Stát znovu ohrozil Fond ohrožených dětí

Zpoždění státních příspěvků na péči pro Klokánky a o třetinu nižší dotace než v loňském roce přidělal nemálo vrásek Fondu ohrožených dětí (FOD). Kvůli nedostatku financí tak nevyplatil 102 pracovníkům ještě prosincové mzdy, vyloučeno není ani postupné zavírání zařízení FOD. Uvedla to předsedkyně FOD Marie Vodičková.

[podcast:808]

»V současné době je situace Klokánků naprosto kritická. Nebyli jsme schopni vyplatit více než sto zaměstnancům ani prosincovou mzdu, vzhledem k tomu, že polovina krajů nebyla schopna nám ještě poslat státní příspěvek za prosinec,« uvedla Vodičková.

Podle ní fondu chybí 4,05 milionu korun za příspěvky, které za poslední měsíc nezaplatily Olomoucký, Moravskoslezský, Středočeský, Jihočeský a Ústecký kraj. Vodičková doplnila, že pokud se situace nezlepší, musel by fond začít postupně provoz Klokánků ukončovat.

Příspěvek se podle Vodičkové dosud vyplácel nejpozději do konce následujícího měsíce. Třeba peníze za listopad tak měly dorazit do konce prosince. Tato lhůta v novele, která platí od letoška a posiluje pěstounskou péči, už není. Kraje převzaly financování od ledna, vyplácejí ještě prosincový příspěvek. Podle Vodičkové situaci zhoršuje i krácení státního příspěvku o třicetinu za každý den, když dítě pobývalo aspoň dva dny mimo zařízení. Za rok by to mohlo představovat 25 milionů korun.


Loni fond na své Klokánky dostal od MPSV dotaci 22,85 milionu korun, letos to je zhruba 14,52 milionu. Kvůli financování se už obrátila na ministryni práce Ludmilu Müllerovou (TOP 09). Požádala o dorovnání financí na loňskou úroveň či o mimořádnou dotaci. Podobné žádosti už odeslali i další poskytovatelé sociálních služeb.

FOD v minulém roce na příspěvcích od státu dostal na péči o děti celkem 124 milionu korun, nicméně na odvodech státu fond zaplatil zpátky 61 milionů korun.

Klokánky, které sídlí ve 45 budovách s 580 místy, poskytují pomoc ohroženým dětem. Vloni zařízeními prošlo 974 dětí. Pro nedostatek kapacity muselo být odmítnuto 1169 dětí. Fond provozuje i pět azylových domů se 120 místy.

(km)


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

14. 2. 2013  (km)