Do Jánošíkových dier nejlépe v pohorkách

Nejznámější slovenský zbojník Juraj Jánošík, který podle legendy bohatým bral a chudým dával, měl své uloupené poklady ukrývat v pohoří Malá Fatra, které se tyčí nad Žilinou. Oblast je na svého slavného rodáka náležitě hrdá, s Jánošíkovým jménem se zde potkáme na každém kroku.

Tisíce návštěvníků ročně zavítají do Jánošíkových dier, anebo také jen Dier, které mají být právě tím místem, kde se Jánošík se svou družinou ukrýval i s uloupeným zlatem. Dnes se lze už nad touhle legendou pouze usmívat, nikdo z turistů zde zajisté nehledá nějaký zapomenutý poklad, nicméně jde o tak nádhernou soustavu soutěsek a kaňonů, které vymlel ve vápencovém podloží Dierový potok, že návštěva této části Krivánské Malé Fatry se určitě vyplatí.

Dnes jsou Diery zpřístupněny turistům prostřednictvím laviček, žebříků, stoupaček, mostíků či řetězí. Ty návštěvníkům pomáhají překonat různá převýšení, kaňony či vodopády. Těch je v Dierach zhruba dvacet. Vysoké jsou od jednoho do pěti metrů. Proto si jen těžko můžeme představit, jak poměrně náročný a nepřístupný terén zdolával Jánošík se svojí skupinou pouze v krpcích. Pohorky nebo podobná obuv jsou tudíž pro návštěvu Dier téměř nutností. Nejen kvůli pohodlnému zdolávání všech nástrah, ale především kvůli bezpečnosti. Skály jsou místy mokré a kluzké.

Na výběr čtyři okruhy

Jánošíkové diery se skládají ze tří ucelených částí -  Horních, Dolních a naposledy zpřístupněných Nových dier. Jsou ideálním místem na aktivní outdoor relax. Nacházejí se poblíž Terchové – rodné obci Juraje Jánošíka.

Hlavní vstup do Dier je v osadě Biely potok. Turistická trasa začíná u tamního hotelu Diery, kde je parkoviště, možnost občerstvení i začátek naučné stezky.

Přechod nejatraktivnějšími částmi Dolních a Nových dier umožňuje tzv. Malý okruh Jánošíkovými dierami, který je díky malému převýšení vhodný i pro seniory a rodiny s malými dětmi. K vidění je zde několik vodopádů, úzké údolí vyhloubené Dierovým potokem a neuvěřitelně nádherná příroda.

Nejkrásnější část však tvoří Horné diery, které jsou ale také nejnáročnější. Uvidíme zde největší počet vodopádu, zdolat však musíme několik výstupů po žebřících. Horné diery nás dovedou až do sedla Medzirozsutce (1200 m n. m.), což znamená, že jsme zdolali tzv. Velký okruh Jánošíkovými Dierami – To nejlepší z Dier. Medzirozsutce je ideální místo pro posilnění, zastávku si tu udělají doslova všichni návštěvníci této trasy. Návrat z Medzirozsutců je možný novým krásným chodníkem vedoucím pod Poludňovými skálami, kde se můžeme kochat neuvěřitelnými výhledy.

Další alternativou je Velký okruh s výstupem na Malý Rozsutec (1343 m n. m.), případně na Veľký Rozsutec (1610 m n. m.).

V Nových dierach je jednosměrná cesta, Horné i Dolné diery jsou obojsměrné.

Po návratu k hotelu Diery je téměř povinností zastavit se v Kolibě, která je vyhlášena svou kapustnicí, brynzovými haluškami, strapačkami, pirohy nebo skopovými specialitami.

V budově obecního úřadu v Terchové je umístěna zajímavá expozice nazvaná Jánošík a Terchová.

Diery jsou extrémně populární. Vyplatí se je proto navštívit mimo hlavní sezonu, kdy je tu méně turistů. Navíc, v období jara je zde více vody, na podzim jsou zase barevnější.

Jana DUBNIČKOVÁ

Příště v Haló radách: Jak na zubní kazy

10. 9. 2015  Jana DUBNIČKOVÁ