Odsoudí bezdětné páry ke zdravotní turistice?

Odborníci varují před přijetím novely zákona o specifických zdravotních službách. Plánované prolomení anonymity dárcovství spermií či vajíček by podle nich znamenalo konec dárcovství v Čechách.

»Nebylo by to jen ke škodě párů, které se snaží mít dítě, ale celé společnosti. Byl by to konec dárcovství v Česku,« řekl novinářům přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno a šéf centra asistované reprodukce Pavel Ventruba ohledně novely, kterou předložili poslanci z TOP 09, Úsvitu, ODS, KDU-ČSL a ANO. Podle ní by měl dárce poskytnout buňky jen jednomu zařízení. Svou identitu by měl odtajnit. Jeho údaje by se evidovaly 80 let. Matrika by u narozených zaznamenala, že přišli na svět díky umělému oplodnění. Bylo by to i v rodném listě. Děti by se také mohly dozvědět, kdo je jejich biologický rodič.

»Prolomení anonymity dárců zárodečných buněk jde proti samotné filosofii umělého oplodnění,« uvedla našemu listu stínová ministryně zdravotnictví Soňa Marková (KSČM). Novela tak, jak je předložena, by podle ní byla krokem zpět a určitým návratem do středověku.

Podle předkladatelů novely mají opatření zabránit tomu, aby se děti rodily příbuzným. Poukazují na to, že nyní může být dítě počato ze zárodečných buněk dvou lidí, kteří jsou příbuzní v přímé linii. Možnost, že by se něco takového stalo, je podle Markové tak minimální, že je zbytečné kvůli tomu »zaplevelovat« legislativu. Podobně argumentují i odborníci na asistovanou reprodukci. Pravděpodobnost incestu v běžné populaci je podle nich podstatně vyšší než při umělém oplodnění. Podle vedoucí lékařky kliniky IVF Cube Hany Višňové ani v ČR, ani ve světové odborné literatuře experti nikdy nepopsali, že by se po umělém oplodnění rodilo víc dětí z incestu.

Jak se to tedy má podle MUDr. Višňové s rizikem incestu a reprodukční turistiky? Čtěte více v pátečních tištěných Haló novinách.

(jad)

19. 2. 2015  (jad)