Gartouzek, Antal a ti druzí

Mám, krom mnoha jiného, na starosti v Haló novinách i monitorování a moderování diskuse pod články na webu www.iHalo.cz (www.halonoviny.cz). A tuhle milou povinnost, která mi zbyla z dob, kdy jsem se ještě podílel na řízení redakčního serveru jako celku, si plním moc rád. Vždycky mě totiž bavilo diskutovat se svými čtenáři, vzít si něco z jejich užitečných rad a naopak usměrňovat ty, kteří nechtějí diskutovat, ale jen poučovat, neřkuli dokonce škodit.

[o]

I na serveru Haló novin máme takových i onakých jedinců bezpočet. To vše umocněno anonymitou internetu… Ale i když tu funguje onen nerovný vztah známého »správce« a neznámého uživatele, čtenáře, popř. provokatéra, stojí to za to. Stojí za to být správcem aktivním, tj. do diskusí zasahujícím nejen výmazy či varováním, ale i svými, resp. redakčními názory, postoji. Nebývá to u konkurence zvykem, ale nač se opičit? Nač nebýt jinými - všude tam, kde je to jen trochu možné. Ostatně Haló noviny jsou jiné noviny než naše tištěná konkurence na trhu. Jsme jediným levicovým deníkem, česko-slovensky zaměřeným, alternativním vůči oficiální propagandě. A jsme na to hrdí. Dokonce si myslíme, že právě proto stojí za to nás číst, a ještě lépe, kupovat.

Nemá smysl tu vyjmenovávat všechny stálé diskutéry pod redakčními články, které se objevují na webu Haló novin, protože jich je dobrých pár desítek. Někteří jsou vytrvalí, někteří odešli, jiní zase přišli. Mezi držáky (z řad těch pozitivních, kteří se nebojí ani odhalit svou identitu) patří Přehodný člověk nebo Antal a poslední měsíce čím dál tím víc i Gartouzek.

Zatímco Přehodný člověk je známý rýpal, jemuž jde o to, aby se Haló noviny v koordinaci se svými čtenáři posouvaly neustále dál, Slovák Antal je největší odborník na historické a ideologické souvislosti, Gartouzek zase na psychologii jedince a jeho emoční roli při chodu a utváření dějin. Gartouzkův podíl na chodu Haló novin je pak o to cennější, že se neštrachá jen v politice, politologii či historii, ale soustředí se více či méně i na další společenskovědní obory a zákonitosti. Poslední dobou nejvíc na problematiku výchovy našich dětí nejen ve školách, ale hlavně v domácnostech. Jako otec tříletého rošťáčka se nejednou snažím radami Gartouzka řídit, a o to víc mě mrzí, když se mi to ne vždy daří, když na našeho synka často zvýším hlas i ve chvílích, kdy je to celkem zbytečné a situace by se dala řešit i jinak. Tak snad časem… Každopádně, pánové, díky všem!

Roman JANOUCH

12. 1. 2016  Roman JANOUCH