Bitvu u Domažlic připomíná šestimetrový kalich

Monumentální žulový kalich, dílo klatovského sochaře Václava Fialy, připomíná od soboty na vrchu Baldov nedaleko Domažlic slavnou husitskou bitvu ze 14. srpna 1431. Šestimetrový kalich na 2,5 metru vysokém podstavci je asi největší kalich na světě, řekl ČTK starosta Domažlic Miroslav Mach. Město tak na Baldově dokončilo pomník, který se tam začal stavět už v roce 1931 k pětistému výročí bitvy. Postavil se ale jen sokl a plánovaný pomník nikdy nevyrostl. Na soklu nechalo nyní město postavit Fialův kalich.

[o]

Slavnostní odhalení pomníku zároveň zahájilo domažlické Chodské slavnosti. Na slavnosti na vrchu Baldov zazněl také husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci, lidé mohli napsat vzkaz a uložit ho kalichu. Náklady na postavení pomníku přišly podle Macha město na zhruba 2,5 milionu korun.

Na kalichu vyrobeném z 31 žulových prstenců, pracoval Fiala od loňského října. Prstence vyřezával po částech ze žuly počítačem řízenou speciální pilou a pak je spojil. Monument váží 50 tun. Základna kalichu má v průměru tři metry, zužuje se na 1,5 metru a na vrcholu se opět rozšiřuje na třímetrový průměr. Více než 80 let starý podstavec nechalo město zpevnit a opravit. Dělníci přitom objevili v jeho útrobách 600 kilogramů těžký základní kámen. Sokl od doby svého vzniku obsahuje také pamětní kameny a desky a prsť z bojišť.

Kromě pomníku letos město, které slaví 750 let od založení, vydalo knihu Bitva u Domažlic, která je podle autorů Miloše Novotného a Jiřího Krutiny patrně první ucelenou zprávou o opomíjené, a přitom významné bitvě. Publikace se věnuje popisu páté křížové výpravy, významu bitvy a podobně. Hlavně si přejeme, aby náš historický výlet do událostí kolem jednoho srpnového dne roku 1431 přispěl k hlubšímu povědomí o tomto výjimečném příběhu, který tak výrazně ovlivnil chod nejen našich, ale i evropských dějin, řekl Novotný, který v roce 2009 založil Společnost pro památník bitvy u Domažlic a snaží se o obnovení atraktivnosti Baldova.

Baldov s vrcholem 548 metrů nad mořem je historickou dominantou dva kilometry severozápadně od Domažlic. Na Baldově údajně stál 14. srpna 1431 kardinál Giuliano Cesarini, když husitská vojska pějící chorál o božích bojovnících vzbudila ve vojsku páté křížové výpravy proti husitům paniku a obrátila je na útěk. V roce 2013 vznikla na Baldově sochařská stezka ze soch vytvořených českými a zahraničními umělci při sympoziu Tusta Sculpta.

(zr)

15. 8. 2015  (zr)