AKCE TÝDNE

Jak zbavit muže splínu?

Muži a ženy. Lépe řečeno vztah mezi nimi. Odvěké téma, které se objevuje v mnoha podobách ve všech uměleckých sférách. Málokdo je ale dokázal uchopit tak originálně jako František Kratochvíl, jehož kniha Cherchez la Femme se dočkala v úterý křtu tradičním bublinkovým nápojem z rukou Haliny Pawlowské a Jana Saudka.

Cherchez la Femme je netradiční obrazová kniha beze slov. Je typologií vlastností žen a mužů a jejich vzájemných vztahů. Téma je zpracováno do 333 černobílých obrazů formou metafor a poetického humoru.

»Kniha má jakousi souvislost s mojí prací,« řekl Haló novinám v rámci křtu František Kratochvíl, sochař, grafik, režisér, herec a scenárista v jedné osobě, který je spoluzakladatelem Černého divadla J. Srnce a zakladatelem autorského divadla F. Kratochvíla, specializovaného na animaci kresby. To se koneckonců odráží i na technice obrazů.

»Černé obrázky vycházejí z Černého divadla. Jsou to v podstatě malinká představení, jakési režie vtipu. Některé mají filozofický podtext jinde si hraju s emblémy ženského torza, s tvary prsou a klínu. A právě do klínu vkládám metafory,« popsal Kratochvíl, který knihu vydává ve spolupráci s výtvarnicí Michaelou Štěpánovou.

[o]

»Nápad vznikl v New Yorku v roce 1974, kdy jsem se účastnil s divadlem turné po Severní Americe a Kanadě,« dodal autor ještě před tím, než byl »zajat« dvojicí Halina Pawlowská, Jan Saudek a šlo se na věc.

Pawlowská přiznala, že byla zpočátku skeptická. »Ne kvůli tomu tématu, protože vztah mezi mužem a ženou je tradičním námětem uměleckých děl, ale proto, že si autor vydává knihu úplně sám. K tomu jsem byla skeptická, protože každá nereciproční záležitost je náročná - na druhou stranu právě to mě dojalo. Mám ráda takové lidi plné entusiasmu,« pochválila Pawlowská Kratochvíla.

A připojila i tradiční ponaučení. »Jak zbavit muže splínu? Vždy v ženském klínu!«

Odlišné tvary

Pawlowská přiznala, že ženy na obrazech knihy Cherchez la Femme mají poněkud jiné tvary, než jakými disponuje ona sama. Ale neváhala v této souvislosti připojit radu, kterou dává tradičně všem ženám toužícím po dokonalé postavě: »Chceš-li býti vysoká, štíhlá a ztepilá, najdi si malého, tlustého debila…«

Netřeba dodávat, že tím spisovatelka, scenáristka a publicistka pobavila přítomné osazenstvo, v němž kromě jmenovaných nechyběli například ani lidé, kteří rovněž umějí rozesmát publikum – v čele s herci Michalem Nesvadbou a Jaroslavem Sypalem.

(pk)

FOTO – autor


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

23. 2. 2013  (pk)