Jak si užít těsnou blízkost Havany

Když se člověk dosyta nabaží svůdné vůně voňavého tabáku, osvěžující chuti kubánského mojita i temperamentního rytmu salsy v podání jiskřivé krásy mladých roztančených salsiteras, zatouží také po klidném šumění moře a pohádkové pláži. I toto je možné zažít v těsné blízkosti Havany. Nevěříte?

Pouhých dvacet kilometrů od zmíněné karibské metropole se nacházejí Východní pláže (Playas del Este), jejichž blízkost je zřejmá výhoda pro všechny turisty, kteří se již dostatečně pokochali nejenom starou Havanou, ale i moderním, rozlehlých Vedadem a udělali si procházku podvečerním a dozajista romantickým Malecónem. A poté si třeba nad šálkem kávy ve 33. patře, ve výšce 121 metrů vysokého mrakodrapu, kde se nachází restaurace Focsa, (o níž se právem traduje, že právě z ní je nejkrásnější pohled na Havanu), usmysleli, že by se rádi vykoupali v moři. Do turisty oblíbeného letoviska s názvem Varadero je to z Havany docela daleko, a to téměř 150 kilometrů, nabízí se proto lepší varianta. Tou jsou právě Východní pláže. Z centra Havany se na ně dopravíte za necelou hodinu.

Východní pláže obecně

Playas del Este tvoří asi 50 kilometrů dlouhý úsek pobřeží, s jemným pískem a křišťálově čistou vodou, ale také s hotely, městečky a turistickými zařízeními všeho druhu. Vše je dostupné po kvalitní a rychlé silnici. Tyto pláže zkrátka představují vhodný kompromis pro všechny turisty, kteří touží část svého pobytu v Havaně strávit také u moře. Podíváme se nyní podrobněji na tři pláže, které tvoří Playas del Este, aby případný návštěvník Havany věděl, na kterou z nich se vydat.

Na Bucuranao s malými dětmi

Jedná se o první pláž, přijíždíte-li směrem z centra Havany. Je to klidné místo, které si oblíbily převážně rodiny s malými dětmi. Na pláži je možno spatřit početné kubánské rodiny, které učí své malé děti plavat, ale i batolata, které se snaží ujít své první krůčky právě na plážovém písku. Je to bezpečné, pokud spadnou, nic se jim na měkkém povrchu mnohdy rozpálené pláže nestane. Pokud s vámi cestují malé děti, je právě tato pláž pro váš výlet nejvhodnější.

Na Santa María del Mar s láskou

Tato pláž je velmi oblíbená, zejména z toho důvodu, že její pobřeží je lemováno nejenom vzrostlými borovicemi, ale i kokosovými palmami, pod jejímiž širokými listy lze nalézt tolik potřebný stín. Na tomto kouzelném místě naleznete také škálu hotelů a sportovních zařízení. Kdo si po vykoupání se v čistém moři s chutí zahraje plážový volejbal a v podvečerním soumraku se rád toulá podél pobřeží, ať navštíví právě toto místo, které je jako stvořené pro romantické duše.

Na Guanabo za nákupy

Poněkud tradičnější Guanabo je plné jednopatrových domů, restaurací a obchůdků. Přes víkend, když právě tam míří stovky Habaneros a Habaneras, se v mžiku promění v nejrušnější lokalitu na tomto pobřeží. Osobně se mi tato pláž nelíbila, nacházelo se v její blízkosti příliš mnoho obchodů. Nic moc pro romantiky. Nicméně, na druhou stranu je třeba napsat, že Bajo de las Lavanderas, které se nachází poblíž této pláže, je jedinečným místem pro přístrojové a sportovní potápění. Toto místo je také vhodné pro hlubinný rybolov.

Doprava

[o]

Na zmíněné pláže je možno se dopravit například příměstským autobusem číslo 400, který má jednu ze svých zastávek například kousek od hlavního vlakového nádraží v Havaně, případně hned za tunelem z města, v blízkosti pevnosti La Cabaňa. Cesta autobusem, který je mnohdy plný cestujících, je levná, stojí 1 peso v kubánské národní měně (což je 1 Kč) a trvá necelou hodinu.

Jet však můžete i taxíkem, a pokud se vyznáte, nastoupíte do něj ve staré Havaně v Barrio Chino, pojede vás sice více, ale cesta nebude stát více, než 1 CUC (konvertibilní peso), což je zhruba 25 Kč.

Osobní zkušenost

Z uvedených tří pláží Playas del Este jednoznačně doporučuji Santa María del Mar, a to hned z několika důvodů. Pláž rozhodně není přelidněná, určitě právě tam neuvidíte zástavbu hotelových komplexů a podobné nešvary, na které je člověk zvyklý z pláží v Evropě i jinde. Můžete se na ní v klidu projít borovicovými hájky a pozorovat ve větru se kymácející kokosové palmy, občerstvit se u několika kiosků, a pokud budete mít chuť, můžete ochutnat i skvělé jídlo, které se na pláži občas roznáší a nabízí se za podstatně levnější ceny, než třeba v hotelové restauraci.

Na toto kouzelné místo se dostanete buď zmíněným příměstským autobusem, který jezdí docela často, nebo levným taxi collectivos. V tomto případě nastoupíte do taxi ve staré Havaně, v Barrio Chino a vystoupíte u motorestu s názvem Treibol, který se nachází zhruba 16 kilometrů od Havany, a opatrně přejdete hlavní, frekventovanou silnici. Sejdete pozvolna se táhnoucí kopec a za necelé dva kilometry dorazíte na pláž. Již z dálky budete mít nádherný výhled na otevřené moře. Budete překvapeni malým počtem lidí na pláži, panenskou přírodou i celkově poklidnou atmosférou, která je tolik jiná, řekl bych lepší, než turisty vyhledávané Varadero.

Radovan RYBÁK

Foto - autor

14. 5. 2015  Radovan RYBÁK