Třebechovický betlém čeká generální oprava

V Třebechovicích pod Orebem začne 15. června generální rekonstrukce unikátního Proboštova betléma. Součástí prací za zhruba sedm milionů korun, které by měly skončit do 31. března 2016, bude například oprava mechanismu, konstrukce či kulis betlému. Novinářům to řekla ředitelka Třebechovického muzea betlémů Silvie Dušková.

Více než sto let starý, ze dřeva vyřezávaný betlém s mnoha pohyblivými částmi zatím neprošel žádnou významnější rekonstrukcí. »V současné době je řada vnitřních mechanik a šest z celkem 21 pohyblivých pásů nefunkčních kvůli ulomeným či rozvolněným zubům na hnacích kolech či například deformaci hřídelí,« uvedla Dušková.

Opravy betlému se ujme firma Ateliéry Bárta, která bude spolupracovat s týmem odborníků. Celou rekonstrukci budou sledovat památkáři, protože betlém je národní kulturní památkou. »Tým čeká devět měsíců intenzivních prací, postupně budeme odstrojovat betlém tak, jak byl stavěný,« řekl novinářům šéf týmu zabývající se rekonstrukcí betlému Tomáš Bárta.

Třebechovický betlém je od září 2013 umístěný v nové budově muzea betlémů, jeho rekonstrukce návštěvnický provoz muzea neomezí. Návštěvníci budou mít možnost sledovat odborníky při práci přes skleněnou stěnu expozice. »Možnost nahlédnout do dřevěného srdce mechanismu betléma se už po dlouhá desetiletí nebude opakovat,« uvedla Dušková.

Třebechovický Proboštův betlém je 6,9 metru dlouhý a 2,2 metru vysoký, má 350 figurek, z nichž se 51 pohybuje a dalších 120 jezdí na několika pásech. Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách tři stovky betlémů z různých materiálů.

(zr)

8. 6. 2015  (zr)