Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček říká:

Teď musíme tvořit my

Krajská koalice 20 zastupitelů KSČM a 13 z ČSSD si v 55členném zastupitelstvu vytkla za hlavní úkoly vytváření nových pracovních míst, hledání optimálních metod k likvidaci problémů sociálního vyloučení v lokalitách jako Šluknov, Rumburk, Varnsdorf, Mojžíř, Předlice, Bečov, Obrnice, Chánov či Janov, dále dostavbu dálnice D8 a rychlostní komunikace R7, rozhýbání zastaveného Regionálního operačního programu, financování zdravotnictví, školství, sociálních služeb a kultury, či dotace pro Terezín aj. Máte za sebou první tři měsíce práce, jak se vám daří využívat potenciálu klubu, jak spolupracujete s ostatními kluby?

Pro všechny členy klubu se jedná o úplně novou práci. Stereotyp »my jsme opozice, a buď budeme hlasovat, nebo ne« již není možný. Nyní musíme my tvořit, předkládat návrhy, projednávat je s kolegy z dalších klubů. Dosavadní diskuse a hlasování na jednání zastupitelstva ukazují, kdo má zájem spolupracovat.

Budete pokračovat v podobném stylu informování zastupitelů, který byl zvolen při projednávání návrhu rozpočtu? Rozpočet prošel bez velkých připomínek a s vysokým počtem hlasů pro jeho schválení.

Jak jsem říkal, kdo má zájem spolupracovat, cestu si k informacím vždy najde. Jsme připraveni na klubech prodiskutovat další materiály. Pokud hovoříte o rozpočtu, tak byl díky projednání v klubech přijat drtivou většinou; myslím, že pouze čtyři zastupitelé se zdrželi. Potom mě však překvapila tvrdá kritika rozpočtu od opozice v tisku.

Objevilo se několik mediálně sledovaných kauz, např. odvolání náměstka pro zdravotní péči Krajské zdravotní Jiřího Madára nebo protesty proti výsledku voleb. Jak reagujete na kritiku?

O odvolání doktora Madára rozhodl ředitel Krajské zdravotní, to není věc Ústeckého kraje. Veřejně jsem se zeptal pana ředitele, zda to bylo na politickou objednávku KSČM, odpověděl ne. Tedy bublina.

Poprask kolem 200. výročí bitvy u Chlumce je, myslím, také zbytečný. Chce to jen více vzájemné komunikace. Jednáme o podpoře se silným sponzorem, až bude vše dojednané, rádi ho zveřejníme. Tato akce na přelomu srpna a září bude největší akcí v kraji za toto volební období. Přijedou desetitisíce lidí od nás i ze zahraničí. Máme maximální zájem, aby se vše povedlo.

Protestovat může každý vůči všemu, jednoduše řečeno. Pokud to probíhá slušnou formou, nemám s tím problém. Je to trochu paradox protestovat proti tomu, že komunisté vyhráli v kraji demokratické volby.

Problémem je ROP Severozápad. Chtít, aby kraj zaplatil 1,75 mld. korun v podstatě jako pokutu - to považuji za nefér. Vždyť vše běželo několik let bez problémů. Přece nenastala změna přes noc.

Jak se daří spolupracovat s koaličním partnerem, jak jednáte s opozicí?

S ČSSD máme koaliční smlouvu a programové prohlášení, nevidím problém. O jednání s opozicí jsem již odpovídal - kdo má zájem, ten informace má a dostane je i nadále. Na mojí straně určitě problém není.

Co se už podařilo, splnilo? Jak stíháte pracovní den?

Od ustavujícího zasedání zatím uběhla velice krátká doba. Vytváří se pakt zaměstnanosti, který by napomohl k řešení obrovské nezaměstnanosti. Úzce spolupracujeme s krajským vedením policie a úřadu práce v otázce problémových lokalit; jsem rád, že k nám již zavítali policejní prezident i generální ředitel Hasičského záchranného sboru.

Byla zde rumunská paní velvyslankyně, vladyka Krištof, přijede německý velvyslanec, jsem pozván čínským velvyslancem, navštívil nás ruský generální konzul. Jednalo zde představenstvo Českých drah, v úzkém kontaktu jsem s ČEZ i oběma důlními společnostmi. Desítky návštěv signalizují, že nejsme v žádné izolaci.

Změnilo se představenstvo Krajské zdravotní, podařilo se zrušit výběrové řízení na výpočetní techniku v této společnosti. Byl to závazek na 10 let za velké peníze. To je slušný úspěch. Zrušilo se výběrové řízení na jednu silnici, zruší se výběrové řízení na internetovou televizi - obě bylo zbytečně drahé.

Nejde vše najednou. Také nemůžeme čekat, že nám budou v těchto akcích všichni fandit, ale chceme, aby lidé viděli změnu. Samozřejmě, že program hejtmana je náročný, ale to je v každém kraji. Pokud budou výsledky, tak to není zbytečná námaha.

Petr BRÁZDA


Jako každé pondělí jsme pro vás připravili dvoustranu zpráv z různých krajů ČR:

Zajímají-li vás výše zmíněné zprávy, čtěte o všem na stranách 12 a 13 buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.


25. 2. 2013  Petr BRÁZDA