Řekové mohou změnit Evropu

Řekové, kteří jsou již unavení dlouholetým utahováním opasků v důsledku finanční krize, zamíří v sobotu k dalším předčasným volbám.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že konečně mají dost nynější vládní koalice konzervativců s tzv. socialisty, kteří jim naordinovali nepopulární tzv. úsporná opatření, a chtějí dát šanci levicové opozici. Strana SYRIZA jim slibuje řadu úlev, které ale musí vyjednat s mezinárodními věřiteli.

Řecko nastoupilo politiku velmi tvrdých úsporných opatření před šesti lety, kdy se ocitlo na pokraji státního bankrotu a nešťastně požádalo EU a MMF o finanční pomoc. Dostalo se mu dvou záchranných programů v celkové výši 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč).

Ekonomické ukazatele sice naznačují, že se země vrací k hospodářskému růstu, většina obyvatel to ale tak nevnímá. Každý čtvrtý nemůže najít práci, u mládeže je to dokonce každý druhý. Lidi také citelně zasáhly vyšší daně a zároveň snížení důchodů a mezd, které zaměstnanci v řadě případů dostávají se značným zpožděním, nebo dokonce vůbec. Odbory odhadují, že třetině všech zaměstnanců se zpožďují mzdy o nejméně dva měsíce.

Proti dosavadním poměrům vystupuje Koalice radikální levice (SYRIZA), která vloni v květnu v Řecku vyhrála volby do Evropského parlamentu a která v průzkumech vede stabilně od listopadu 2013. Tato aliance radikálních levicových a ekologických hnutí vznikla před volbami v roce 2004, kdy získala ve 300členném parlamentu pouhých šest křesel. Tehdy hlavní součástí SYRIZY bylo levicové hnutí SYNASPISMOS. Teprve s prohlubující se ekonomickou krizí nabrala SYRIZA na síle a skončila ve volbách v roce 2013 na druhém místě. Prapor hlavní levicové strany převzala po soc. dem. PASOKU, který kvůli podílu na restriktivní ekonomické politice ztratil přízeň většiny voličů.

Právě hlavnímu odpůrci většího odpuštění dluhů, Německu, SYRIZA připomíná rok 1953, kdy na hlavu poražené zemi byla smazána polovina poválečného dluhu. Mezi velkorysými věřiteli bylo tehdy i Řecko. Dohoda se označuje za jednu z hlavních příčin následného německého »hospodářského zázraku«. Pokud SYRIZA skutečně uspěje, může pomoci měnit celou Evropu. A právě proto Německu a spol. tolik vadí...!

SYRIZA se bude jako v minulých volbách opírat o přízeň mladších voličů a obyvatel velkých měst, kde posledně drtivě vyhrála. Tradiční síly, jako vládní konzervativci, se naopak musejí více spoléhat na starší voliče, kteří jim také v minulých volbách dopomohli k vítězství.

Zhruba tříprocentní až pětiprocentní náskok SYRIZY před ND nezaručuje levicové straně nadpoloviční většinu v parlamentu. V případě vítězství se tak bude muset podle všeho poohlédnout po nejméně jednom koaličním partnerovi. O případné podpoře ze strany KKE se pouze spekuluje. Lídr KKE jednou podporu případné vládě SYRIZY slibuje, na jiném prostoru ale naznačuje opak...

(rom)

Co všechno slibuje lídr SYRIZY Alexis Tsipras řeckým voličům si přečtete v zítřejších tištěných Haló novinách.

23. 1. 2015  (rom)