Kopečného hnacím motorem je kritika

S mladým a nejen dívkami a dámami právem obletovaným skromným a pohodovým muzikálovým všeumělem Honzou Kopečným jsme dělali první velký rozhovor před více než dvěma lety. A další vývoj ukázal, že to rozhodně nebylo šlápnutí vedle. V aktuální sezoně stálici z letních produkcí zámku Hluboká nad Vltavou můžeme vidět v Praze v Hybernii ve Sněhové královně a od března v Přízraku Londýna, v Kongresovém centru v hitmuzikálu Mamma Mia! a teď na Broadwayi jako d'Artagnana ve Třech mušketýrech. Více podrobností o jménu, které byste si rozhodně měli zapamatovat, najdete na www.jankopecny.cz.

Za dva roky od našeho posledního povídání jste udělal obrovský kus práce a z neznámého talentu se stává talent hodně známý, pro řadu produkcí dokonce i vyhledávaná opora týmu. Co všechno pomohlo tomuto vzestupu?

Především podpora rodiny, přátel a nejbližších, ale nesmím zapomenout na kolegy a jejich spolupráci. Ovšem mým hnacím motorem je kritika, kterou s radostí přijímám a snažím se z ní stavět, protože mě nutí být lepším.

To je velmi důležité a cenné (protože rozhodně ne samozřejmé). A je to i vidět... Pořád pro vás zůstává muzikálový žánr alfou a omegou, nebo si myslíte třeba i na vlastní album, pořádnou koncertní kariéru?

Nebráním se ničemu! Jelikož se prezentuji i jako frontman Big Bandu, jsou mi koncerty blízké. Ale na sólovou desku je ještě čas. Prozatím veškerou energii investuji do muzikálů.

Pojďme poslední dva roky zrekapitulovat konkrétně. Jakého titulu, který ta dvouletka přinesla, si považujete nejvíc?

Jsem rád, že jsem si mohl opět zahrát titulní roli v obnoveném muzikálu Romeo a Julie, protože Romeo byl mou první velkou rolí. Dosavadní největší zlom mi přinesl muzikál Sněhová královna, taktéž s hudbou Zdeňka Bartáka. A zároveň jsem měl letos možnost zahrát si svou vysněnou roli d´Artagnana v muzikálu Tři Mušketýři.

V tuhle chvíli zkouším další muzikál. Tentokrát v produkci Emy Krahulíkové - Přízrak Londýna, v režii Lumíra Olšovského. A co přijde dál, to se rád sám nechám překvapit (úsměv).

Myslel jste si ale i na Raoula ve Fantomovi opery. Ten se mezitím do ČR konečně dostal, proč to nevyšlo?

Nevěřím na náhody. Jsem přesvědčen o tom, že vše dopadlo tak, jak mělo.

Pravda. D'Artagnan je také obrovská role. Není jen škoda, že si ho asi nezahrajete tolik, kolik byste si představoval? Přece jen se 3M už pouze vrací po letech na určitý počet repríz v menších blocích a intervalech, přičemž nikdy není jistota, že v další sezoně se jich znovu dočkáme. Vyplatilo se i tak tuhle dardu nastudovat?

Rozhodně se to vyplatilo. Vysoký počet představení nelze zaručit ani u nových titulů. Mušketýři jsou podle mě broadwayskou stálicí, tudíž věřím, že se budou hrát i v dalších sezonách... (A skutečně, další návraty Třech mušketýrů jsou zatím plánovány na květen, říjen a prosinec 2015, Honzu jako d'Artagnana ale můžete vidět ještě dnes a příští sobotu 14. února, vždy od 14 hodin v pražském Divadle Broadway - pozn. autora).

Jak dlouho vám to trvalo - stát se mušketýrem? Sledoval jste na DVD i své předchůdce? Paľo Haberou počínaje, Zbyňkem Fricem konče?

[o]

Nastudování mi trvalo něco okolo třech týdnů. Viděl jsem všechny předchozí alternace a snažil se z nich čerpat to nejlepší.

Alternujete s profesorem KJJ Tomášem Berounem. Nakolik vám pomáhal jako kolega a nakolik jako pedagog?

Tomáš byl při novém nastudování velmi kolegiální, tudíž jsem ho jako pedagoga nevnímal. A zcela jistě to pro mě byla přínosná spolupráce.

Co Mamma Mia!? Jak se hraje na největším jevišti v ČR?

Když hrajete pro 2000 nadšených diváků, je jedno, na jak velkém jevišti hrajete. Jednoduše si to užíváte od začátku až do konce. A role mladíka Skye to ještě umocňuje!

Poslouchal jste ABBU jako malý kluk? Není ta hudba trochu mimo mladíka dospívajícího zkraje třetího tisíciletí?

Přiznám se, že ABBU jsem nikdy neposlouchal, ale jeden hit jsem měl i tak jako oblíbený. Byla to píseň Lay All Your Love On Me, kterou shodou okolností v Mamma Mia! zpívám (úsměv).

A pak že náhody neexistují... V příští sezoně by se v lednu 2016 na Broadway měl vrátit i Hamlet, kde jste podával mj. obdivuhodné akrobatické výkony. Jak to máte aktuálně se všemi složkami muzikálového herectví? Co vás bere nejvíc? Zpěv, hraní, pohyb?

V muzikále je zapotřebí všech tří složek. Mou nejsilnější je zpěv. Díky muzikálu Mamma Mia! jsem musel zapracovat i na tanci a nyní, hlavně díky spolupráci s Lumírem Olšovským, nacházím zalíbení v herectví, na které Lumír klade veliký důraz.

Stíháte vůbec něco jiného než divadlo a zpívání? Jak se na vaše pracovní vypětí dívá okolí?

Moji nejbližší mě v práci podporují, jak už jsem naznačil, a mé okolí mě motivuje a utvrzuje v tom, že vynaložené úsilí a čas za to stojí. Nicméně, i když to tak možná na první pohled nevypadá, já mám spoustu mimodivadelních aktivit a vždy si na ně umím čas vymezit...

Kam vyrazíte za odpočinkem v roce 2015?

Zatím jsem neměl čas nad dovolenou přemýšlet, ale pokud se nějaké volno najde, rád vyrazím za sluncem.

Tak šťastnou cestu...

I vašim čtenářům (úsměv).

Roman JANOUCH

FOTO - Martin J. POLÁK (3), Václav PETROVITZ

7. 2. 2015  Roman JANOUCH