Turecko: doživotí za pravdu

Pro dva turecké novináře, kteří vloni zveřejnili informace o tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům, žádá prokurátor tresty doživotního vězení. Napsal to britský list The Guardian.

Turecká prokuratura oba muže viní ze špionáže a vyzrazení státního tajemství. Obvinění novinářů již kritizovali někteří představitelé Evropské unie, USA či organizací pro lidská práva.

Šéfredaktor opozičního listu Cumhuriet Can Dündar a jeho přední redaktor Erdem Gül byli zatčeni vloni v listopadu poté, co zveřejnili fotografie a video z ledna 2014, na nichž vozy se zbraněmi směřují z Turecka do Sýrie. Podle novinářů je vyslala turecká tajná služba MÍT, která tak chtěla podpořit syrskou opozici, včetně islamistů. Turecká vláda to popřela s tím, že auta vezla pomoc Turkmenům v Sýrii.

Navržení nejvyššího možného trestu v Turecku pro Dündara a Güla kritizoval ve středu na Twitteru i komisař EU pro rozšíření Johannes Hahn. »Turecko, které jedná s EU o vstupu do Unie, musí plně respektovat lidská práva, včetně svobody projevu,« napsal podle ČTK Hahn. Stíhání osob za kritiku vlády a prezidenta je jednou z překážek vstupních jednání Bruselu s Ankarou.

(rj)

30. 1. 2016  (rj)