Merkelová navštívila Dachau

Německá kancléřka Angela Merkelová se včera v Dachau spolu s desítkami přeživších vězňů zúčastnila vzpomínkové ceremonie na osvobození tamního nacistického koncentračního tábora.

V rámci 12měsíčních oslav ukončení nacistického barbarství je to podle agentury AFP poprvé, co se úřadující německá kancléřka zúčastnila obřadu v některém z nacistických koncentračních táborů.

Vzhledem k vysokému věku přeživších šlo také o jednu z posledních příležitostí, kde se kancléřka coby představitelka německé vlády, a svědci minulých hrůz páchaných nacistickým Německem sešli na tomto pamětním místě. Merkelovou kromě jiných uvítal předseda Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster. Přítomen byl i bavorský zemský premiér Horst Seehofer.

Merkelová a další přítomní položili květy u bývalého krematoria tohoto tábora nedaleko Mnichova, který se stal v roce 1933 prvním podobným zařízením vybudovaným nacisty. Bylo sem postupně odvezeno více než 206 000 vězňů, z nichž přes 41 000 zde zahynulo. Američané osvobodili tábor v Dachau 29. dubna 1945. Památku obětí této »továrny smrti« uctil ve středu i americký prezident Barack Obama.

Mezinárodní oslavy 70. výročí konce války začaly 27. ledna v koncentračním táboře Osvětim v Polsku, které bylo za druhé světové války obsazené nacistickým Německem. Tam ovšem Merkelová nepřijela, i když se jednalo o vyhlazovací koncentrační tábor, kde zahynulo téměř 1,5 milionu vězňů. Osvětim osvobodila Rudá armáda.

(pe, čtk)

4. 5. 2015  (pe, čtk)