Shromáždění proti NATO nejsou zbytečná

V Bratislavě na Hviezdoslavově náměstí se i před týdnem sešlo pravidelné shromáždění proti NATO, americkým vojskům, proti cizím základnám na Slovensku, proti válce, za mír. Současně probíhala minulý týden i regionální shromáždění, na které přichází stále větší počet lidí různého politického zabarvení, ale s jedinou myšlenkou - zachování míru.

[o]

Střídající se řečníci s uspokojením konstatovali, že každé setkání dodává nejen odvahu lidem, kteří si nepřejí válku, ale že protestující dosáhli i prvního výsledku. Američané se nebudou zpět demonstrativně přesouvat po slovenských cestách, ale za tmy pod celtami v železničních vagonech na zapřenou (až pojedou zpátky na německou základnu). Protestující to považují za svůj velký úspěch, protože zatímco oni se nevzdali, Američané kapitulovali. Už na hraničním přechodu za prudkého lijáku, kde je vítala zanedbatelná desítka lidí s oficiálními osobnostmi pod dohledem policie a dvě stovky protestujících s rodinami a výkřiky »Vrazi, jeďte domů«, se představil vzorek toho, jaké smýšlení o NATO a Američanech na Slovensku dominuje.

Protesty jsou stále adresnější

Na shromáždění bylo připomenuto, že jedna bitva byla vybojována, ale přátele míru čeká ještě mnoho bitev, aby se dostali k cíli, a proto nesmí polevit. Branislav Fábry připomněl vládní slib, že základna na Slovensku nebude. Ale jen tak na okraji v médiích prošla zpráva, že se připravuje tzv. logistické centrum, jinými slovy základna, a to bez souhlasu občanů. Vyzval přítomné, aby řekli své jasné NE jakékoliv formě vojenské základny. »Slováci nechtějí být odrazovým můstkem pro expanzi proti Rusku,« zdůraznil Fábry.

Jiný řečník, Jalal Sulejman (KSS), sdělil účastníkům, že při předvádění techniky v Bratislavě Američanům nezamával ani jeden člověk. I když se média enormně snažila vytvořit přátelskou atmosféru, pravicový deník Sme přiznal, že podle průzkumů 70 % dotázaných je proti konvoji, »což znamená, že 70 % občanů je pro nás«, vyvodil Lukáš Perný, další z řečníků.

Neúnavný bojovník za vystoupení Slovenska z NATO a hlavní organizátor protestů Ján Čarnogurský připomněl úlohu USA v současné krizi s imigranty. A přidal, že Francie a Velká Británie, které se aktivně zasloužily o bombardování Libye, volají po povinné solidaritě s umístěním imigrantů, přičemž neřeknou Evropě ani to »Sorry, je to i naše vina...«

Karol Fajnor vyzval přímo vládu a Roberta Fica, aby odpověděli, jaké kroky podnikli pro vystoupení SR z NATO, ke kterým byli vyzváni předchozími shromážděními. Tvrdě zaútočil na spolupráci vlády s Kyjevem kvůli reverznímu plynu: »Reverz plynu na Ukrajinu je naše zrada a s fašisty, zloději plynu, se nejedná, vážený pane premiére,« vzkázal Fajnor.

Také Juraj Jánošovský varoval před čerstvou novinkou, která byla zveřejněna a má se o ní rozhodnout 8. října. NATO »poctilo« Slovensko a chce zřídit na jeho území regionální velitelství paktu. Slovensko se tak stane zemí prvního úderu… Řečník označil případný souhlas vlády za kolaborantství a připomněl, že kolaboranti a okupanti nebudou pro Slováky přáteli.

Ještě jedna výstraha zazněla na shromáždění. Výzva Merkelové za urychlené podepsání vazalské smlouvy TTIP. Pedagog Peter Zajac-Vanka vyslovil obavy, že »zatímco protestujeme proti povinným kvótám, cizím armádám a základnám, 28 bruselských úředníků podepíše smlouvu, která bude znamenat naše vazalství«...

Slovensko je nyní pod drobnohledem a obavy občanů jsou značné a oprávněné, jak to zaznělo na shromáždění »Proti cizím základnám, NE NATO«...

Lýdie GRECKÁ

1. 10. 2015  Lýdie GRECKÁ