Kulturní represe podle scénáře kanadské rozvědky

Valentina Lisitsa je světoznámá klavíristka. Narodila se před 42 lety v Kyjevě, kde také navštěvovala konzervatoř, na klavír hrála od svých tří let.

Když bylo zřejmé, že má opravdu velký talent, odešla do USA, kde debutovala v roce 1995 rovnou při známém Mozartově festivalu v New Yorku. Využívá internet, jehož prostřednictvím popularizuje vážnou hudbu. Její stránka na YouTube zaznamenala už 83 milionů zhlédnutí. Nezanedbává ani živé koncerty, třeba v Berlíně s tamní filharmonií, ale také v Mexiku, Londýně, Paříži, Vídni a desítkách dalších měst včetně Prahy.

V zemi javorového listu zklamali

Jejím domovským tělesem byl Torontský filharmonický orchestr. Byl - vyhodili ji, zatím na měsíc duben, a poručili, aby o vyhazovu pomlčela. Neudělala to. Na Facebooku napsala rozsáhlé vyjádření.

»Už více než rok vedu dvojí život,« uvedla v úvodu. A pokračovala: Z jedné strany jdu z koncertu do koncertu po celém světě, setkávám se s fanoušky, dávám rozhovory, v nichž »cvrlikám« o svém štěstí. Na straně druhé jsem obyčejný člověk - dcera, matka, manželka. A tento obyčejný člověk musel pozorovat, jak se země mého narození a dětství, mé první lásky, naklání do propasti. Děti umírají při bombardování, staří lidé hladem, lidi jsou podpalováni zaživa.

Začala jsem vést stránku na Twitteru po názvem »Podukrajinka« - jako odpověď ukrajinskému premiérovi, který nazval ruskojazyčné občany z východu Ukrajiny podlidmi... Překládala jsem zprávy z ukrajinských zdrojů, svědectví o zvěrstvech. Dařilo se mi strhávat masky ze lží publikovaných západními médii, která jednu stranu občanské války představují div ne jako bílou holubici.

S postupem času se o moji činnost začali zajímat nenávistníci. Hrozby, výhrůžky smrtí mou i mé rodiny, nazývání mé osoby »placenou kremelskou kurvou«, a tak by se dalo pokračovat... Přáli si, jak se sami vyjádřili, mi udělit lekci, pokusili se mě umlčet jako muzikantku. Obvinili mě z podněcování nenávisti, vedení orchestru ukázali, co píšu. A Torontský symfonický orchestr mně hodlá zakázat hrát, protože jsem využila své svobody slova. Ano, nechají mi plat, ale ohlásí, že nejsem schopna vystupovat, už si za mě našli záměnu. A zakázali mi o tom něco říkat, dokonce kvůli tomu vyhrožovali. Skutečně!

Hudba nemůže mlčet

»Prosím vás, pozdvihněte svůj hlas, řekněte orchestru, že hudba nemůže mlčet,« obrátila se Valentina na své posluchače. Poslechli ji. Na Twitteru a Facebooku se objevila kolonka: »Nechte Valentinu hrát«, v ní přibývají podpisy z celého světa. Spolu s tvrdou kritikou Torontského symfonického orchestru. Ten se neoficiálně brání, že dostal příkaz z »vysokých kruhů«, prý od vedení kanadské rozvědky.

(pe)

13. 4. 2015  (pe)