Emma Drobná se z vítězství nezblázní

Pořád se považuje za amatérku. Dívka, která Evropu projela stopem a před rokem prodávala burgery na ulici v Londýně, je stále skromná, opatrná, působí spíš jako introvert. A přece už má za sebou obrovské množství profesionálních výkonů ve čtvrté řadě česko-slovenské SuperStar, které korunovala naprosto zaslouženým vítězstvím! Řeč je o Emmě Drobné, 21leté půvabné Slovence s jemně eroticky podbarveným hlasem, kterým dostávala do kolen pravidelně nejen pánskou část poroty soutěže. Na svém kontě má i první CD s výběrem devíti nejlepších superstarových vystoupení (v němž nechybí Valerie, Čerešne či Pokoj v duši) a hlavně velmi slušný finanční obnos za výhru. Ani ten s ní však prozatím nezamával. Jak nám prozradila při lednovém rozhovoru v jedné sympatické smíchovské kavárně, zůstává nohama na zemi a z vítězství se určitě nezblázní.

Jedna věc byla euforie během soutěže a bezprostředně po vašem triumfu. Ale těsně před Vánocemi jste už s určitým menším odstupem v jednom rozhovoru prozradila, z titulu toho, že nejste jen vítězka SuperStar, ale také světoběžnice, že tady zůstanete tak dlouho, jak dlouho vás to bude bavit...

Nechci být jedním z těch lidí, kteří se neustále někam neposouvají, neudělají nic pro to, aby se měli líp než včera. Netvrdím, že když se dva dny budu nudit, tak zvednu kotvy a odjedu - určitě by ten pocit musel být dlouhodobější, musela bych dojít k tomu, že už pro mě nemá žádné obohacení být tu dál. Ale zatím to rozhodně neplánuju (úsměv).

Takže vás to tu pořád baví?

Tak určitě...

Prozradila jste na sebe, že jste spíš letní typ, takže první, co si za výhru v SuperStar koupíte, bude zimní bunda. Už ji máte?

Mám, podívejte (ukazuje na spíš podzimní kratičkou bundu), ale je vadná, pouští chlupy.

To je ona? Ta ale moc zimně nepůsobí...

To je pravda, ale já jsem v tomhle optimista - pevně věřím, že zima už brzy nebude, tak proto jen tahle. Také jsem si koupila boty nové pěkné, ale o těch taky nemůžu říct, že by byly do zimy (pokrčení ramen).

Jaké byly Vánoce? Oddychla jste si od toho doprovodného stresu a zájmu médií? Chtěla jste vypadnout s partou na snowboard, podařilo se?

Bohužel, hory nakonec nevyšly - těch povinností vítěze je stále hodně, byla jsem pozvaná na tento víkend (předposlední lednový), ale to máme zrovna koncert (finalistů SuperStar v pražském SaSaZu), pozvání mám i na únor do Francie, ale také to asi nedopadne (smutně). Kamarád to ale nehrotí, chápe mou situaci a pozvání platí i do budoucna.

A svátky? Tak o Vánocích jsem si odpočinula, byla jsem doma prakticky dva týdny a chvílemi jsem měla dokonce pocit, že nemám do čeho píchnout. Jen jsem jedla... Už mi práce pomalu začala chybět! Celý ten kolotoč.

[o]

Je jasné, že letos se asi příliš nezastavíte, kolik už máte nasmlouvaných koncertů?

S koncerty jsem zatím opatrná - nabídky sice jsou, ale mně se nechce koncertovat s písničkami jiných interpretů, určitě bych nerada, aby má kariéra byla postavená na koncertování s cover verzemi. Takže bych ráda nejprve program poskládala tak, aby aspoň pět, deset písniček na koncertech bylo čistě mých vlastních, autorských, a jen ten zbytek by mohly být covery, které ode mne už fanoušci budou znát.

Čili vy nejste smluvně vázaná s agenturou, která má pod svými křídly SuperStar?

Oficiálně ne, ale s Warner Music, který měl smlouvu se SuperStar, jsme se na spolupráci do budoucna domluvili dobrovolně (úsměv). Tak či tak, i z důvodů, které jsem uvedla, se v současnosti omezím převážně jen na vystupování na různých plesech.

Fanoušky i veřejnost - nejen tu, která vám posílala hlasy - určitě bude zajímat i to, zda se chystáte zpívat víc anglicky, jako to bylo v soutěži, nebo v rodné slovenčině?

Protože chci zpívat jen vlastní věci a psát texty slovensky zatím neumím, tak to spíš vypadá na tu angličtinu v nejbližší době. Ráda bych zpívala i slovensky, ale je tady ten háček. Buď tedy počkám, než se naučím texty psát i ve slovenštině, nebo se budu muset vzdát své tvrdohlavosti a poohlédnout se po někom, kdo by mi napsal něco pěkného.

Tak na Slovensku je mnoho výborných textařů, určitě nejen Boris Filan či Kamil Peteraj...

Jistě, možná i někoho potkám při slovenském koncertu finalistů SuperStar, který také chystáme v únoru v Bratislavě, ale mně se prostě teď líbí ta možnost snažit se vyprodukovat čistě svoje písničky.

Jak to bylo v SuperStar? Tam jste si písničky vybírali naprosto svobodně, nebo jste měli jen určitý omezený okruh skladeb na výběr? Narážím na tu jasnou převahu anglických songů.

Bylo to vždy po vzájemné dohodě všech, kteří se na soutěži podíleli. Někdy mi navrhli věci, které se nelíbily mně, jindy jsem já navrhla něco, co se nelíbilo jim v televizi, takže vždycky to bylo o hledání kompromisu.

V jednom finálovém večeru, kde jste měli možnost komentovat své finálové soupeře a parťáky v jejich medailoncích, se ukázalo, že nejenže nejlépe zpíváte, ale že máte i další kvality vhodné pro zábavní branži. Byla jste neskutečně pohotová, nechyběl rozhled, výrazné herecké vlohy. Také jsme se přesvědčili o vašem smyslu pro pohyb, nelákal by vás proto třeba muzikál do budoucna, hudební divadlo?

Určitě bych si ráda něco takového zahrála jednou, ale trochu se bojím, že by to pro mne bylo nejen časově velmi náročné. Tam se musíte učit hodně textů, což se bojím, že bych asi nedávala, mně jdou do hlavy strašně pomalu (smích). Ale určitě by mě to lákalo!

Hodně věcí jste v soutěži zvládla natolik výjimečně, že řada lidí vaše výkony hodnotila jako lepší originálu. Bylo to tím, že jste do toho vždy dávala něco svého navíc, abyste pouze nekopírovala, nebo se to dá prostě naučit?

To děkuju... No, dá se to i naučit, ale samozřejmě jsem se snažila do toho dávat co nejvíc ze sebe, svých vnitřních pocitů, prožitků. Některé písničky se daly upravovat jen trochu, když ten základ byl předem daný - v mém případě třeba Čerešne, jiné si člověk mohl pozměnit víc podle sebe. Něco si sám přidat, ubrat. Základ ale pochopitelně spočíval v tom, že jste si nastudovali originál a vycházeli z něj. Každopádně nemůžu nic zpívat bez toho, aniž bych to mohla procítit, dát tomu něco ze svého nitra. To mi stokrát můžete vybrat písničku, která se bude hodit na mou barvu hlasu, žánrově se blížit tomu, co mám ráda, ale samo o sobě to prostě nestačí!

Než vás maminka přihlásila do SuperStar, mířila jste na Kanárské ostrovy, na nějakou další brigádu v baru, za kamarádkou, ale dlouhodobě jste určitě svou budoucnost neviděla v práci barmanky. Jakou jste plánovala profesní budoucnost předtím, než se povedlo vyhrát slavnou reality show?

Vždy jsem doufala, že by to mohlo být něco kolem hudby, možná i zpívání, chtěla jsem jet studovat do Berlína muziku, ale teď to určitě nabere trochu jiný rozměr. Nicméně toho studia se nevzdávám, pořád to mám do budoucna v plánu.

Bude vám maminka pomáhat i s managementem, jak to v obdobných případech ze začátku bývá docela běžné?

Právě že ze začátku ji určitě nebudu zatěžovat něčím podobným, možná časem, až budu mít sama konkrétnější představu o tom, jak to všechno funguje - tak pak bych jí něco dala na starosti, ale teď rozhodně ne.

Roman JANOUCH

FOTO - Martin J. POLÁK


ANKETA

- nejoblíbenější barva: Tmavá, všechno tmavé. Tmavé odstíny všech barev kromě žluté...

- květina: To snad asi nemám. Všechny květiny jsou pěkné! Podle nálady.

- značka auta: Mini Coupé, takový ten malý 30letý, oranžový.

- jídlo/pití: Těstoviny, smetanové, s bazalkou, kuřecím masem. Ale třeba i burgery nejrůznější. I je ráda připravuju. A na pití citronovou vodu a pivo (smích).

- dovolenková destinace: Thajsko. Nejradši hned zítra!

- zpěvačka/zpěvák: Stylově se mi moc líbí Rihanna. I když není nejlepší zpěvačka, ale to, jak se stylizuje, jak vystupuje. Baví mě se na ni dívat.

- herečka/herec: Keiru Knightley mám ráda a z pánů asi Johnny Depp a Leonardo DiCaprio.

- film: Asi Titanic (úsměv). Ale spíš mám ráda dramata, filmy s hlubokou myšlenkou, pointou - jako třeba Vykoupení z věznice Shawshank, Prokletý ostrov...

6. 2. 2016  Roman JANOUCH