Když se ztratí mazlíček

Domácí mazlíčci, převážně psi a kočky doprovázejí člověka odpradávna. Hlídají naše domy, zahánějí nechtěnou »havěť« a hlavně jsou našimi přáteli, kteří jsou vděční za každé vlídné slovo a pohlazení. Jenže život nám, i jim, může připravit mnoho překážek a bohužel snadno se stane, že se náš čtyřnohý přítel ztratí. Ať už zabloudí v neznámém prostředí, vyděsí ho bouřka, či ohňostroj, nebo jen podlehne vábení přírody. Co v takové chvíli dělat a na koho se obrátit poradíme v následujících řádcích.

Ztratit se může pes, kočka, ale třeba i králík, had, papoušek. Stačí chvilka nepozornosti, otevřené okno, či dveře a neštěstí je na světě. V takové situaci je už těžké říkat si, měl jsem udělat to, či ono. Zvířata vesměs rádi objevují nové obzory. A pravda, po objevování se ještě raději vracejí do svého domova. Ale u domestikovaných mazlíčků je to často velmi těžké. Nevědí kudy, jak, často zpanikaří a prostě cestu zapomenou.

 

Prevence především

[o]

Aby se něco podobného nestávalo je nejlepší na podobné situace myslet dopředu. Nejdůležitějším preventivním opatřením je trvalé označení zvířátka čipem a jeho následnou registrací v některém, nebo ve více registrech (např. Centrální evidence věcí a zvířat, Národní registr majitelů zvířat - dva nejznámější a nejvýznamnější u nás). V některých městech a obcích je dokonce tato povinnost uložena vyhláškou. Čip funguje jako čárový kód – když takové zvíře někdo najde a dostane se do veterinární ordinace nebo útulku, je možné jej pomocí čtečky čipů přečíst. Následně pokud útulek nebo veterinář zjistí, že kočka nebo pes jsou označení, zadá číslo čipu do vyhledávače ve stávajících registrech tam pak nalezne informace o majiteli – tedy adresu a telefon a může Vám dát vědět, kde se kočka nebo pes nalézají a jak si je můžete vyzvednout.

Vhodné jsou též adresáře v podobě kapslí nebo taštiček s papírkem kam napíšete adresu či telefon, psí známky které dostanete při přihlášení psa na městském úřadě, nebo na zakázku vyrobené štítky s telefonním číslem a adresou. Může se ale stát, že kočka při svých toulkách ztratí adresář společně i s obojkem. Pes se v panice, z obojku na kterém tento štítek máte upevněný, vyvlékne. Proto by měl být v prevenci čip na prvním místě.

 

Zodpovědné chování

 

Dalším preventivním krokem by mělo být samozřejmě zodpovědné chování majitele zvířete. Například v období silvestrovských oslav, kdy se díky panice, ze zvukových a světelných efektů na obloze, zvířata zaběhnou nejčastěji, by měli majitelé venčit psy jen na vodítku a kočičkám v tuto dobu zamezit v jejich pravidelném výletování. I ostatní domácí zvířata je vhodné zavřít a umístit do tišších částí bytu, dál od oken.

Pokud váš pes neustále utíká z domu nebo ze zahrady, může to znamenat, že mu nabízíte málo zábavy nebo jej dostatečně nezaměstnáváte. U koček zase platí, že láska prochází žaludkem – utíká-li, možná chodí někam na lepší.

Někdy pomůže chirurgický zákrok. Kastrovaní psy se drží doma více než ostatní, které přitahují zejména hárající feny. To samé platí i o kočkách, kastrované kočky a kocouři se také drží většinou více v okolí domu. Navíc kočky nenosí domů nechtěné přírůstky a kocouři nesmrdí. I když má-li zvíře tuláctví v povaze, nezastaví jej nic.

 

Když se pes již ztratil

 

V první chvíli je potřeba zachovat chladnou hlavu a zvážit situaci. Ztratí-li se pes při procházce, je důležité zůstat nejlépe na místě, kde jste zvíře viděli naposledy. Mnoho psů odběhne a pak se vrací po svých stopách zpět. Nenajde-li vás tam, začne panikařit a skutečně se zaběhne. Nezapomínejte také neustále volat, pískat.

Ztratí-li se pes ze zahrady, či bytu a nevrací se na zavolání, je dobré projít pravidelnou trasu procházek – místa, která má pes rád. Nenajdete-li ho, nebo pokud se pes sám nevrátí do několika desítek minut, je načase začít jednat.

Městská policie a obecní úřad. Ve velkých městech řeší zaběhnutá zvířata většinou městská policie společně s nejbližším útulkem. V menších městech a obcích má na starosti ztracené mazlíčky přímo starosta obce opět většinou ve spolupráci s některým z útulků. K odchytům pak vyjíždí buď zaměstnanci útulku, v krajních případech policie, či hasiči. Dobré je tedy mít pro případ nouze v telefonu kontakty na zodpovědná místa (městskou policii, či starostu obce, kde se se psem nejčastěji vyskytujete) a co nejdříve jim ztrátu oznámit. Už i proto, že se můžete vyhnout poměrně vysokým poplatkům za odchyt, ubytování a veterinární prohlídku psa, byť by měl být v rukou úřadů jen pár hodin.

Letáčky. Pokud se zvíře nenajde do hodiny dvou, vypište alespoň jednoduché letáčky do okolí ztráty. Nenajde-li se do večera, je načase vyrobit letáček profesionálnější. Ten by měl obsahovat základní informace – tedy jaké zvíře se ztratilo – rasa, velikost, stáří, barva, zvláštní znaky a hlavně jméno, na které slyší. Také datum ztráty a kontakt na vás. Můžete-li letáček vybavit fotografií, tím lépe. Uveďte také, kde se zvíře ztratilo. A hlavně nezapomínejte na slušnost – slovíčka prosím, pomozte a případně odměna dělají zázraky.

A kam letáky umístit? Nejlépe do míst, která jsou frekventovaná nebo kde se setkává víc »pejskařů«. Takže do čekáren u veterinářů, do zoo obchodů, do blízkosti cvičáků, do inzerce supermarketů nebo větších obchodů, na vlaková či autobusová nádraží, do blízkosti sportovních nebo kulturních center.

Veterinární lékaři – nehlaste ztrátu jen u toho svého, pokud jich je v místě Vašeho bydliště víc. Požádejte personál o pomoc s hledáním a vyvěste letáček v čekárně.

Útulky – dejte vědět zvířecím útulkům v okolí (nejen nejbližšímu spádovému, ale všem v dosahu několika desítek kilometrů, i soukromým depositům a podobně), že postrádáte své zvířátko, a nezapomeňte jim dodat i letáček

Sociální sítě – v dnešní době, jsou cennými pomocníky při hledání ztracených zvířat, sdílením letáčku mezi přáteli a jejich přáteli se rozšíří okruh lidí, jenž mohou být nápomocni a ozvat se Vám, když na zvíře narazí.

Ostatní média – ať už obecní rozhlas, místní rádiová stanice nebo televizní kanál či regionální noviny Vám můžou být nápomocni při hledání.

Profesionální firmy – existují již i profesionální firmy – psí detektivové – zabývající se hledáním ztracených mazlíčků. Mají často své registry, pomohou s letáky a informováním útulků, veterinářů a mnohých dalších. Mohou vyslat i »soukromé očko«. Jejich služby ale nejsou zadarmo.

 

Když se ztratí kočka

 

Pokud se nevrátí z výletu kočka zvyklá na pohyb venku, je dobré projít její rajón, volat jí a zjistit, jestli náhodou neutrpěla nějaké zranění, nebo ji nedej bože nesrazilo auto. Pokud ne a neukáže-li se do večera, je postup stejný jako u ztraceného psa – kontaktování zodpovědných míst a umístění letáčků.

Pokud ale čistě domácí kočička nešťastnou náhodou vyběhla z bytu nebo vypadla z nezabezpečeného okna či balkónu, hlavní je nepanikařit a ihned se za ní vydat. Taková kočka většinou neutíká daleko a zaleze co nejrychleji někam, kde se bude cítit bezpečně. Uteče-li kočka do domu (paneláku), začněte s hledáním odshora dolů. Kočky ve strachu instinktivně lezou nahoru. Prohlédněte všechny zákoutí, byť by se vám zdály sebemenší a nepravděpodobné – kočky se ve stresu dokážou vmáčknout na nečekaně malá místečka.

Vyběhne-li kočka ven z domu, prohledejte co nejrychleji nejbližší okolí (do vzdálenosti dvaceti metrů). Prolezte všechny keře, koukněte pod všechny auta, zkontrolujte všechno – popelnice, škarpy, kanální vpusti. Obhlédněte také, zda kočka nemohla vlézt do sklepa. Celou dobu hledání jí volejte klidným hlasem, dobré je lákat jí na jídlo. Ptejte se kolemjdoucích, zda ji nezahlédli. Pokud ji nenajdete hned, opakujte pátrací akci večer a brzy ráno, kdy jsou kočky nejaktivnější. Za tmy také pravděpodobněji opustí svůj úkryt. Jsou-li v okolí místa, kde se zdržují toulavé kočky, zajděte za tmy i tam. Druhý den opět zapojte do hledání letáčky a obvolejte úřady – viz ztracený pes.

Pozor! U koček je nebezpečné, pokud zůstanou víc jak dvacet čtyři hodin bez vody! Rychle jim pak mohou selhávat ledviny. Nenajdete-li svou micinu do jednoho dne, umístěte na místa, kde tušíte, že by mohla být, misky s vodu a jídlem. Předejdete nechtěnému.

Pokud psíka nebo kočku naleznete, nezapomínejte na lidi, kteří pomáhali a o nálezu a ukončeném pátrání je informujte!

 

Když naleznete ztracence

 

Pokud narazíte venku na psa, kočku, králíka, nebo třeba tropickou ještěrku, postup je vždy stejný. U psů a koček vybavených obojkem a očividně neagresivních zvíře opatrně zadržte – na obojku možná mají kontakt na majitele. V jakémkoli jiném případě – zvířete bez obojku, nebo i jakkoli agresivního, bojácného, nebo zraněného ihned vezměte telefon a volejte. Kam? Na zodpovědná místa – městskou policii, nebo starostu obce. Pouze oni mají ze zákona právo nakládat se ztracenou věcí, tedy i se zvířaty. Nevíte-li kontakt, volejte na informační linku, kde by vám kontakt na starostu nejbližší obce měli najít. V odlehlých místech pomůže zavolat na státní policii 158, či na linku 112, kde by měly být schopni také poradit. To je potřeba udělat, i když najdete třeba zvíře zraněné a bylo by v jeho zájmu co nejdříve jej dopravit k veterináři. Můžete pak předejít soudním tahanicím. Pokud by vám totiž zvíře třeba cestou uhynulo, může se s vámi následně jeho majitel soudit o náhradu škody z neoprávněného jednání, kdy jste neodbornou manipulací způsobili jeho smrt. Pokud ho však již odvezete po souhlasu starosty, jste alespoň podle zákona z obliga. Navíc se mnohdy může celá záležitost řešit i rychleji (starosta sežene majitele zvířete, případně zjedná přímo výjezd veterinárního lékaře na místo,. zajistí odchytovou službu atd.).

Helena KOČOVÁ

29. 1. 2015  Helena KOČOVÁ