Balíme zavazadlo pro psa a kočku

Konečně přišel ten čas! Dovolena nahlášená, schválená, počítač v práci vypnutý a vy už stojíte jen před prázdným kufrem, který čeká na zaplnění. Už jen na nic nezapomenout. Nezapomeňte proto důsledně zabalit vše potřebné i pro vašeho psa nebo kočku, kteří na správné dovolené nesmí chybět. Připravili jsme pro vás praktický seznam věcí, které rozhodně nenechte doma. Teď už stačí jen odškrtat jednotlivé body ze seznamu a s klidnou hlavou vyrazit za dovolenou!

Doklady a další povinnosti v zahraničí

1. Očkovací průkaz – je důležitým dokladem, a tedy i nezbytnou součástí výbavy na zahraniční dovolenou. Včas se také ujistěte o platnosti všech očkování. Zejména očkování proti vzteklině je zcela nezbytné. Některé země požadují, aby očkování bylo provedeno 30 dní před příjezdem do vaší cílové destinace.

2. Doklad o dalším speciálním očkování – některé země také vyžadují specifická očkování. Informujte se o požadavcích jednotlivých lokalit na http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/cestovani-se-zviraty/

3. Pas zvířete v zájmovém chovu – pas pro vašeho psa a kočku vám vydá váš veterinář, který je oprávněn k jejich vydávání. Bez pasu neodjíždějte!

4. Označení zvířete – vašeho zvířecího cestovatele nechte také před odjezdem označit u veterináře mikročipem. Pokud jste před 3. 7. 2011 označili zvíře tetováním, i s ním je možné vycestovat. Některé země však akceptují pouze mikročip (např. Chorvatsko).

Zdraví – léky

1. Léky – Užívá-li váš pes nebo kočka pravidelně léky, rozhodně je přibalte s sebou.

2. Odčervit pejska i kočku – pravidelné odčervování psa a kočky je nezbytnou podmínkou jejich dobrého zdravotního stavu. Díky němu je zbavíte nevítaných vnitřních parazitů (nejčastěji tasemnice a škrkavky). Rozhodně se před odjezdem ujistěte, že jste na odčervení nezapomněli ani před dovolenou. Některé země odčervení vyžadují, přičemž s některými destinacemi je dokonce spojeno větší ohrožení těmito parazity. Odčervit můžete zvířata pomocí odčervovacích tablet z řady Drontal, které jsou vyvinuté speciálně pro psy i kočky. Aby mohly plnohodnotně působit, je třeba odčervení provádět alespoň každé 3 měsíce.

3. Antiparazitární přípravek – součástí nezbytné preventivní péče je také ochrana před vnějšími parazity, nejčastěji se jedná o klíšťata, blechy a komáry. Zejména v tropických a subtropických zemích je vyšší riziko bodnutí komárem, s nímž je spojeno také riziko nakažení srdečními či podkožními červy. Nepříjemnosti mohou způsobit i všenky a bodavé mouchy. Pětinásobnou ochranu před klíšťaty, blechami, komáry, všenkami i bodavými mouchami poskytnou psovi pipety Advantix, které je třeba aplikovat každé čtyři týdny. Spolehlivou ochranu před klíšťaty a blechami zajistíte psovi i kočce nasazením antiparazitárního obojku Foresto, který stejně tak jako pipety Advantix disponuje repelentním účinkem proti vybraným druhů parazitů. Zamezí přisátí klíštěte do jejich kůže a tedy i přenosu některého z nebezpečných onemocnění. Dlouhodobou tradiční ochranu pro psy představuje i oblíbený obojek Kiltix, který je určený k ochraně psů před blechami a klíšťaty.

4. Bezpečnost v autě – nezapomeňte ani na bezpečnostní kšíry či převozní klec, které zajistí bezpečnost vašeho domácího mazlíčka při cestování v autě.

Pohodlí a spokojenost

1. Krmivo – přibalte svému domácímu mazlíčkovi stravu, na kterou je zvyklý, dovolenou si tak lépe užije a vy nebudete mít starosti se sháněním potravy.

2. Dostatek vody na cestu – nepodceňujte rozhodně pitný režim, a to i během cesty. Zejména v jižních státech je dehydratace velkým rizikem.

3. Pro pohodlí – aby se váš domácí mazlíček cítil spokojeně, přibalte mu hračku, pelíšek, misku. Ocení vaši pečlivost a dovolenou si vychutná s vámi.

 

Sedmero zbytečných mýtů o antiparazitárních obojcích

Oblíbenou a především účinnou variantou proti nebezpečným parazitům jsou antiparazitární obojky. Právě s nimi však může být spojeno několik mýtů, které bychom rádi vyvrátili. Je přece škoda ochuzovat se o spolehlivého, šetrného a dlouhodobě účinného ochránce před vnějšími parazity, jen kvůli několika mýtům, které lze snadno vyvrátit.

1. Antiparazitární obojek se dotýká pouze krku zvířete, po celém těle ho nemůže ochránit. Je to mýtus, obojek zvíře ochrání celé!

I přestože pes nebo kočka nosí obojek pouze na krku, obojek je plošně chrání po celém těle. Aby obojek účinně fungoval, je však třeba, aby se dotýkal kůže zvířete. V ten moment se začnou řízeně uvolňovat malé dávky účinných látek. V tak malém a bezpečném množství mohou působit po celém těle. V momentě, kdy se do kontaktu s jejich pokožkou dostane např. klíště, vlivem repelentního účinku, kterým některé antiparazitární obojky disponují, odpadá ještě před tím, než se stihne přisát, a tedy i potenciálně přenést některé z nebezpečných onemocnění.

2. Antiparazitární obojek zapáchá. Není tomu tak, jsou i obojky, které nezapáchají! Některé antiparazitární obojky mohou mít specifické aroma. Dnes je na trhu k dispozici  i inovativní obojek, který je zcela bez zápachu. Navíc disponuje zmiňovaným repelentním účinkem a je vhodný pro psy i kočky.

3. Antiparazitární obojek nefunguje, pokud se namočí. Je to nepravdivé tvrzení, obojek funguje i po namočení! U veterinárního lékaře, v lékárnách a stejně tak ve vybraných obchodech s chovatelskými potřebami je možné zakoupit antiparazitární obojek, který je spolehlivě voděodolný. Vašemu psovi tedy nic nebrání v dovádění ve vodě. I tak ho bude obojek nepřetržitě chránit po celou vymezenou dobu.

4. Pokud psa pravidelně koupete, dojde ke smytí účinné látky z pokožky a obojek nebude fungovat. Koupání se bát rozhodně nemusíte, obojek bude fungovat i po koupání! Obojek při mytí zvířete nemusíte sundávat. Je zcela voděodolný a účinné látky působí i po vykoupání zvířete.

5. Kočka se na antiparazitárním obojku může uškrtit. Nemusíte se ničeho bát, existují i obojky s dvojitým bezpečnostním systémem, takže se zvíře neuškrtí! Vaší kočce a stejně tak i psovi dnes můžete pořídit antiparazitární obojek, který disponuje dvojitým bezpečnostním systémemem, a ten nedopustí, aby se zvíře uškrtilo. Pokud zvíře na obojek vyvine určitou sílu (tahá za něj), dojde k povolení uzávěry. Pokud se síla stupňuje, dojde k jeho přetržení v zeslabeném místě.

6. Děti nesmí přijít do kontaktu s antiparazitárním obojkem. Není to pravda, obojek je bezpečný jak pro zvíře, tak i pro rodinu! Inovativní antiparazitární obojky procházejí tím nejdůslednějším testováním tak, aby užití obojku bylo bezpečné pro zvíře, ale i pro jeho okolí, a tedy i rodinu, s níž často psi a kočky žijí v jedné domácnosti. Účinné složky jsou uzavřeny uvnitř obojku a v malých dávkách se uvolňují směrem ke zvířeti. Na povrchu obojku mohou majitelé zaznamenat bílý pudr, jedná se o látku, která je zcela bezpečná a využívá se i v potravinářském průmyslu. Na obojku je aplikována proto, aby byl snadněji vyjmutelný z formy. Samozřejmě je základním pravidlem hygieny, že děti by obojek neměly cucat, hrát si s ním, či případně zvíře olizovat. Stejně tak by zvíře, které obojek nosí, nemělo spát v posteli se svými majiteli, zejména pak s dětmi.

7. Antiparazitární obojek je nešetrný k životnímu prostředí. Opět mýtus, obojek je k přírodě šetrný! Na trhu je k dostání inovativní obojek, který díky účinným látkám chrání před blechami a klíšťaty. Tyto látky jsou bezpečně uzamčeny v obojku samotném (většina látek je uložena v polymerové matrici obojku, a nikoli na povrchu obojku), který je voděodolný. Z toho důvodu nedochází k uvolňování látek do okolí. Látky se vlivem kontaktu obojku s pokožkou psa uvolňují pouze směrem ke zvířeti a případně do srsti, kde zůstávají působit. Nedochází tak k jejich vymytí, uvolňování, a tedy ani zatížení životního prostředí.

 

Marcela ŠPIČKOVÁ

30. 7. 2015  Marcela ŠPIČKOVÁ