (352 mld. Kč) z 962 miliard jenů v předchozím roce.

17. - Portugalsko se stalo po Irsku druhou zemí eurozóny, která opustila mezinárodní záchranný program EU a MMF.

21. - Oznámeno, že roční zisk světové počítačové jedničky Lenovo stoupl o 29 % na 817,2 mil. USD (16,4 mld. Kč).

 

Červen

5. - Evropská centrální banka (ECB) snížila svou základní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové rekordní minimum 0,15 %.

19. - Ministři financí eurozóny v Lucembursku podle očekávání podpořili rozšíření eurozóny o Litvu od počátku příštího roku.

21. - Správní rada francouzské skupiny Alstom schválila nabídku General Electric na koupi energetické divize francouzské firmy za 17 mld. USD (343 mld. Kč) a další spolupráci.

30. - Americké úřady vyměřily francouzské bance BNP Paribas pokutu ve výši 8,834 mld. USD (zhruba 177 mld. Kč) za porušování amerických sankcí vůči Súdánu, Íránu a Kubě.

 

Červenec

15. - Představitelé pěti zemí skupiny BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR) podepsali dohodu o vytvoření nové rozvojové banky a společného rezervního fondu.

16. - Mexický telekomunikační magnát Carlos Slim získal zpět titul nejbohatšího člověka na světě. Hodnota Slimova majetku dosáhla 79,6 mld. USD (1,6 bil. Kč). Jmění druhého Billa Gatese je 79,1 mld. USD.

28. - Arbitrážní soud v Haagu rozhodl o tom, že Rusko má akcionářům bývalé největší soukromé ruské ropné firmy Jukos vyplatit odškodné 50 mld. USD (přes bil. Kč). Rusko se odvolá.

29. - Prezident USA Barack Obama oznámil rozšíření sankcí proti Rusku kvůli situaci na Ukrajině, zaměřené na energetiku, obchod se zbraněmi a banky.

31. - Argentina se podruhé za téměř 13 let ocitla v platební neschopnosti, soud v USA totiž rozhodl ve prospěch jejích věřitelů - hedgeových (tzv. supích) fondů, které nepřistoupily na restrukturalizaci dluhu z předchozího bankrotu země

- EU zveřejnila další protiruské sankce, namířené na banky, obchod se zbraněmi či dodávky technologií pro ropný průmysl.

- Světové obchodní organizaci (WTO) se nepodařilo dosáhnout schválení globální dohody. Kolaps způsobily požadavky Indie.

 

Srpen

7. - Ruská vláda vyhlásila roční embargo na dovoz potravinářských výrobků ze západních zemí, kterým reagovala na protiruské sankce vyhlášené USA a EU.

21. - Americký finanční ústav Bank of America se dohodl s vládou USA na rekordním urovnání sporu kvůli prodeji hypotečních cenných papírů, který přispěl k finanční krizi v roce 2007-09. Celkem zaplatí 16,65 mld. USD (349,1 mld. Kč).

28. - Čínská společnost NEVS, majitel švédské automobilky Saab, požádala švédský soud o krátkodobou ochranu před věřiteli.

 

Září

4. - ECB nečekaně snížila svou základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum 0,05 % z dosavadní úrovně 0,15 %.

8. - Cena severomořské ropy Brent poprvé za více než rok klesla pod psychologicky důležitou hranici 100 USD za barel.

12. - EU a USA zavedly nové sankce namířené proti Rusku.

25. - Evropský výrobce letecké techniky Airbus uskutečnil první testovací let nového letounu A320neo.

30. - Šéf operačních systémů Microsoftu Terry Myerson oznámil, že nová verze operačního systému Microsoftu se bude jmenovat Windows 10. Systém by měl být spuštěn v roce 2015, přeskočí se verze 9.

 

Říjen

9. - Cena severomořské ropy Brent poprvé od léta 2012 sestoupila během dne pod 90 dolarů za barel kvůli nadměrné nabídce.

13. - Nobelovu cenu za ekonomii získal francouzský ekonom Jean Tirole za analýzu tržní síly a regulace trhu.

- Rusko a Čína v Moskvě uzavřely smlouvu o dodávkách ruského zemního plynu takzvanou východní cestou. Plynovodem Síla Sibiře má Čína během 30 let dostat 38 miliard krychlových metrů plynu v hodnotě 400 mld. USD.

15. - Google představil svůj nejnovější tablet Nexus 9 a rovněž chytrý telefon Nexus 6.

16. - Apple představil novou generaci tenkých tabletů Pad Air 2.

26. - ECB a Evropský bankovní úřad oznámily, že v hloubkové prověrce zdraví předních evropských bankovních skupin neuspělo 24 bank v eurozóně.

29. - Americká centrální banka (Fed) podle očekávání oznámila ukončení nákupů dluhopisů, jimiž od finanční krize podporovala ekonomiku. Od konce roku 2008 nasměroval Fed do ekonomiky ve třech fázích 3,7 bil. USD (80 bil. Kč).

30. - Ukrajina a Rusko se po tvrdých několikaměsíčních jednáních dohodly na zimních dodávkách ruského plynu na Ukrajinu.

 

Listopad

4. - ECB oficiálně převzala funkci centrálního dozoru nad bankovním sektorem v eurozóně.

6. - Euro se vůči dolaru poprvé za více než dva roky propadlo pod 1,24 USD.

7. - Americký federální soud schválil plán finančního ozdravení Detroitu. Těžce zadlužené město tak bude moci po téměř 16 měsících opustit bankrotový režim.

9. - Rusko a Čína v Pekingu za účasti prezidentů obou zemí podepsaly rámcovou smlouvu o dalších dodávkách ruského plynu do Číny, a to takzvanou západní cestou.

10. - Jižní Korea ohlásila dohodu s Čínou o volném obchodu.

12. - Británie, Švýcarsko a USA udělily pěti bankám (HSBC, RBS, UBS, JP Morgan Chase a Citibank) pokutu za manipulace na devizovém trhu celkem 3,4 mld. USD (75,2 mld. Kč).

13. - Cena severomořské ropy Brent poprvé za čtyři roky sestoupila pod 80 dolarů za barel.

- Indie a USA vyřešily neshody v oblasti potravinové politiky, a otevřely tak cestu k dokončení globální dohody o liberalizaci obchodu.

27. - Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) oznámila, že ani přes prudký pokles cen nebude omezovat těžbu. Cena americké lehké ropy WTI v reakci na rozhodnutí OPEC poprvé od roku 2010 propadla pod hranici 70 USD za barel.

- WTO po letech vleklých jednání přijala první globální reformu obchodních pravidel od svého vzniku v roce 1995.

 

Prosinec

2. – Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že jeho země považuje projekt plynovodu South Stream kvůli negativnímu postoji Bulharska a EU za ukončený.

8. - Australští vědci oznámili, že se jim podařil průlom ve zvýšení účinnosti solárních panelů. Dokázali přeměnit více než 40 % dopadajícího slunečního světla na panely na elektřinu.

9. - Rusko po zhruba půlroční přestávce obnovilo dodávky zemního plynu na Ukrajinu.

- Přímý nákladní vlak z Číny do Španělska ukončil svoji první jízdu v Madridu. Spoj mezi Čínou a Španělskem je nejdelším přímým železničním spojem na světě. Trasu dlouhou více než 13 tisíc kilometrů přes osm zemí ujel vlak za 21 dní.

- OECD upozornila, že prohlubující se propast mezi chudými a bohatými brzdí hospodářský růst.

16. - Severomořská ropa Brent poprvé za pět a půl roku sestoupila pod hranici 60 USD za barel.

Ivan CINKA

30. 12. 2014  Ivan CINKA