Papež: Kapitalismus je hromada špíny!

Papež František ve čtvrtek potvrdil, že je v současnosti možná nejlevicovějším globálním politikem planety. Zveřejnil svou druhou encykliku, která pojednává o ochraně životního prostředí, ale i o »strukturálně zvrhlém« ekonomickém systému, v němž žijeme. Ten umožňuje bohatým vykořisťovat chudé a dělá ze Země »ohromnou hromadu špíny«.

Papež se s v encyklice podle ČTK obrací na všechny lidi, nikoli jen na věřící. Hlavní příčinou oteplování, jež ničí planetu, je podle hlavy katolické církve lidská činnost. V textu poukazuje na to, že za neúspěch vrcholných jednání o ekologii může podřízenost politiky financím.

»Mnohé vědecké studie upozorňují, že větší část globálního oteplování v posledních desítkách let je důsledkem velké koncentrace plynů se skleníkovým efektem (oxid uhličitý, metan a další), které se vypouštějí hlavně v důsledku lidské činnosti,« stojí v encyklice.

Encyklika je nejautoritativnější dokument, jaký může papež vydat. Vždy se zabývá otázkami, které církev v dané chvíli považuje za nejdůležitější. František převzal své jméno po svatém Františku z Assisi, jenž je patronem ekologie. Od svého nástupu do funkce v březnu 2013 zmínil vztah člověka a přírody již v několika svých vystoupeních. Například vloni v lednu uvedl před diplomaty ve Vatikánu: »Bůh vždycky odpustí, my odpouštíme někdy, ale když je s přírodou špatně zacházeno, ta neodpouští nikdy.«

Papež nově varuje, že toto století může být svědkem vážných klimatických změn a ničení ekosystémů, pokud se nic neudělá. »Lidstvo si musí uvědomit, že je nezbytné pozměnit životní styl, výrobu a spotřebu. A to s cílem bojovat proti oteplování, tedy alespoň proti lidským příčinám, které ho vyvolávají či zvyšují.«

Nový Mao?

Je třeba ihned jednat, zdůraznil František na adresu mezinárodního společenství. Vyzývá k odvážné kulturní revoluci s cílem napravit to, co nazývá strukturálně zvrhlým ekonomickým systémem.

Univerzálnost textu Vatikán podpořil tím, že encykliku ve čtvrtek představili novinářům společně ghanský římskokatolický kardinál, řecký pravoslavný teolog, německý ateistický vědec a americká ekonomka a katolička.

Papež vyzývá země světa, aby snižovaly množství skleníkových plynů v ovzduší. Tím se podle komentáře stanice France25 trefuje hlavně do Spojených států a Číny, jejichž výroby nejvíce znečišťují životní prostředí a které se zdráhají to zásadně změnit.

Odpovědnost za zlepšení stavu leží podle Františka na ekonomických velmocích. »Nadešel čas přistoupit na určité omezení (ekonomického) růstu v některých částech světa a poskytnutí zdrojů pro zdravý růst v jiných částech světa,« věří papež.

Informace manipulují podnikavci

Zatím však je podle něj úsilí v zájmu zlepšení životního prostředí často neúspěšné kvůli odporu mocných a nezájmu lidí. »Ekonomický zájem dokáže velmi snadno převážit nad obecným blahem a zmanipulovat informace ve svůj prospěch,« cituje AFP z encykliky.

Encykliku ihned uvítaly organizace na ochranu životního prostředí. Text například podle vědce Veerabhadrana Ramanathana z amerického oceánografického ústavu povede lidi nejspíš k větší odpovědnosti (kéž by měl pravdu...).

Encyklika o 191 stranách však podle AP vyvolá nelibost u mnoha konzervativců ve světě včetně USA. »Nemyslím, že bychom měli politizovat naši víru. Myslím, že náboženství nám má pomáhat stát se lepšími lidmi a méně se zabývat věcmi, které zasahují do politiky,« snažil se už schopit pokrokové Františkovo poselství republikánský kandidát na amerického prezidenta, katolík Jeb Bush. Není zdaleka sám, kdo si myslí, že papež se nemá zapojovat do debaty o příčinách a řešení oteplování, natožpak kritizovat kapitalismus. Bush a všichni další jemu podobní tak potvrzují, že patří mezi ty, kteří kvůli vlastnímu prospěchu planetu systémem »Po nás potopa« klidně zničí. Necháme si to líbit?!

Roman JANOUCH

18. 6. 2015  Roman JANOUCH