Jak nebýt zelenáčem v Havaně

Havana je pulsující velkoměsto s karibským temperamentem, který každého dostane z melancholického přemýšlení nad smyslem života. Na Kubě se žije dle hesla Tady a teď! Na cestách je správné nebýt gringem, ale naopak rychle se dostat do obrazu. Šetří to čas i peníze. Následují rady jsou pro každého, kdo se do perly Karibiku chystá.

Na začátku trochu nezáživné matematiky, ale v další části textu následuje samá romantika. Tak tedy, nejvyšší výdaj na místě je samozřejmě ubytování, pokud jste nepřijeli s cestovní kanceláří, která zajistila bydlení v hotelu, případně se zlatou kreditní kartou, tak doporučuji bydlet v takzvaných casas particulares.

Casa particular: Jedná se o bydlení v kubánské rodině v soukromí, kdy vám rodina pronajme jeden pokoj v bytě nebo domě. Je to pravděpodobně nejlevnější forma bydlení pro cizince, ale počítejte i tak s 10 až 30 CUC denně, záleží samozřejmě na lokalitě, kde bydlíte. Na Kubu je dobré přijet s eury (jedno euro je asi 1,1 CUC), v bance eura vyměníte za konvertibilní měnu CUC a většinu peněz směníte, také v bance, na národní měnu. Například za 20 CUC dostanete nyní v bance asi 480 národních peset. Jedno národní peso je přibližně jedna koruna česká, takže se to dobře počítá.

Jak a čím platit: Konvertibilním CUC osobně platím jen při platbě za ubytování a v obchodech pro turisty, které až tak často nenavštěvuji. Za CUC tedy kupuji balenou vodu (0,7 CUC), mléko za 1,3 CUC, kubánskou Tu Colu v plechovce za 0,5 CUC. Pokud kouříte, máte možnost si koupit třeba kubánské cigarety Popular auténtico za 0,6 CUC, případně Lucky Strike za 2,5 CUC. Kubánské pivo Bocanero nebo Crystal je výborné, ale relativně drahé, stojí 1 CUC a více, takže kdo si rád dá sklenku s alkoholem, může plynule přejít na kvalitní kubánský rum osvědčené značky Havana Club, jehož jeden litr stojí 5,2 CUC, tedy přibližně 130 Kč.

Stravování: Skromnější meníčko v restauraci stojí zhruba 60-70 národních peset, káva na ulici 1 národní peso. Každá restaurace nepřijímá národní měnu od turistů, ale existuje mnoho hospůdek, kde s přijímáním národní měny od cizinců nejsou problémy. Jinak oběd v restauraci pro turisty vyjde okolo 10 CUC, ale samozřejmě i více. Doporučuji také skvělou kubánskou zmrzlinu, jeden kopeček se u okýnka například v ulici San Lazáro ve Vedadu prodává za tři národní peseta. Můžete zkusit navštívit i vyhlášené zmrzlinářství Coppelia, které je však především pro Kubánce. Není však velkým problémem si dát zmrzlinu i tam, zvláště, pokud Coppelii navštívíte společně s dobrými přáteli.

Doprava: Jednoznačně doporučuji k dopravě používat takzvané taxíky colectivos, což jsou staré americké Chevrolety z 50. let minulého století, je zážitkem se v nich projet. Navíc jsou levné, například z městské části Vedado do Municipio Playa, což je více než 10 kilometrů, se dá zmíněnými Chevrolety dopravit za 10 národních peset, a to je 10 českých korun. Ale můžete zaplatit i 20 peset a více, je dobré se domluvit s mnohdy nesmlouvavým, ale férovým šoférem ještě před tím, než se posadíte do Chevroletu, kterým jste prostě nikdy nejeli! Pravděpodobně bude dost naplněný, ale při troše štěstí budete sedět zrovna mezi dvěma kubánskými krasavicemi, tak se trošku zmáčknete, je to přece collectivos! Osobně doporučuju, jsou to fantastické taxíky, ve kterých prostě ucítíte ten správný tep a temperament Latinské Ameriky.

Levná je v Havaně i městská doprava, tedy autobusy, kde se u řidiče platí 1 národní peso, ať jedete, kam jedete, třeba až na konečnou. Autobusy bývají mnohdy plné cestujících, ale zase si máte možnost v tomto dopravním prostředku poslechnout nejrůznější latinskoamerickou hudbu, kterou pouští řidič autobusu do reproduktorů, aby cesta příjemně utíkala. Taxíky pro turisty, kterých je všude hodně, jsou samozřejmě mnohem dražší a platí se v nich v CUC, ale pokud nejste gringo, tak jezdíte jedině collectivos!

Internet: Drahá položka, hodinové připojení průměrnou rychlostí v hotelech pro turisty stojí 10 CUC! Dobrá rada zní: Kupujte si přihlašovací kartu na internet od společnosti ETESCA, která vyjde na polovinu. Ale musíte znát prodejny, kde je možno zmíněnou kartu koupit, i místa, kde se lze k internetu připojit, pokud máte s sebou svůj notebook a nespoléháte se jen na počítače v hotelech. Facebook funguje, alespoň v Havaně, bez problémů, i když je samozřejmě také pomalejší. Prostě maňána!

Tisk: Deníky Granma i Juventud Rebelde stojí 1 národní peso, což je pro toho, kdo se učí španělsky, neocenitelné! Deníky jsou zdrojem toho, co se v Havaně, ale i jinde na Kubě a ve světě zrovna děje. Pokud si ráno koupíte noviny a vládnete alespoň trochu španělštinou, tak jste v obrazu poněkud rychleji, než když spoléháte na trošku pomalejší a především drahý internet.

Telefon: Kubánci mají velice levné pevné telefonní linky, takže je dobré znát svou pevnou linku do casa particular, kde bydlíte, i pevnou linku té, s kterou chcete být v kontaktu, pokud jste muž. Kubánci mají samozřejmě mobilní telefony, ale volání z nich je podstatně dražší, takže se mnohdy pouze prozvánějí, aby si dali jakési znamení, že si chtějí popovídat, a to právě přes pevnou linku. Takže ta zůstává na Kubě stále populární.

Bezpečnost: Na stránkách českého ministerstva zahraničí se sice dočtete, že Kuba je nebezpečné místo, ale nevěřte tomu. Česká zahraniční politika je proti Kubě dlouhodobě zaujatá a papežštější, než papež, pokud mi rozumíte. Klidně si můžete v restauraci nechat nabíjet svůj notebook a na terase si při té příležitosti domluvit rande se sličnou mulatkou, která tam šarmantně roznáší mojito a věřte tomu, že se vám opravdu nic neztratí! Přál bych České republice, aby byla jednou tak bezpečnou zemí, jako je Kuba. Víte, strach z okradení nemám v Havaně, ale v Praze.

Španělština: Je všude kolem vás, což je paráda pro každého, kdo chce tento jazyk zvládnout! Je dobré přijet po absolvování alespoň kurzu pro začátečníky a s určitou slovní zásobou. Studium španělštiny například na Havanské univerzitě je sice vyhlášené, ale i dražší. Možností je navštěvovat i privátní kurz jazyka. Možná budete mít štěstí na půvabnou a kvalifikovanou učitelku španělštiny, jako mám já, hodina vyjde asi na 5 CUC. Pokud je výuka kvalitní, rádi si zaplatíte několik hodin týdně, vždyť španělština je krásný, svůdný a tolik melodický jazyk! Angličtina, alespoň dle mého názoru, španělštinu ve zmíněné melodičnosti a temperamentu mluvy, určitě nepředčí! Navíc se na Kubě, alespoň dle mých zkušeností, anglicky moc nemluví. Nevadí mi to.

Kino: Výborná záležitost opět pro každého milovníka španělštiny. Vstupenka se platí v národních pesetech. Nedávno jsem navštívil v moderním kině Yara ve Vedadu kubánský film s názvem Vestido a novia a platil jsem dvě národní peseta. Kino bylo plné kubánské mládeže, ale i starších diváků, kromě samotného filmu bylo zajímavé sledovat i jejich reakce, smích i jiné emoce v rámci promítání snímku. Tohle je také dobrá sonda do zdejší společnosti. Zjistíte, že Kubánci jsou nadmíru emotivní a laskaví lidé, kteří se umí radovat ze života.

Perlička na závěr: Pokud se nabažíte dosyta životního stylu roztančené metropole v Karibiku a zatoužíte po návratu do poněkud odměřené Evropy, mám pro vás jednu vychytávku, o které málokdo ví, ale já se o ní s vámi solidárně rozdělím. Jak možná víte, letiště José Martího se nachází asi 20 kilometrů od Havany a taxíkem je zmíněná cesta docela drahá, stojí asi 25 CUC. Můžete se však na letiště dostat i jinak, tedy pokud nejste turista, obtěžkán deseti těžkými kufry, ale v žilách vám pulsuje alespoň trošku dobrodružná krev. Koupíte si jízdenku na autobus za jedno peso, nasednete na linku, tuším P 12, v centru Havany, a pojedete až na konečnou, která má příznačný název Terminal dos. Tam vystoupíte a k letadlu dojdete jednoduše pěšky. Vždyť na letiště to jsou, z konečné autobusové zastávky, pouhé dva kilometry. Šťastnou cestu!

Radovan RYBÁK

FOTO - autor

12. 3. 2015  Radovan RYBÁK