OH v Brazílii budou

Brazílie navzdory nákaze způsobované virem zika nezruší letní olympijské hry. Nedoporučuje ale cestu do Brazílie těhotným ženám, neboť infekce podle podezření ohrožuje vývoj plodu. Informoval o tom šéf štábu brazilské prezidentky Jaques Wagner.

»Pro těhotné ženy je návštěva Brazílie vážným rizikem, proto se jim cesta nedoporučuje,« řekl Wagner. Virus zika možná způsobuje u dětí mikrocefalii (nedostatečný vývoj mozku). Jinak jsou příznaky nákazy spíš mírné (vyšší teploty, vyrážka, bolesti hlavy a kloubů). Podle Wagnera prezidentka Dilma Rousseffová přivítala pondělní rozhodnutí Světové zdravotnické organizace (WHO) vyhlásit kvůli viru zika celosvětový stav nouze. Podle Wagnera je také důležité, aby Brazílie i Mezinárodní olympijský výbor vysvětlovaly, že kromě těhotných žen se ostatní nemusí kvůli viru zika obávat dramatických následků. Olympijské hry se v Rio de Janeiru mají konat od 5. do 21. srpna.

Stav nouze

Oficiálním označením globálního nouzového stavu je termín ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC). Je to mimořádná událost, u níž hrozí šíření nemoci do dalších států a jež potenciálně vyžaduje koordinovanou mezinárodní reakci. V rámci mezinárodního nouzového stavu mohou být státy bez případů nákazy vyzvány, aby podnikly taková opatření, která by šíření viru zabránila. Mechanismus PHEIC je mezinárodně závazný a je nástrojem nejen boje proti nemoci, ale i prevence a kontroly šíření nákazy. Virem už onemocněli lidé ve 25 zemích, v Brazílii nejvíce. Může se rozšířit i do Afriky a Asie.

(ava, čtk)

2. 2. 2016  (ava, čtk)